GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ KUMAŞ

geri donusum
Tarafından | 16 Haziran 2016

Nonwoven malzemeler yapılarındaki lifler ve aralardaki boşluklardan oluşan gözenekli malzemelerdir. Bu benzersiz gözenekli ve lifli yapıları, onları yalıtım uygulamaları için ideal kılar. Bu çalışmada geri kazanılmış jüt ve yün lifleri kullanılarak iğneleme yöntemine göre üretilmiş tek ve çift katlı nonwoven malzemelerin bazı fiziksel ve ısı yalıtım özellikleri incelenmiştir.

Geri kazanılmış liflerin kullanımı yalnızca maliyet azaltma açısından değil, aynı zamanda çevresel konular açısından da önem arz etmektedir. Bu çakışmadaki tek ve çift katlı nonwoven yapıların üretiminde polyester, yün, geri kazanılmış jüt ve geri kazanılmış yün lifleri kullanılmıştır. Sonraki aşamada numunelerin lif inceliği, gramaj, kalınlık, hava geçirgenliği, ısıl iletkenlik ve ısıl direnç özellikleri test edilmiştir. Test sonuçları SPSS yazılımı kullanılarak %95 güven aralığında analiz edilmiştir. Çalışma sonuçları, yapıdaki yün ve geri dönüşştürülmüş yün lifi içeriğinin ısı yalıtım özelliklerini iyileştirdiğini göstermiştir.

Sonuçlarda ayrıca ısı yalıtım özelliklerinden feragat etmeksizin geri dönüştürülmüş liflerin de yapıda kullanılabileceğini göstermiştir. Çalışma kapsamında üretilen nonwoven yapılar düşük maliyetli ve çevre dostu yalıtım malzemeleri olarak sadece bina ve inşaat sektöründe değil otomotiv, mobilya ve giyim sektörlerinde de kullanılmaya uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir