İPLİKTE LOT NE DEMEK?

lot iplik
Tarafından | 1 Şubat 2024

Tekstil sektöründe sıkça karşılaştığımız Lot, sözlük anlamı olarak, “bölüştürmek, pay etmek, kura ile paylaştırmak” anlamlarına gelmektedir.

Lot; parti ya da grup numarası olarak da kullanılır. Firmaya giren stokların bir miktarı parti ya da grup olarak tanımlanır ve giriş işlemi sırasında bu gruba izleme ve kontrol amaçlı olarak tanımlayıcı bir kod verilir. Verilen bu kod, lot ya da parti numarası olarak adlandırılır.

(Lot) Parti numarası Nedir?

Parti numaralarının çoğu iplik boyama prosesiyle ilgilidir. Üretim sırasında boyalı iplik partisine atanan ve ipliğin etiketine basılan benzersiz bir kimlik numarasıdır. Aynı kazanda aynı anda boyanan her iplik partisi (veya partisi) tam olarak aynı parti numarasını alır.

Parti Numaralarının Önemi

Sıcaklık veya su bileşimindeki küçük farklılıklar gibi birçok faktörden etkilenebilen boyama yöntemi, farklı partilerde boyanan ipliğin, aksi takdirde aynı üretim prosesine rağmen aynı rengin farklı tonlarıyla sonuçlanabileceği anlamına gelir.

Lot Numarası ve Seri Numarası Arasındaki Fark

Lot numarası aynı ürün grubunum takibi için kullanılmaktır fakat Seri Numarası farklı bir durumdur Seri Numarası her ürünü ayırt etmek için birbirinden farklı ürünleri farklı numaralar ile belirtilmesidir. Yalnızca farklı ürünleri ayırt etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı markanın tek tek ürünlerini ayırt etmeye de yardımcı olur.

Merinos yünü iplikleri gibi doğal lifler , üretilen yünün bir hayvandan diğerine değişmesi nedeniyle doğal farklılıklara sahiptir. Genetik ve hava durumu gibi birçok değişken yünü etkileyebilir ve yün de boyaya farklı tepki verir.

Bu, farklı boya partilerinde boyanmış iplikler arasında tam bir renk uyumu elde etmenin neredeyse imkansız olduğu ve çoğunlukla renkte hafif bir farklılığın olacağı anlamına gelir.

İplik tonundaki küçük farklılıklar, top veya çile formunda fark edilemeyecek kadar hafif olsa da, bu değişiklik örgü veya tığ işi sırasında, farklı ışık kaynakları altında veya yıkama sonrasında daha belirgin hale gelebilir. Farklı boya partilerinden iplik kullanmak, bitmiş el yapımı tekstillerinizin görünümünü bozabilir. Eşleşmeyen boya partileri zanaatkarlar için özellikle sinir bozucu oluyor çünkü sorunlar genellikle saatlerce süren çalışmadan sonra ve genellikle ipliğin orijinal olarak boyanmasından önemli ölçüde sonra ortaya çıkıyor, bu da tedarikçinin stoğunun tükenmesi muhtemel olduğu anlamına geliyor.

Farklı boya parti numaralarının etkisi nasıl azaltılır?

Öncelikle, en azından projeniz bitene kadar iplik yumağı bandınıza veya etiketinize daima tutunmalısınız. Bu şekilde, herhangi bir nedenle tamamlamadan önce ipliğiniz biterse, bitirmek için tam olarak hangi renk numarasını ve parti numarasını satın almanız gerektiğini bilirsiniz. Bazı zanaatkarlar, tekrar ziyaret etmek veya aynı renk veya türde ipliği tekrar satın almak isterlerse, tamamlanmış tüm projelerin marka adını, iplik tipini, renk numarasını, parti numarasını ve tarihini içeren defterler tutarlar.

Planladığınız projeniz için daima yeterli miktarda yün satın alın. Ürününüzü büyütmeye, kişiselleştirmeye veya püskül veya ponpon eklemeye karar vermeniz durumunda dikkatli olmak ve ihtiyacınız olabilecek miktardan biraz daha fazlasını satın almak daha iyidir. Tek renkte bir şey yapıyorsanız, yeni bir iplik yumağını birleştirdiğinizde renk ayrımı görmemek için kesinlikle aynı boya partisinden iplik aldığınızdan emin olmak istersiniz.

Aynı parti numarasına sahip bir iplik partisi bittiğinde artık mevcut değildir. Aynı renkteki bir sonraki iplik partisi yeni bir parti numarasına sahip olacak ve muhtemelen biraz farklı görünecek veya hissedilecektir.

iplik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir