METRAJ BASKI TEKNİĞİ

metraj baski
Tarafından | 4 Ekim 2017

Metraj baskı parça baskıdan biraz farklıdır. Desen çiziminde sürekli bir raport tekrarı gerekmektedir. Metraj baskı esnasında kullanılan kalıplar silindir şeklindedir. Aynı parça baskıda olduğu gibi her renk için bir kalıp açılır ve baskı makinesinde basılır ve fikselenir. Reaktif, Pigment, Dispers ,Varak, Glitter ve bunlara benzer boyalarla basılır.

Metraj olarak yapılan dijital baskıda kumaş dijital baskı makinesine yüklenmeden önce tüm baskı kimyasallarını içeren ( boyar madde hariç ) baskı patı kumaşa uygulanır.

Baskı patının kumaşa baskı öncesinde verilmesinin ya da boyar maddesiz verilmesinin sebebi, dijital baskı makinesinde boyar maddenin çok ince delikli düzeler yardımıyla kumaşa aktarılması ve baskı patı kıvamlı olduğundan bu ince delikli düzelerin tıkanmalarının önlenmesidir.

Bu sebeple baskıdan önce renksiz baskı patının kumaşa verilmesi gerekmektedir. Metraj olarak yapılan dijital baskı öncesi baskı patının kumaşa verilmesi çeşitli şekillerde olabilmektedir. Bu konuda bazı işletmeler kendilerine göre değişik pat uygulama yöntemleri geliştirmiştir.

Metraj Baskıda Kumaşı Makineye Verme

Dijital baskı makinesi hazırlandıktan ve desen ayarları yapıldıktan sonra kumaş veya parça makineye yerleştirilir ve baskı işlemi başlatılır.

kumasa metal cubuk

Resim 2.1: Kumaşa metal çubuğun yerleştirilmesi

Metraj olarak yapılan dijital baskıya geçmeden önce kumaşa baskı patı uygulanmış olması gerekir. Çünkü dijital baskı patında baskı kafasından sadece boyar madde püskürtülmektedir. İstenilen baskının gerçekleşebilmesi için baskı patında bulunan kimyasal maddeler ile baskı esnasında kumaşa aktarılan boyar maddenin bir araya gelerek bağlanması şarttır. Kumaşa baskı patı uygulanmış ise dijital baskı makinesine yerleştirilerek baskıya geçilebilir.

Kumaşı Makineye Yerleştirme

Metraj ve parça dijital baskılarda baskı yapılacak mamulün formu farklı olduğundan makineye yerleştirilişi de farklılık göstermektedir.

Metraj Baskıda Kumaşı Makineye Yerleştirme

Dijital baskı makinesinin arka tarafında kumaşın makineye yerleştirilebilmesi için silindirler mevcuttur. Kumaşın makineye takılabilmesi için makinede bulunan metal çubuk yerinden çıkartılarak kumaş topunun arasına yerleştirilir ve makinedeki yerine tekrar takılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir