ŞİŞ İLE ÇANTA ÖRME

sis canta orme
Tarafından | 24 Mart 2018

Çanta, Günümüzde çanta yapımı için çok çeşitli yardımcı malzemeyi bulmak, bu malzemelerden zevkimize ve bütçemize uygun cıvıl cıvıl renklerde, örgü çantalar hazırlamak mümkündür. Örgü çantalarda ana malzeme olarak çeşitli yünler kullanılırken çantaları çeşit çeşit kumaşlarla (kot, keten,kadife, deri, saten) birleştirip, çok çeşitli aksesuarlarla zenginleştirerek çok farklı ve kişiye özel modeller oluşturulabilir.

Şiş Örücülüğünde Kullanılan Temel Teknikler

Şiş örücülüğünde, kullanılan temel tekniklerle çeşitli çantalar üretmek mümkündür.

sac orgusu canta

Resim 2.2: Saç örgüsü çanta

Şiş örücülüğünde kullanılan temel tekniklerin birçoğu çanta örmede kullanılabilir. Önemli olan ipliğe ve modele uygun teknikleri doğru şekilde kullanmaktır. Ayrıca çantanın kullanım amaçları da göz önünde bulundurularak çok fazla esnemeyen modeller tercih edilmelidir.

  • Yüz İlmek: İlmek atılan şiş sol ele, boş şiş ise sağ ele alınır. Sağ eldeki boş şiş önden arkaya doğru ilmeğin içinden batırılır. İşaret parmağı ile şişe alttan yün ip dolanır. Şiş arkadan öne doğru yeni bir ilmek ile çekilir. Bu şekilde yüz ilmek oluşturulur.
  • Ters İlmek: İlmekli şiş sol ele, boş şiş sağ ele alınır. Sağ eldeki boş şiş arkadan öne doğru ilmeğin içinden batırılır. Ters ilmek oluşturulurken yün mutlaka işin ön tarafında olmalıdır. Yün şişe önden arkaya doğru dolanır. Şiş örgünün arka tarafına yeni bir ilmekle çekilir. Bu şekilde ters ilmek oluşturulur.
  • Lastik Örgü: Ters ve düz ilmeklerin sırayla örülmesiyle meydana gelir.1/1 lastik, 2/1 Lastik, 2/2 lastik gibi farklı lastik örgüler oluşturulabilir.
  • Artırma: Sağ şiş üzerindeki bir ilmeğin önünden, arkasından veya içinden yün ipi dolayarak ikinci bir ilmeğin oluşturulması işlemidir. Çantanın modelinin veya deseninin oluşturulmasında ilmek artırma işlemi uygulanır. İlmek artırma, örgünün sıra başlarında, ortalarında, sonlarında çantaya şekil vermede uygulanır.
  • Eksiltme: Sağ şiş üzerindeki ilmek ile sol şiş üzerindeki ilmeğin birlikte alınıp sağ şiş üzerine tek bir ilmek olarak çıkartılması işlemidir. Örgü çanta yapımında desen ve motif oluşturmada ilmek eksiltme tekniği uygulanır.
  • Saç Örgüsü: Şiş üzerindeki ilmeklerin çapraz olarak yer değiştirmesi sonucu oluşan saç örgüsü, en çok tercih edilen modeller arasındadır. Farklı sayıda ilmek kullanılarak değişik modeller üretmek mümkündür.

Şiş İle Çanta Örme İşlemi

Çanta Sapı Dikme İşlemi

Çanta Astarlama İşlemi

Çanta Fermuarı Dikme İşlemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir