KAZAZLIĞIN TANIMI

Tarafından | 28 Kasım 2022

Kazazlığın Tanımı ve Tarihçesi “Kazzaz” kelimesi Arapça “Kazz” isminden gelmektedir. “Kazz” kelimesinin manası” “Ham ipek” olup, “Kazzaz” da ipekçi, ipeği işleyen adam” “ipek satan, anlamlarını taşımaktadır.” “Ham ipeği iplik ve ibrişim durumuna getiren kimseye “Kazaz” da denilmektedir.” Kazaz; (Arapça; kazzaz) ham ipeği iplik ve ibrişim durumuna getiren kimse diye tanımlanmaktadır. Önceden haddeden geçirilerek belli inceliğe… Devamını oku »

ELASTAN HAMMADDE VE İPLİK GEÇMİŞİ

Tarafından | 14 Kasım 2022

Yazı İçi BaşlıklarElastanın Tekstilde Kullanım AlanlarıÇorapİç giyimDış giyimAktif giyim Geçmişte, doğal kauçuk iplik, kumaşlara esneklik sağlamak için mevcut olan tek malzemeydi. İlk olarak 1950’li yıllarda geliştirilen Elastan, kauçuk filamentlere göre çok sayıda avantajı vardır. Bunların en önemlisi yüksek toplama kabiliyetinde olmasıdır. Tipik olarak, belirli bir denye için, elastan, kauçuğun geri kazanımının veya geri çekilme gücünün… Devamını oku »

İPLİK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Tarafından | 14 Kasım 2022

TERİMLER, SİMGELER VE KISALTMALAR AÇICI SİLİNDİR: Open-end makinesine beslenen şeritlerin lif halinde açılmasını sağlayan parçayı, BİLEZİK: Ring makinesinde iplik oluşumuna katkıda bulunan kopçanın üzerinde gezdiği halkayı, BESLEME BÖLGESİ: Ham madde veya yarı mamulün makineye beslendiği kısmı, BOBİN: İpliğin bobin masurası üzerine sarılmış halini, BOBİN BARABAN MAKASI: Barabana sarılmış ipliği kesmek için kullanılan özel makası, BOBİN… Devamını oku »

YAĞLI GÜREŞLERDE KULLANILAN GİYSİ VE AKSESUARLAR

Tarafından | 17 Ekim 2022

Yazı İçi BaşlıklarKIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİNDE SEMBOLLERAltın KemerKispetPırpıtKırmızı Dipli MumZembil KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİNDE SEMBOLLER Altın Kemer Kırkpınar’da altın kemer uygulaması ilk kez 1939 yılında Kurtdereli Mehmet Pehlivanın anısına Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü tarafından alınan karar ile başlatılmıştır. İlk altın kemerin üzerinde, zincirlerin uç kısımlarına asılmış 10 adet yazısız madalya bulunmaktadır. Bu madalyalara her yıl kazanan başpehlivanın… Devamını oku »