KUMAŞ NASIL ÜRETİLİR

kumas uretim e1520433847399
Tarafından | 25 Temmuz 2017

Kumaşın ana maddesi ipliktir. Kumaş nasıl üretilir sorusuna cevap vermek için ipliğin tezgahlardaki macerasını bilmek gerekir. İpliğin ilmek olarak bir araya getirilmesi ve ağ gibi örülmesiyle yapılır. İpliğin ham maddesi ne ise doğal olarak kumaşın da ana içeriği o madde olur. (ör; pamuk kumaş, saten kumaş, terry cotton kumaş, sentetik kumaş, keten kumaş)

iplik uretim tes

İpliklerin üretimi ve fantazi iplikler

Kumaşın ana maddesi olan iplik de hayvansal veya sentetik temel kaynaklardan eğirme ile elde edilir. İpliğin üretimi esnasında kimyasal kullanılan iplikler de vardır, kullanılmayanlar da vardır. Birçok ipliğin üretiminde farklı teknikler kullanılır.

orme kumas mak

Örme kumaş üretimi yapan bir yuvarlak örme makinesi

Elde edilen iplikler çeşitli dokuma yöntemleriyle kumaşa dönüştürülür. Sık ve hızlı bir makinesel işlemden sonra elde edilen kumaş ipliğin tüm karakteristik özelliklerini yansıtır. Birçok ipliğin farklı özellikleri olduğundan bu ipliklerin kumaşa çevrilmesinde de bu özelliklere uygun üretim teknikleri kullanılır.

dokuma uretm

Dokuma kumaş üretimi yapan bir fabrika

Örneğin keten kumaşın üretimi ile pamuk kumaşın üretiminde çok farklı teknikler ve tekstil yardımcı malzemeleri kullanılır. Farklı içerikli kumaşların üretimi ise çok daha komplike çalışmayı ve kumaş üretimi yapan makine ve teçhizatı gerektirir. Örneğin pamuk saten kumaşlarda kullanılan iki maddenin kombinasyonunda uygulanan üretim tekniği tekli üretime göre oldukça fark arz eder.

kumas apre tes

Kumaşlara son halini veren apre makineleri

Farklı ipliklerden üretilen kumaşlarda farklı teknikler kullanılmasının sebebi hem ipliğin özelliği gereği başka türde işlenememesidir hem de ipliğin özelliklerinin kumaşa tam yansımasıdır. Bu bağlamda her kumaşın boyamasından, yıkanması, ağartmasına kadar tüm üretim safhaları ipliğe göre değişiklik arz etmek zorundadır.

kumaslar 1

Üretimi tamamlanmış ve satışa hazır kumaş topları

Bir kumaşın değeri, ipliğe göre, üretim tekniğine göre, kullanılan yardımcı araçlara göre, boyasına göre, desenine göre, model ve tasarım planına göre belirlenir. Kumaş üretimi yapan firmalar bu kıstaslara göre kumaşlarının fiyatını belirler ve kumaş toptancılarına veya kumaş perakendeci firmalara satar. Kumaş bu firmalara ulaştıktan sonra üzerinde bazı değişiklikler veya eklemeler de yapılabilir. Tasarımcılar aldıkları kumaşlar üzerinde kendi tasarım programlarını uygularlar. Bazı kumaş çeşitleri ham şekilde alınır ve üstüne eklemeler yapılar farklı kumaşlar elde edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir