ÇEVRECİ TEKSTİL TEKNOLOJİLERİ

Cevreci tekstil kirlenmeyen kumas
Tarafından | 5 Haziran 2018

Yeni Teknoloji ve Ekipman Modifikasyonları

Liflerin geri dönüşümü: Pamuk ve Polyester yeni elyaf üretmek için geri kazanılabilir ve geri dönüştürülebilir, ancak geri dönüşüm sürecinin çevresel bir avantaj sağlayıp sağlamadığı konusunda dikkat edilmelidir.

Yaşam döngüsü değerlendirme (LCA) metodolojisini içeren bir çalışma, elyaf üretiminde geri dönüştürülmüş polietilen tereftalat (PET) kullanılması, enerji için %40-85 arasında değişen tasarruflara ve yeni üretim PET’e kıyasla küresel ısınma için %25-75 arasında tasarruf sağladığını göstermektedir.

Organik Sertifikasyon

Doğal lifler kullanımında, sertifikalı organik kaynaklardan elyaf tedarik edilmesi, gübreler ve böcek öldürücülerin üretimi ve kullanımı ilgili etkileri önemli ölçüde azaltır.

Spintex

Spintex firması tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan Greenspun ipliklerin %80 geri dönüştürülmüş pamuk ve %20 polyester (şişeler, endüstriyel atıklardan) geliştirilmiştir. Spintex, elyaf üretmek için çok kısa olan pamuk parçalarını polyester ile birleştirerek kullanabilir.

Ek olarak, Spintex, belirli bir renk elde etmek için geri dönüştürülmüş ipliklerin kombinasyonunu belirleyebilen ve dolayısıyla boyama prosesini ortadan kaldıran bir yazılım kullanmaktadır.

Lenzing

Lenzing firması nonwoven için Lyocell lifleri geliştirmiştir. Bu proses, diğer geleneksel yağ bazlı ürünler yerine, dokunmamış bir kumaş oluşturmak için doğrudan bir selülozik çözelti kullanır. Yeni Lyocell lifleri, değerlendirilen tüm etki kategorileri için (PET’in daha iyi performans gösterdiği su ekotoksisitesi hariç).

NanoSphere® Teknolojileri

NanoSphere teknolojileri ile tamamlanan tekstiller yıkamayı daha az sıklıkla gerektirir ve daha düşük sıcaklıklarda yıkanması gerekir.

nanosphere

Teksajo

Tekstil endüstrisi için ilk ücretsiz ecodesign yazılımı. Bir yaşam döngüsü yaklaşımına dayanan yazılım, tasarım aşamasına giren çeşitli tekstil ürünleri ve malzemeleri için su tüketimi, sera gazı emisyonları veya kirletici emisyonları da dahil olmak üzere beş gösterge görüntüler.  Institut Français du Textile etl’l’Habillement tarafından finanse edilen yazılımın geliştirilmesi bekleniyor.

AirDye

Bu teknoloji, ile boyama prosesi su kullanmadan gerçekleşmektedir. Şuanda sadece sentetik lifler için uygulanabilen bu teknoloji boyanın kumaşa nüfuz etmesi için hava kullanır. Renk uygulamasını suya göre daha az enerji gerektirir.

Fibrolin

Bu proses dokunmuş veya dokunmamış kumaşların baskı prosesinde kullanılmaktadır. Geleneksel olarak, baskı aşaması solventlerin kullanılmasını gerektirmektedir. Fibrolin ise, tozların elyafa nüfuz etmesine yardımcı olmak için bir elektrik alanı kullanmaktadır.

Plazma

Plazmanın kullanımı ise liflerin yüzey özellikleri, geleneksel sıvı işlemlerin aksine, bozulmaya neden olmaksızın değişebilir.

Örneğin; bu işlemle elyaf özellikleri hidrofilik veya hidrofobik hale getirilebilir veya kumaşların renklendirilmesi için pigmentlerin  bağlanma özelliklerini güçlendirebilir. Plazma işlemi proseslerdeki çevre kirliliğini ve enerji kullanımını azaltır.

Novozyme

Novozyme, endüstriyel uygulamalar için enzimler ve organik çözeltiler geliştirir. Tekstil üretim zincirinin tamamında kimyasal bileşiklere alternatif olarak enzim kullanmaktadır.

logo novozymes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir