KASAR İŞLEM PROJESİ

kasar makinesi
Tarafından | 2 Mart 2016

Kumaş, makine içersinde su olmadan hareket edemez. Bu sebepten dolayı ilk önce flotte miktarı kadar su alınır ve kumaş yerleştirilir. Makine 30 ºC’de alınmış olan soğuk suyun sıcaklığı 50 ºC’ye yükseltilir. Sırasıyla ıslatıcı, iyon tutucu, kırık önleyici, hidrojen peroksit ve sodyum hidroksit flotteye ilave edilir.

Bu maddeler ilave tankında, flotteden alınan suyun içerisinde buhar ile çözündürüldükten sonra flotteye ilave edilir. Ancak sodyum hidroksit kumaş ile ani temas ederse, kumaşa zarar verebilir. Sodyum hidroksitin buharla da temas ettirilmemesi gereklidir. Çünkü sıcakta etrafa sıçrayarak zararlı olabilir ve rezerveden dışarı boşalabilir. Bundan dolayı NaOH dışarıda çözündürülerek flotteye ilave edilir. NaOH kumaş ile ani temas ederse, kumaşa zarar verebilir. Bu sebepten dolayı sodyum hidroksit 5 dakika gibi bir sürede ilave edilir.

Bütün kimyasal maddeler alındıktan sonra rezervede kalan kimyasal madde artıklarının giderilmesi için, su ile yıkanması gerekir. Çünkü bir araya gelen bazı kimyasallar olumsuz etki gösterebilir. Bu maddelerin tamamen ilave edildikten sonra, sıcaklık 5 ºC/dak. olacak şekilde 95 ºC’ye yükseltilir ve 30 dakika işleme devam edilir. 30 dakika sonunda sodyum tio sülfat ilave edilir ve sıcaklık 2 ºC/dak. olacak şekilde 80 ºC’ye düşürülür. Flotte boşaltılır. Makine kapakları ancak 80 ºC’de açılabildiği için bu sıcaklığa indirilir. Ardından kuma sırasıyla 70 ºC, 60 ºC, 30 ºC’deki sularla durulanır. Ani ısı değişimlerinde kumaş bozunmaya uğrayabileceği için kademeli bir durulama yapılır. Ardından kumaş 50 ºC’ de asetik asit ilave edilmiş flotte ile 15 dakika işleme tabi tutulur. İşlem sonucunda pH’ın 6-6.5 seviyesinde olması gerekir. Kontrol pH kağıtları ile yapılır. Bu işlem bitirildikten sonra pH 6-6.5 olarak bırakılır. Çünkü asidik ve bazik, pH değerine sahip liflerin bir süre sonra fiziksel özelliklerinde istenmeyen durumlar görülür ayrıca kumaş başka bir işleme geçecekse, uygun pH aralığı nötr civarı olmalıdır. Peroksit değeri de sıfır olmalıdır.

Kasar Reçetesi

 1.  Islatıcı
 2.  İyon Tutucu
 3.  Kırık Önleyici
 4.  Hidrojen Peroksit
 5.  Sodyum Hidroksit
 6.  Sodyum Tiyo Sülfat
 7.  Asetik Asit

Pamuklu Kumaş Kasarı

seker kasar kumas

Şeker Kasar Renklendirilmiş Kumaş Örneği

 1. 95ºC 30′
 2.  2 ºC/dak.
 3.  5 ºC/dak.
 4.  5′ 80 ºC
 5. Boşalt
 6. C °50
 7. 15′
 8. 50 ºC
 9. 70 ºC 5′ 60 ºC 5′ 30ºC 5′
 10. Boşalt
 11. pH: 6-6.5
 12. Peroksit: 0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir