KATYONİK İPLİK ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 19 Eylül 2019

İngilizcesi; Cationic Dyeable Yarn olan Katyonik iplikler; Kumaşta değişik renkler elde etmek için kullanılan %100 katyonik boyar maddelerle boyanan polyester ipliklerdir. Kullanım alanlarının başında döşemelik kumaşlar, perde, gündelik kıyafetler, spor ceketler ve örme giysi üretimi gelmektedir. Katyonik İplik Genel özellikleri Katyonik boyar maddelerle boyanan (98 °C) polyester ipliklerde kolay boya prosedürü, daha koyu fonlar, daha… Devamını oku »

TİKENTİN İPLİK (KUMAŞ) ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 19 Eylül 2019

Tikentin (Thick and Thin) İplik Nedir? Tikentin ipliker, ingilizce’de kalın ince iplikler anlamına gelmektedir. Tikentin ipliklerde en sık kullanılan ham madde polyesterdir. Sizlere karmaşık desenli ve ya örgüler olmadan eşsiz kumaşlar yaratmanızı sağlar. Tikentin iplikler üretimi esnasında polyester elyaflarını birleştirerek, bükümü sıkılaştırarak ve ya farklı elyaf karışımları ekleyip çıkartarak farklı incelik kalınlık meydana gelmesiyle efekte… Devamını oku »

BİTLİS YÖRESİ EL DOKUMACILIĞI

Tarafından | 16 Eylül 2019

Bitlis Dokumacılığı, Tarihsel Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu Konu ile ilgili kaynakların taranması ve ilgililerle yapılan karşılıklı görüşmelerin sonucunda Bitlis dokumacılığı, tarihsel gelişimi ve günümüzdeki durumu açıklanmaya çalışılmıştır. Dokuma Tekniği ve Kullanılacak Araçlar Karşılıklı görüşme yöntemi uygulanarak dokuma tekniğinde işlem basamaklarını oluşturan her aşama kaynatma, ağartma, boyama, kurutma, bobin sarma, çözgü hazırlama, dokuma işlemi vb. kullanılan… Devamını oku »

TORŞON (TORCHON) BEZİ NEDİR?

Tarafından | 11 Eylül 2019

Torşon Bezi Nedir? Mutfakta aşçılar tarafından, sıcak tepsi ve tava tutmak için kullanılan, pamuklu ve tüy bırakmayan beyaz bez, Torşon bezi ile temizlik yapılmaz sadece el bezi olarak kullanılır Mutfakta kullanılan, aşçı el bezi. 60 cm x 60 cm ölçülerinde pamuklu beyaz el bezi. Aşçıların kullandığı kurulama ve sıcak şeyleri tutmaya yarayan bez. Sıcak tepsi… Devamını oku »