AMBALAJ TEKNİK TEKSTİLLER (PACKTECH)

ambalaj tekstilleri
Tarafından | 24 Mayıs 2016

Teknik Tekstillerin Tanımlanması

Tekstil, oldukça geniş uygulama alanına sahip ve çok çeşitli ürün gamı bulunan bir sektördür.

Teknik tekstiller ise estetik ve dekoratif özelliklerinden ziyade sahip oldukları teknik ve performans özellikler nedeniyle imal edilen tekstil ürünlerini kapsamaktadır. Bu tanımın altında teknik tekstiller; endüstride, uzay sanayiinde, askeri alanda, denizcilikte, tıpta, inşaatta, jeotekstillerde, ulaştırmada ve yüksek teknoloji uygulamalarında kullanılan fonksiyonellik gerektiren tekstil ürünleridir. Teknik tekstilleri diğer tekstil ürünlerinden ayıran başlıca fark; hazır giyim (koruyucu giysiler hariç) ve iç alan tekstillerinin hariç tutulduğu, daha dar bir alan olan endüstriyel tekstil kısmıdır.

Ambalaj Tekstilleri (Packtech)

Başlıca ambalaj tekstilleri çuvallar, poliolefin dokuma çuvallar, jüt çuvallar, big-bag’ler, leno çuvallar, kağıt güçlendiriciler, sargı ambalaj malzemeleri, yumuşak valiz ve çanta malzemeleridir. Teknik tekstillerin önemli alt dallarından bir tanesi; endüstriyel ürün ve malzemelerin, tarım ürünlerinin taşınması ve depolanmasında yaygın olarak kullanılan ambalaj tekstilleridir. Hammadde olarak çoğunlukla polipropilen olmak üzere, pamuk, keten ve jüt kullanılmaktadır.

cuvalPoliolefin Dokuma Çuvallar : Günlük hayatta en çok karşılaştığımız ambalaj tekstilleri poliolefin (HDPE/PP) dokuma çuvallar, leno çuvallardır. Şeker, un, tuz, bitki tohumları, hayvan yemleri ve çeşitli kimyasalların taşınmasında çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Yüksek mukavemetli oluşu, hafif yapılı oluşu, düşük sızdırma özelliği, nemden koruma özelliği, uzun ömürlü olması ve ucuz olması yaygın kullanımını sağlamıştır

Big Bag Çuvallar: Jumbo bag veya FIBC olarak da bilinir. FIBC’nin açılımı Flexible Intermediate Bulk Containers (Esnek ara parti konteynırları)’dır. Dokuma çuvallardan daha büyük hacimleri sayesinde büyük yığınların taşınmasında ve saklanmasında son derece kullanışlıdır. Polimerlerin, çeşitli kimyasalların, tarım ürünlerinin ambalajlanmasında yaygın olarak kullanılır. Tüp (yuvarlak) veya düz olarak dokunabilmekte olurken taşıma kapasitesi ihtiyaca göre farklılık göstermekte olup 4000 kg’a kadar yükleme kapasitesine sahip olanları vardır. Gerekli durumlarda çuval kumaşına kaplama yapılabilmektedir. Örneğin antistatik kaplama yaygın olarak kullanılmaktadır.

Leno Çuvallar: Leno çuvallar patates, soğan, sarımsak, limon vb. ürünlerin ambalajlanmasında, taşınmasında ve muhafazasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Mukavemeti ve havayı geçiren yapısı Leno çuvalları önemli kılmıştır. Bu özelliği yiyeceklerin bozulmadan depolanmasını ve taşınmasını sağlar.

sargiSargı Ambalaj Malzemeleri: Kullanım yerine göre çeşitli özellikler kazandırılmış sentetik ve doğal liflerden üretilen tekstil sargı ambalaj malzemeleri çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ambalaj malzemesi genellikle rulo halinde paketlenmekte ve otomatik makine vasıtası ile ambalajlama gerçekleştirilebilmektedir

Jüt Bez ve Jüt Çuvallar: Jüt bezler; çantalarda, sargı ambalaj malzemesi olarak ve duvar kaplamalarında ve her türlü ürünün ambalajlanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Jüt çuvallar ise özellikle tarımsal ürünlerin ambalajlanmasında kullanılmaktadır. Jüt bezinin hava geçirgenliği tarımsal ürünlerin saklanmasında avantaj sağlamaktadır.

cay-posetiÇay-Kahve Poşetleri : Çay-kahve poşetleri, üzerinde iplik bağlı filtreden oluşur. Çeşitli yöntemlerle işlendikten sonra ağaç ve bitki liflerinden imal edilmektedir.

 Valizler ve Çantalar: Yumuşak valizler genellikle naylon ve polyester dokuma kumaşlardan üretilir. Ambalaj tekstillerinde yumuşak valiz denince; el çantaları, sırt çantaları, cüzdanlar, evrak çantaları vb. ürünler akla gelmektedir. Valiz kumaşlarının kirlenmeye, aşınmaya, suya ve yırtılmalara karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Valiz ve çanta kumaşlarına gerekli fiziki özellikleri kazandırmak için çeşitli apre ve kaplama işlemleri yapılabilmektedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir