HİJYEN AMAÇLI TEKSTİL ÜRÜNLERİ

cerrahi ortu1
Tarafından | 12 Nisan 2018

Yeni tıbbi tedavilerde kullanılan tıbbi materyallerde, deriyi zararlı sıvılardan, bakterilerden ve partiküllerden korumak, mikroplara, mantara ve enfeksiyona karşı bariyer etkisi göstermek, termoregülasyon özelliklerinin olması, sıvı ve nem emme özellikleri, antistatik özellikte olma, kolay yıkanabilme ve sterilizasyon özellikleri, yüksek mekanik stabilitede düşük düzeyde tekstil kimyasalları ve boyalarının kullanılmış olması gibi özellikler istenmektedir. Bu durum hijyenik ve biyoiklimlendirme özellikli ürünlere talebi arttırmıştır.

cerrahi ortu e1520497567312

Hijyenik amaçla kullanılan koruyucu giysilerin amacı sağlık personelini kanla (HIV vs.) veya diğer enfekte bulaşıcı sıvılarla geçen hastalıklara karşı korumaktır. Bunlar genelde cerrahi giysileri, acil servis giysilerini, başlıkları ve maskeleri, vs. içerir (Tablo 1.5). Dokuma, örme veya dokusuz yüzey olabilmektedirler.

Ürün Çeşidi

Lif Tipi

Tekstil Yapısı

Cerrahi Giysi
Elbise
Başlık
Maske
Cerrahi çorap
Co, PES, PP
Karbon lifi, CV
CV, PES, Cam lifi
PA, PES, Co, Elastomer İplikler
Dokuma,dokusuz yüzey
Dokusuz yüzey
Dokusuz yüzey
Örme
Cerrahi Örtüler
Örtüler
PES, PE Dokuma, dokusuz yüzey
Yatak takımı
Yorgan
Battaniye
Çarşaf
Minder
Yastık kılıfı
PE, PES
Co, PES
Co
Co
Co
Dokuma, dokusuz yüzey
Örme, dokuma
Örme,dokuma,dokusuz yüzey
Dokuma
Dokuma
İdrar Tutucu Pedler
İç koruyucu tabaka
Emici tabaka
Dış tabaka
PP, PES
Süper emiciler, viskon, ağaç talaşı
PE
Dokusuz yüzey
Dokusuz yüzey
Dokusuz yüzey

Tablo 1.5 Hijyen Amaçlı Kullanılan Tıbbi Tekstiller

cerrahi ortuler 1

Cerrahi giysiler personelden hastaya, hastadan personele enfeksiyon geçişine engel olmalıdır. OSHA (Amerikan Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi) tarafından bu tip giysilerin kullanımına uygun olması şu şekilde tanımlanmıştır: Personeli koruyucu materyal, kan veya diğer potansiyel bulaşıcı materyallerin normal kullanım şartları altında çalışanın giysilerine, günlük giysilerine, iç çamaşırına, derisine, gözlere, ağıza ve diğer mukoza zarlarına geçmesini önlerse kullanıma uygundur.

Cerrahi giysiler örme, dokuma ve dokusuz yüzey kumaşlardan elde edilir. Pamuk, PES, PP ve PE gibi materyaller kullanılır. Cerrahi önlükler tek kullanımlık veya yıkanabilir olarak kullanılırlar. Dokuma önlüklerde bezayağı konstrüksiyon kullanılır. Önlüğün ön ve kol bölgelerinin su geçirmez olması tercih edilir. Doktor önlükleri ve üniformalarda ise pamuk, PES dokuma kumaş kullanılmaktadır.

cerrahi ortuler 2 e1520497607118

Cerrahi maske ve başlıklarda dokusuz yüzey kumaşlar kullanılmaktadır. Cerrahi maskeler üç tabakadan oluşmaktadır. Orta tabakada ince cam lifleri veya sentetik mikrolifler bulunur. Orta tabakanın her iki tarafı akrilikle yapıştırılmış dokusuz yüzey tabakasından oluşturulmaktadır. Cerrahi başlıklarda ise selüloz liflerinden üretilmiş tek kullanımlık dokusuz yüzey kumaşlar kullanılmaktadır.

Cerrahi örtüler cerrahi operasyon sırasında etraftaki sıvıyı emebilecek kabiliyette olmalıdır. Hava geçirgen olmalı, steril olmalıdır. Genelde yeşil renkli %100 pamuk bezayağı kumaşlar oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır (Kavuşturan, 2002). Aynı zamanda cerrahi örtü olarak bir veya iki tarafı filmle kaplanmış dokusuz yüzey kumaşlar da kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir