GORE-TEX KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

goretex
Tarafından | 21 Şubat 2024

 

Kumaş adı GORE-TEX
Kumaş olarak da bilinir GORE-TEX su geçirmez kumaş
Kumaş bileşimi ePTFE kumaş (Teflon bazlı)
Kumaşın nefes alabilirliği Yüksek
Nemi uzaklaştırma yetenekleri Yüksek
Isı tutma yetenekleri Orta
Gerilebilirlik (vermek) Düşük
Boncuklanmaya/kabarmaya eğilimli Düşük
Kumaşın ilk üretildiği ülke Amerika Birleşik Devletleri
Günümüzün en büyük ihracatçı/üretici ülkesi Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Birleşik Krallık, Japonya veya Çin
Önerilen yıkama sıcaklıkları Makinede soğuk veya soğuk yıkayın
Yaygın olarak kullanılan Ceketler, yağmurluklar, eldivenler, ayakkabılar, sırt çantaları, uzay giysileri, kitap koruyucuları, tıbbi implantlar

 

GORE-TEX Kumaşı Nedir?

GORE-TEX, genişletilmiş PTFE (ePTFE) olarak bilinen politetrafloroetilenin (PTFE) bir çeşidiyle yapılan patentli bir su geçirmez kumaş türüdür. İcat edilen ilk esnek su geçirmez kumaşlardan biri olan GORE-TEX, az sayıda önemli rakibiyle oldukça popüler bir su yalıtım malzemesi olmaya devam ediyor.

GORE-TEX’in Teknik Özellikleri

GORE-TEX, üretim sonrası gerdirilen PTFE kumaştan oluşur. Bu kumaşın inç başına milyonlarca küçük deliği vardır ve bu deliklerin her biri, en küçük su damlacığının bile içeri giremeyeceği kadar küçüktür. Ancak su buharı, sıvı sudan çok daha küçük parçacıklardan oluşur ve buharlaşan terin GORE-TEX’ten geçmesine izin vererek etkileyici bir nefes alabilirlik sağlar.

Etkili kalabilmesi için GORE-TEX kumaşın, birkaç yıl içinde etkisi azalan toksik bir kimyasal sprey olan dayanıklı su itici (DWR) ile düzenli olarak işlenmesi gerekir. GORE-TEX’i su geçirmez tutmak için DWR gerekli olmasa da, bu madde suyu GORE-TEX kumaşın yüzeyinden uzak tutarak nefes alabilirlik sağlar.

DWR tedavisi olmadan GORE-TEX giysiler aşırı ısınmaya çok daha yatkın hale gelir. Ayrıca dikişsiz GORE-TEX giysileri yapmak imkansız olduğundan, bu kumaşı içeren giysilerin dikişlerinin WL Gore şirketinden sertifika alabilmek için dikkatlice bantlanması gerekir.

GORE-TEX’İ KİM İCAT ETTİ?

  • GORE-TEX, 1969 yılında Bob Gore tarafından yaratıldı.
  • PTFE’yi belirli koşullar altında hızla esnettiğinde bunun inanılmaz derecede güçlü, mikro gözenekli bir malzeme oluşturduğunu keşfetti.
  • Sadece bu değil, aynı zamanda düşük su emme ve iyi hava koşullarına dayanıklılık özelliklerine de sahipti; bu da elbette dış giyim için mükemmel bir çözüm oluşturuyor!
  • 1978’de WL Gore & Associates, dünyanın ilk gerçek anlamda su geçirmez, rüzgar geçirmez ve nefes alabilen dış giyimi olan geleneksel GORE-TEX’i piyasaya sürdü.
  • Bu yeni kumaşın kullanımı suyu ve yağmuru dışarıda tutarken, terin içeriden kaçmasına da izin verdi.

GORE-TEX NASIL ÇALIŞIR?

  • Artık GORE-TEX’in tarihi ve ne olduğu hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, malzemenin nasıl çalıştığını açıklamanın iyi bir fikir olacağını düşündük.
  • Yağmuru engelleyen bir kumaş oluşturmak nispeten basittir. Ancak hem yağmuru engelleyen hem de terin dışarı çıkmasını sağlayan bir kumaş yaratmak çok daha zor bir iştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir