Yazar Arşivleri: HLSBHR

ATLAS KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 16 Haziran 2017

Atlas kumaş, moda sektörünün en sık kullanılan kumaş türlerinden biridir. Bu kumaş daha yaygın ismiyle Saten olarak da bilinir. İnce ipekten sık olarak dokunmaktadır. Kıymeti ise dokunuş özelliklerine göre belirlenmektedir. Çoğunlukla gümüş ve altın teller ile işlenir. Abiye ve benzeri elbise çeşitlerinde sıkça kullanılmaktadır. Atlas kumaş nedir ile ilgili olarak öncelikle bu kumaşın ipekli bir… Devamını oku »

ÖRME KUMAŞLARDA MAKİNECİ HATALARI

Tarafından | 16 Haziran 2017

İşçiden (Makineciden) Kaynaklanan Örme Hataları İstenen kalite özelliklerinde örme kumaşın üretilebilmesi için en önemli faktörlerin biri de makinede çalışan sorumlu kişilerdir. Makinede çalışan işçi ve ustanın mutlaka çalışmış olduğu makine sisteminin ve çalışılan işin özelliklerini bilmesi gerekir. Örme makinesinde çalışan işçinin (makinecinin) ve ustanın hatasız ve kaliteli kumaşın örülebilmesi için yapması gereken önemli görevleri vardır.… Devamını oku »

ÖRME KUMAŞLARDA KUMAŞ ÇEKMESİ

Tarafından | 16 Haziran 2017

Relaksasyon Çekmeleri Tanımı Örgü çekmeleri kullanım sırasında, özellikle ilk yıkamadan sonra örme mamulünün boyutlarının değişmesidir. Mamul boyutlarında (eninden ve boyundan) küçülme olduğu için buna çekme denmiştir. Kaliteli bir üretim için özellikle çekmezlik ve boyut stabilitesi bakımından örgü mamulünü etkileyen faktörler özet olarak sırası ile aşağıda anlatılmıştır. En-Boy Daralması Nedir İpliğin mukavemetini, kayganlığını vb. artırmak amacıyla… Devamını oku »

TERBİYE İŞLEMLERİNDEN KAYNAKLANAN YÜZEYSEL HATALAR

Tarafından | 13 Haziran 2017

Tekstil endüstrisinde terbiye işlemleri ile bahsedilen işlemler; iplik veya dokunmuş ya da örülmüş kumaş hâlindeki mamule uygulanan ve mamulün tutumu, görünümü ve diğer özelliklerini geliştirmek amacıyla yapılan uygulamaların tümünü kapsamaktadır. Bir tekstil terbiye işletmesinde ön terbiye, boyama, baskı ve apre işlemlerinden kaynaklanan hatalar olarak sıralanabilir. Kumaş Ön Terbiye Hataları Ön terbiye işletmeleri tekstil terbiyesinin başlangıç… Devamını oku »