SPUNLACE KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

spunlace kumas desen
Tarafından | 21 Aralık 2021

Spunlace Kumaş Nedir?

Bu kumaş, elyafların basınçlı su işleminden sonra liflerin kendi arasında bağ kurup mukavemetli bir ürün oluşturmasına denmektedir. Spunlace kumaş, dokumasız tekstil alanı altında gelişen bir teknolojidir. Spunlace kumaş, polyester ve viskondan oluşmaktadır. Şekil 3.1.’de polyester ve viskon hammaddeleri gösterilmektedir.

pes viskon hammaddesi

Şekil 3.1. Polyester ve viskon hammaddesi

Spunlace kumaşın hammaddeleri olan viskon ve polyesterlerin teknik özellikleri şu şekildedir.

  • Viskon; incelik: 1,71 dtex – uzunluk: 51mm
  • Polyester; incelik: 1,62 dtex – uzunluk: 38mm

İşletmede bu teknik özelliklere sahip elyaflar kullanılmaktadır. Bu elyaflar istenildiği oranda karıştırılarak, istenilen hammadde oranı sağlanabiliyor. Hammadde oranı sağlandıktan sonra istenilen yoğunlukta (gr/m2 ) kumaşların oluşması için basınçlı su jeti alanına gönderiliyor. Şekil 3.2.’de su jeti gösterilmektedir.

su jeti

Şekil 3.2. Su jeti

İstenilen yoğunlukta (gr/m2 ) gönderilen elyafların su jetinin basıncı ile birlikte, liflerinin bağlanmasıyla spunlace kumaşlar oluşmaktadır.

Sistemde 8 adet su jeti bulunmaktadır. 1 ve 2 numaralı su jeti bölümü sistemde yedekleme olarak kullanılmaktadır. Herhangi bir arıza durumunda yedek su jetleri arayüz yardımıyla devreye alınmaktadır. 3 ve 4 numaralı su jetleri, konveyör banttan gelen ürünü belirlenen basınçlarla ıslatarak, ürünün tambura yapışmasını sağlamaktadır. 5 ve 6 numaralı su jetleri, enine kopma mukavemetini (N) sağlamaktadır. 7 ve 8 numaralı su jetleri, boyuna kopma mukavemetini (N) oluşturmaktadır. Kaliteli üretim için kullanılacak olan su jetleri 5-6 numaralı ve 7-8 numaralı su jetleridir.

Kaliteli üretim ve kalite iyileştirmesi yapabilmek için su jetlerinin basınç seviyeleri çok önemlidir. Ürün üretilirken istenilen yoğunluktaki (gr/m2 ) ürünün doğru bir şekilde basınç altında üretilmesi gerekmektedir. Olması gerekenden az basınç uygulanırsa mukavemet değerleri düşük, olması gerekenden fazla basınç uygulanırsa kumaşta yırtılmalar meydana gelmektedir. Bunu engellemek için olması gereken basınç sabit bir şekilde üretimin sonuna kadar uygulanması gerekmektedir. Çalışmanın hedefi belirlenen kalite standartlarını elde etmek için bu basıncı üretimin başından sonuna kadar sabit tutmaya çalışmaktır. Bu basıncı sağlayan ise sistemdeki endüstriyel doğru akım elektrik motoru ve buna bağlı bir yüksek basınçlı su pompası bulunmaktadır. Basınç bilgisi ise su jetlerinde bulunan basınç sensörleri tarafından görülmektedir.

Üretim aşamasında suda oluşan kalıntılardan dolayı basınç sensörlerinde bilgi hatası yaşanmaktadır. Bu hatadan dolayı olması gereken basınç seviyelerinde farklılık görülmektedir. Yaşanan bu basınç farklılıklarından dolayı istenilen kalite seviyeleri elde edilememektedir. Kalite standartlarına uygun üretim yapabilmek için basınç sensörlerini devre dışı bırakıp, olması gereken basınç seviyelerini doğru akım elektrik motorunun devrini üretimin sonuna kadar sabit tutarak elde edeceğiz. Böylelikle istenilen basınç üretim sonuna kadar sabit kalacaktır ve ürünler üretimin başından sonuna kadar istenilen kalite standartlarında üretilmiş olacaktır.

Oluşan kalite standartlarına uygun kumaşlar mikroskop yardımıyla gözlemlenmiştir. Şekil 3.3.’de spunlace kumaştaki liflerin bağları gösterilmiştir.

spunlace mikroskop

Şekil 3.3. Spunlace kumaşın mikroskop görüntüsü

Bu bağların yeterli seviyede olması mukavemet değerlerini etkilemektedir. Mukavemet değerleri ise ürünün kalitesinde başrol oynamaktadır. Şekil 3.3.’de görüldüğü üzere elyaflardaki lifler, düzenli ve aralıksız olarak kendi arasında bağ kurmuştur. Oluşan bu bağlardan sonra ise spunlace kumaş isteğe göre desenleme işlemine girmektedir. Desenleme işleminin kaliteli olabilmesi ise bu bağların iyi bir şekilde bağ kuması ile ilgilidir. Bağların iyi bir şekilde bağlanması, su jetinin yeterli ve doğru bir şekilde basınç oluşturması ile alakalı bir durumdur. Şekil 3.4.’de spunlace kumaşın üretimdeki desenleri gösterilmiştir.

Spunlace Kumaşın Teknik Özellikleri ve Kullanım Alanları

Spunlace kumaş, esnek ve kullandığı yerlere zarar verici özelliği olmayan bir kumaştır. Yüksek mukavemete sahip ve kaliteli bir kumaş türüdür. Bu kumaş türü iyi derecede havalandırmaya sahiptir. Emiş gücü iyi ve hızlıdır. Yıkanabilmesi ise birden fazla kullanıma uygunluk sağlamaktadır. Farklı desenlere sahip olan bu kumaş türünün kullanım alanları ise;

  1. Temizlik alanlarında; iyi bir emiş gücüne sahip olması nedeniyle temizlik ürünlerinde, silme ve kurulamada sıkça kullanılmaktadır.
  2. Kozmetik alanında; emici özelliği nedeniyle makyaj temizlik bezi ve ağda bezi olarak kullanılmaktadır.
  3. Sağlık alanında; yapışkan bant (yara bandı), medikal önlük, bebek bezi gibi kullanımı vardır.
  4. Genel hijyenik alanlarda; farklı desenlere sahip olması ve emici özelliği nedeniyle ıslak mendil sektöründe sıkça kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir