Yazar Arşivleri: Halis

RİNG VİSKON İPLİK ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 8 Aralık 2021

Viskon kayın ağacından elde edilir, pamuk gibi selülozdan oluşur. Kayın ağacı Avrupa, Asya Amerika, Japonya ve Türkiye’de doğal olarak yetişir. Selüloz esaslı rejenere lifler içinde en önemlisi ve en çok kullanıma sahip olan yarı sentetik bir liftir. Doğal ipeğe benzediğinden, çok dayanıklılık gerektirmeyen işlerde, doğal ipeğin yerine kullanılabilir. Suni ipek/rayon kelimesi viskon ile eş anlamlı… Devamını oku »

EDİRNE’NİN YÖRESEL ERKEK GİYSİLERİ

Tarafından | 7 Aralık 2021

Günümüzde Edirne’de yaşayış biçimini oluşturan en önemli etken Rumeli’nin farklı yerlerinden çeşitli zamanlarda gelen göçmenlerdir. Çünkü buralardan gelen topluluk yaşayış biçimlerini, kültürlerini de beraber getirmişlerdir. Dolayısıyla Edirne’de Anadolu kültüründen farklı olarak Rumeli ve Balkan yöresine ait bir kültür oluşmuştur. Böylece Trakya bölgesinde ve bu yarımadanın bir parçası olan Edirne’de kendine özgü giyim kuşam kültürü ortaya… Devamını oku »

FLOK BASKI İŞLEMİ

Tarafından | 6 Aralık 2021

Flok Baskı Nedir? Floklama; yüzeyde kadifemsi, suni deri ve özel görünümlü tekstil yüzeyler oluşturmak için kullanılan tekniktir. En basit işlem, önceden yapışkanlı tabakaya kısa liflerin yapıştırılmasından meydana gelmektedir. Flok yöntemi dekorasyonda, kıyafetlerde, suni süet üretiminde, otomobil iç kaplamalarında, tebrik kartlarında ve büyük değişik ilan materyallerinde kullanılmaktadır. Floklama ürüne farklı görsel efektler veren alternatif bir tekniktir.… Devamını oku »

ÇEVRE İŞLEME TEKNİKLERİ

Tarafından | 5 Aralık 2021

El işlemeli çevrelerin en güzel örneklerinin başörtüsü olarak kullanıldığı yörede, çevre işlemeleri ile süslenen, pamuklu dokumalardan dikilen hırkalar “çevre hırka” olarak adlandırılmaktadır. Çevre, dörtkenarı bordür biçiminde bezenmiş veya dört köşesinde motifler yer almış keten, pamuklu dokumalar üzerine işlemeli örtü olarak tanımlanmıştır. Çevre işlemeleri, motif ve kompozisyon bakımından, köşe motifleri ve kenarlarda bordür (su) düzeni ile… Devamını oku »