KIRMIZI ŞARAP LEKESİ NASIL ÇIKAR

sarap lekesi
Tarafından | 21 Aralık 2017

Kırmızı şarap; şık yemeklerin, davetlerin ve kutlamaların sık tercih edilen içeceklerinden biridir. Ancak genellikle kalabalık olan bu ortamlarda kazaların gerçekleşmesi, küçük bir çarpışma sonucunda kadehteki kırmızı şarabın üzerinize dökülmesi olasıdır. Bu yazıyı okuyarak, şarap lekesi nasıl çıkar sorunuza cevap bulabilirsiniz. Bir davette veya bir restoranda bile olsanız, şarap lekesine karşı uygulayabileceğiniz basit ipuçları mevcuttur. Daha sonra eve gittiğinizde ise, etkili leke çıkarma yöntemlerine başvurabilirsiniz.

sarap lekesi2

Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kıyafetiniz kırmızı şarapla lekelendiğinde hemen yıkayamasanız bile, lekenin daha zorlu hale gelmemesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar vardır. Öncelikle hızlı davranın, çünkü kurumuş şarap lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı, yeni bir lekeye kıyasla daha zorlu olacaktır. Ayrıca lekeye müdahale ederken kumaşa zarar vermekten kaçınmak için kıyafetinizin etiketindeki talimatlara göz atmanız önerilir. İpek ya da deri gibi daha hassas kumaşların kuru temizlemeye verilmesi daha doğru olabilir.

  1. Öncelikle kumaşın diğer kısımlarını ve lekeye müdahale ettiğiniz yüzeyi koruma altına alın. Bunun için lekelenmiş kumaşın altına bir bez serin ve lekenin daha da yayılmasına karşı önlem almış olun.
  2. Kumaştaki kırmızı şarabı bir an önce emdirin. Kırmızı şarabın mümkün olan en fazla miktarını emdirmek için kumaşın üzerine bir peçete veya kağıt havlu bastırın. Bunu yaparken lekeyi ovmaktan kaçının. Çünkü ovma işlemi lekenin kumaşa daha çok işlemesine sebep olabilir.
  3. Kırmızı şarap lekesinin kurumasına izin vermeyin. Şarap lekesi nasıl geçer dediğinizde, yeniyken müdahale etmek ve lekeyi ıslak tutmak en büyük yardımcınızdır. Eğer hemen leke çıkarma işlemine başlayamıyorsanız, beyaz şarap, soğuk su veya maden suyu dökerek lekeyi nemli tutabilirsiniz. Sıcak su kullanmayın çünkü bu, lekenin kumaşa işlemesine sebep olabilir.
  4. Lekeli ve nemli kumaşa tuz bastırın. Lekeyi tamamen tuzla kaplayın ve tuzu nemli kumaşa doğru bastırın. Tuz, kırmızı şarabı emecek ve lekenin çıkmasına yardımcı olacaktır.
  5. Islatma ve emdirme aşamalarını gerekirse tekrarlayın. Tuzları silkeledikten sonra lekenin ne kadarının kaldığına bakın. Eğer hala belirginse soğuk su, beyaz şarap veya maden suyuyla tekrar ıslatın ve temiz bir bez ya da peçeteyle lekeyi tekrar emdirin.
  6. Lekeye deterjanla ön müdahale yapın. Eve geldiğinizde kıyafetinizin etiketini ve deterjanın ambalajındaki talimatları kontrol ettikten sonra, lekenin üzerine leke çıkarıcı özelliği olan bir deterjan dökün. Doğal yollarla şarap lekesini ne çıkarır diyorsanız, karbonat ve suyu karıştırarak yapacağınız bir macunu lekenin üzerine sürebilirsiniz.
  7. Çamaşır makinenizde normal bir şekilde yıkayın. Giysinin etiketi makinede yıkanabileceğini söylüyorsa, kıyafetinizi makineye atın ve normal bir şekilde yıkayın. yüksek kaliteli bir deterjan kullanarak, makineyi 30°C derecede çalıştırın. Daha yüksek derecede yıkamak, lekenin yerleşmesine sebep olabilir.
  8. Daha inatçı şarap lekesi nasıl çıkar diyorsanız, lekeyi soğuk suya bastırmayı deneyebilirsiniz. 5. adımdan sonra lekeyi birkaç saat soğuk suda bekletin ve 6. adıma geçin.
  9. Leke çıkana kadar giysiyi kurutucuya atmayın ve ütülemeyin. Yüksek ısı, lekenin kumaşa yerleşmesine yol açabilir.

sarap lekesi1

Artık şarap lekelerinin gecenizi mahvetmesine gerek yok. Kırmızı şarap lekesi nasıl çıkar dediğinizde, bu yöntemleri uygulayarak çok sevdiğiniz beyaz bluzunuzu bile kurtarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir