MİCROMODAL NEDİR

micromodal kumas grimelanj
Tarafından | 13 Nisan 2017

Mikromodal Nedir?

Mikromodal iplik, birim kesitte modal ipliğe göre daha fazla elyaf içerir. Bu nedenle diğer elyaflardan daha büyük bir yüzeye sahip olduğundan dökümlülük ve rahatlıkla birlikte yumuşak, dolgun bir tutum gibi giyside çok aranan özellikleri en iyi şekilde sağlamaktadır.

Mikro yapısından dolayı ışığı yansıtması farklı olmakta ve mikromodaldan yapılmış bir kumaş adeta gözü okşamaktadır. Sıkı dokunmuş kumaşlarda bile birim alana düşen ağırlık düşük olmakta ve kumaş kırılmamaktadır.

mikromodal yikama test

25 yıkamadan sonraki görünüşler:
Soldaki %100 Pamuk, sağdaki %100 Mikromodal

Mikromodal kumaş, nemi pamuğa göre daha hızlı absorbe etmekte ve daha hızlı dışarı atmaktadır. Dolayısı ile çabuk kuruma özelliği ve nem transferi çok iyidir. Bir çok yıkamadan sonra bile parlak ve yumuşak kalmaktadır.

Mikromodal Karışımları

Mikromodal ve Mikronaylon

Mikro elyaflarla üretilen bu iplik, normal ipliğe göre daha fazla filament içerdiğinden daha büyük bir yüzeye sahiptir. Aynı zamanda diğer elyaflardan daha büyük bir hacme sahip olduğundan dökümlülük ve rahatlıkla birlikte yumuşak, dolgun bir tutum gibi ayırıcı özellikler sağlamaktadır.

Sıkı dokunmuş kumaşlarda bile birim alana düşen ağırlık düşük olmakta ve kumaş kırılmamaktadır. Karışım, mikromodalın sağladığı iyi tutumu, yumuşak, narin ve dökümlü tuşe özelliği ile mikronaylonun stabillik ve mikromodal ile uyumlu kuru ve yaş mukavemet özelliklerinin mükemmel birleşimini içermektedir.

Mikromodal ve Penye

Mikromodal ve Penye iplik, her iki elyafın da doğal, rahatlatıcı ve ten ile uyumlu yapısının yanında, ekstra parlak, narin, dolgun ve dökümlü özellik sağlayan mikromodal elyafının etkisiyle kendine has mükemmel bir tuşe sunmaktadır. Pamuğa göre daha yumuşak, serinletici ve akıcı bir kumaş özelliği elde edilmektedir. Özellikle ipeksi etkisiyle kadın iç giyiminde tercih edilmektedir.
Kaynak: karsu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir