TÜKÜRÜK HASLIĞI TESTİ

tükürük
Tarafından | 9 Aralık 2022

Tekstil üreticileri için tekstil renginin tükürük etkisine karşı direnci önemli bir noktadır. Tükürüğe karşı renk haslığı testleri, genelde çocuk ve bebek giysileri için yapılmaktadır. Etiketler, rozetler ve çekme ipleri gibi ayrıntılar dahil, her türlü tekstil ürünleri tükürük haslığı teslerine tabi tutulmaktadır. Ürün çok renkli ise, test edilecek numunenin de tüm renkleri taşıdığından emin olmak gerekir.

TÜKÜRÜK HASLIĞI NEDİR?

Üzerine baskı yapılmış veya boya uygulanmış tekstil ürünlerinin renginin, tükürük çözeltisi etkisine karşı gösterdiği dirence tükürük haslığı denmektedir. Neticede bütün tekstil ürünlerinin üzerinde bulunan boyar maddelerin çeşitli dış faktörlere karşı dayanıklı olması, kendisini bırakmaması ve medilerine bitişik malzemeleri boyamıyor olmaları beklenmektedir.

TÜKÜRÜK HASLIĞI TESTİ NASIL YAPILIR?

Tekstil ürünlerinde, tükürük haslığı testleri yapılırken, 15 x 80 milimetre ölçülerinde iki adet filtre kağıdı, iki farklı tükürük çözeltisinde ayrı ayrı ıslatılır. Sonra test edilecek kumaş parçası üzerine bu kağıtlar bırakılır ve üzerleri kapatılır. Arkasından 400 derece ısıtılmış bir fırında iki saat kadar bekletilir. Test sonucunda kağıtların boyanmamış olması gerekmektedir. Eğer kağıtların üzerine boya bulaşmış ise tükürük haslığı kötü demektir, aksine kağıtların üzerinde herhangi bir boya bulaşığı görülmemişse tükürük haslığı iyi demektir.

Kağıt üzerindeki renklenme, solma değerlendirmesinde kullanılan gri skala ile değerlendirilmektedir (TS 423-2 EN 20105- A02 Tekstil – Renk haslığı tayin metotları – Bölüm A02 – Solmanın değerlendirilmesinde gri skalanın kullanılması).

Yetkili laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilen tükürük haslığı testlerinde, şu standartlara uygun hareket edilmektedir:

  • DIN 53160-1 Eşyaların ortak kullanım için renk haslıklarının belirlenmesi – Bölüm 1: Suni tükürük ile test
  • BVL B 82.10-1 Mallarının analizi – Renkli çocuk oyuncaklarının tükürük ve terleme direncine göre testleri

Bu test yöntemi, tekstil ürünlerinin tükürük çözeltisine karşı renk direncini değerlendirmek için hazırlanmıştır. Tekstil işletmeleri genelde kendi bünyelerinde kurdukları laboratuvarlarda bu tür haslık testlerini gerçekleştirseler de işin doğrusu bütün haslık değerlendirmelerini, bu arada tükürük haslığı değerlendirmesini, akredite laboratuvarlarda gerçekleştirmektir. Sözü edilen laboratuvarlar, yapılacak değerlendirmelerin kaliteli, hızlı ve güvenilir sonuçlar vermesini sağlamak üzere güçlü bir teknolojik altyapıya ve eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosuna sahiptir.


Kaynak: https://www.laboratuvar.com/tekstil-testleri/haslik-testleri/tukuruk-hasligi

https://www.laboratuvar.org/tekstil/haslik-testleri/evsel-ve-ticari-yikamaya-karsi-renk-hasligi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir