ENZİM YIKAMA İŞLEMİ

enzim yikama
Tarafından | 5 Mart 2020

Daha canlı ve yıpranmamış jean görünümü elde edilmesi için enzim yıkamalarda kullanılan yıkama prosesleri büyük önem taşımaktadır. Böylece denim ürünlerin ömrü de artmış olmaktadır. Denim yıkamasında enzim yıkamaların kullanımı ile hem eskimiş havası veren etkiler hem de moda olan yıkama etkileri elde edilebilmektedir. Bu sayede terbiyeciler için daha koruyucu yeni çalışma biçimleri ortaya çıkmış olmaktadır. Boya sökme amacıyla yani açıklama gerekir ise enzim yıkama ile taş yıkama ya da sadece enzim yıkama prosesinde kullanılan enzim yıkama kimyasalları ‘selülaz’ enzimden oluşmaktadır.

Bio-parlatma (enzimatik tüy dökme) işleminde daha çok asidik selülazlar tercih edilirken, denim kumaştan mamül ürünlere uygulanan enzimatik taş yıkama prosesinde veya taş kullanılmaksızın sadece enzim yıkama ile gerçekleştirilen yıkamalarda nötral selülaz enzim yıkama işlemi tercih edilmektedir.

Enzim yıkama konfeksiyon ürününe yumuşaklık ve çekmezlik özelliği kazandırmak için sadece yumuşatıcılarla yapılan bir yıkama çeşidi olduğunu basit bir şekilde anlatılabilmektedir.

Enzim yıkama uygulaması gerçekleşirken kullanılan yumuşatıcılar uygulanış biçimine göre değişkenlik göstermektedir. Konfeksiyon ürünlerindeki tüylenmeyi gidermek amacıyla yıkama uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu işlem için yıkama firmaları tarafından özel olarak üretilmiş selülozun zincir yapısını kırabilen biyolojik aktif asidik enzimler uygulanarak yıkama gerçekleştirilmektedir. Bu işlem sonucunda tüylenme giderilerek normalinden daha güzel ayrıca parlak ve pürüzsüz bir yüzey elde edilerek görünüm değişmektedir. Ancak bu işlem sırasında kumaş gramajında düşüş olacağı da göz önünde bulundurularak üretimi gerçekleştirilmektedir.

Enzimlerin etkinliklerini maksimum düzeye çıkarmak için sıcaklık ve metal iyonlarının düzeyleri gibi faktörleri kontrol altında tutarak uygulamayı daha sağlıklı hale getirmekteyiz. Bu faktörlerin içinde en önemlileri pH değerleri ile birlikte sıcaklıkları da önem arz etmektedir. Önceleri yalnızca tencel elyafın yıkanmasında kullanılan asit enzimler artık pamuklu mamül yıkamalarının çoğunda kullanıldığı da bilinmektedir. Konfeksiyon ürünlerindeki tüylenmeyi gidermek amacıyla yıkama uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu işlem için yıkama firmaları tarafından özel olarak üretilmiş selülozun zincir yapısını kırabilen biyolojik aktif asidik enzimler uygulanarak yıkama gerçekleştirilmektedir. Bu işlem sonucunda tüylenme giderilerek normalinden daha güzel ayrıca parlak ve pürüzsüz bir yüzey elde edilerek görünüm değişmektedir.

Kaynak: https://www.onurtekstilyikama.com/enzim-yikama/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir