İRAN’IN “KALEMKÂR” BASKI SANATI

Tarafından | 11 Şubat 2019

Kalemkâr bezini süsleme sanatı 12. ve 13. Hicri yüzyılın, Safevi padişahlarının helafeti döneminde İran’da yapılmaktaydı. Günümüzde bu sanat tarihi ve sanatsal değerleriyle bilinen İsfahan şehrinde yapılmakta. Bu sanatın kalemkâr adını alması eski dönemlerde kumaşın üzerinde kalemle ve sonrasında daha konforlu bir boyama yöntemi olan ahşap kalıpların kullanımından kaynaklanıyor. Bu yöntemde önceden ahşabın üzerinde oyulmuş belli… Devamını oku »

KONVEKSİYON KURUTMA YÖNTEMİ VE MAKİNELERİ

Tarafından | 1 Şubat 2019

Konveksiyon Kurutma Nedir? Isıtılmış ve alabildiğinden çok daha az nem içeren havayı veya başka bir gazı, yaş tekstil ürününe değdirerek geçirmektedir. Bu değme esnasında madde ve ısı transferi gerçekleşir. Bunun sonucunda da tekstil ürünündeki nemin bir kısmı kurutma gazına veya havaya geçer. Ancak hava belli miktarda nemi alabilir. Belli bir sıcaklık ve basınç altında havanın… Devamını oku »

YABANCI MADDE İÇEREN TEKSTİL ÜRÜNLERİNİN YIKANMASI

Tarafından | 24 Ocak 2019

Amaç: Bir tekstil ürünü üzerindeki yabancı maddelerin yaş ortamda yıkama suyuna alınarak uzaklaştırılması için uygulanır. Yabancı maddeler ya lifin yapısında veya lifin gördüğü işlemler sonucu yüzeyinde bulunur. Yabancı maddelerin uzaklaştırılması 2 yöntemle gerçekleştirilir. SULU ORTAMDA YIKAMA ( Emülsiyon yıkama) ORGANİK ÇÖZÜCÜLERLE YIKAMA2.(Ekstraksiyon yıkama) Yıkama işleminin basamakları: 1. Islatma : Suda çözünmeyen maddelerin tekstil materyalinden uzaklaşacak… Devamını oku »

AKRİLİK İPLİK ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 10 Ocak 2019

Çeyiz eşyalarında oldukça sık kullanılan bir iplik türü olan akrilik iplikler, fiyatları  uygun ve renk çeşitliliği ile oldukça zengindir. Tuhafiyeye gittiğinizde ya da tığ desenleri için bilgiye baktığınızda, genellikle bulacağınız şey “akrilik” olarak adlandırılan bir iplik türüdür. Bu malzeme tam olarak nedir ve neden bu kadar sık ​​olarak tığ işlerinde kullanıyoruz? Akrilik İplik Nedir, Akriliğin… Devamını oku »