Etiket Arşivi: Poliüretan Kumaş Nedir

POLİÜRETAN KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 18 Aralık 2021

(Polyurethane) Poliüretan kumaş veya PUL kumaş, genel olarak polyester olan su geçirmez bir kumaştır, ancak poliüretan bir tabakaya ısıyla lamine edilmiş bir pamuk veya poli-harman materyali olabilir. Hafif ve son derece dayanıklıdır. Bu kumaşlar, tıp şirketlerinden çocuk bezi imalatına ve aktif giyim eşyalarına kadar çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Poliüretan kumaşlar hafif ve nefes alabilir. Tipik olarak, bu kumaştan… Devamını oku »

POLİÜRETAN KULLANIM ALANLARI

Tarafından | 25 Kasım 2017

Poliüretanlar  modern yaşamın hemen hemen  her yerinde bulunur. Oturduğumuz sandalyeler, uyuduğumuz yataklar, yaşadığımız evler, sürdüğümüz arabalar ve diğer kullandığımız sayısız ögeler poliüretan içerir. Poliüretanlar diğer plastikler gibi, diizosiyanatların poliol varlığında reaksiyonlarıyla üretilen polimerlerdir. İstenilen son ürüne göre kimyasal formüller, farklı tipte katalizörleri, şişirici ajanlar ya da muhtemel ateş söndürücüleri içerebilir. Poliüretanlar kullanılacağı alana göre özel… Devamını oku »

(PU.) POLİÜRETAN LİFİ

Tarafından | 27 Şubat 2017

Poliüretan, (PUR, PU) bir dizosiyanatin, diol, diamin veya dikarboksilli asit gibi en az iki aktif hidrojen bulunduran bir bileşikle meydana getirdiği polimer madde. Poliüretan, karbamat bağlantıları ile birleştirilen organik üniteler zincirinden oluşan bir polimerdir. Esnek ve esnemeyen köpükler, dayanıklı elastomerler ve yüksek performanslı yapıştırıcılar,sentetik fiberler, contalar, prezervatifler, halıların alt kısmı ve sert plastik yapımında kullanılırlar.… Devamını oku »

SUNİ DERİ KUMAŞ

Tarafından | 22 Ağustos 2016

Suni Deri Nedir? Son yıllarda ülkemizde hızlı bir gelişim gösteren “Suni Deri” sektöründe, bez, non-woven, kuagüle vb zeminler üzerine poliüretan (PÜ), polivinilklorit (PVC) kaplama uygulama yapılması suretiyle, döşemelik, giyimlik, ayakkabılık,ve çantalık olarak kullanılabilen ürünlerin üretimi yapılabilmektedir. Son dönemdeki teknolojik gelişme paralel olarak, suni deri sektöründeki gelişmeler doğal deriye yakın özellikler taşıyan ürünlerin gelişmesine vesile olmuştur.… Devamını oku »