Etiket Arşivi: Haslık Nedir Tekstil

TER HASLIĞI TESTİ

Tarafından | 7 Aralık 2017

Ter Haslığı Testinin Amacı Boyalı veya basılmış tekstil mamulünün, kullanımı sırasında insan vücudundaki ter ve sıcaklıkta kendi rengini veya yanındaki renk üzerinde bir lekelenme yapıp yapmadığını görmektir. Bu test, boyalı materyalin terlemeye karşı direncini ölçülmesi için kullanıcı tarafından yapılan ve çok gerekli olan bir testtir çünkü terlemeye maruz kalmayan hiçbir giysi yoktur. Test edilecek numunenin… Devamını Oku »

HASLIK DENEYLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 13 Nisan 2017

Boyanmış ya da baskılı tekstil materyalinin en önemli özelliği renk haslığıdır. Boyar maddelerin haslıklarını belirlemek için, çeşitli deneylere gerek vardır. Haslık değerleri bu deneyler sonucu belirlenir. Günümüzde renk haslığı testleri, uluslar arası birliktelik sağlamak için özel laboratuarlarda ve ISO kriterlerine göre yapılmaktadır. Örneğin, ışık haslığı, günümüzde laboratuarlarda özel soldurma lambaları kullanılarak tayin edilir. Belli bir… Devamını Oku »

KUMAŞ HASLIK ÇEŞİTLERİ

Tarafından | 13 Nisan 2017

Kumaş Haslık Değerlerini Belirleme İşlemleri Tekstilde üretilen kumaşlara bir dizi testler yapılarak sağlamlıkları ve gündelik yaşam şartlarına karşı tepkileri ölçülmektedir. Bu ölçümlere göre kumaşlara sağlamlık, yumuşaklık, sıvı temasından etkilenme ve çeşitli hava şartlarına karşı direnci ölçülmektedir. Bu testler neticesinde tekstil firmaları kalite yönetimini belirler ve kullandığı malzemelerin seçimini daha dikkatli yapar. Bu yazımızda sizlere tekstil… Devamını Oku »

KUMAŞTA IŞIK HASLIĞI

Tarafından | 9 Mart 2017

Işık Haslığı Testi, Amacı Tekstil mamulünün kullanımı esnasında güneş ışığına maruz kalan boyalı materyaller, zamanla bütün imalat safhalarında veya kullanım sırasında solar ya da renk değiştirir. Tekstil materyali üzerindeki rengin, ışığa karşı gösterdiği dayanıklılık, ışık haslığı olarak adlandırılır. Işık haslığı testi, gün ışığı ile yapılan test çok uzun sürdüğünden güneşin soldurma etkisini veren cihazlarla uygulanır.… Devamını Oku »