KULLANIM ALANINA GÖRE EV TEKSTİLLERİ

ev tekstilleri
Tarafından | 6 Aralık 2017

Ev tekstili ürünlerini tanımlamak için ürünlerin evde hangi alanlarda kullanıldığını bilmek gerekir. Kullanım alanlarına göre ev tekstillerini: mutfak, salon, bebek odası genç odası, banyo ve bahçe tekstilleri olarak gruplandırabiliriz.

Üretim ve satış tanımlamalarında bu başlıklar kullanılmaktadır. Ev tekstilleri farklı materyal ve üretim tarzları ile otel, hastane, yat, yemek servisi yapılan işletmeler ve ofis gibi mekânlarda da kullanılmaktadır.

Mutfak Tekstilleri

Evlerin mutfak bölümünde kullanılan ev tekstilleri piyasada mutfak takımları adı altında üretilmekte ve satılmaktadır. Mutfak takımlarının içinde: Masa örtüsü, peçete, servis örtüsü, mutfak önlüğü, tutaç, fırın eldiveni ve perde gibi tekstiller yer almaktadır. Ayrıca servis örtüleri, peçetelik, temizleme bezleri de evin bu bölümünde kullanılan ev tekstillerdir.

mutfak onlukleri

Resim1.10:Mutfak önlüğü, fırın eldiveni, tutaç

Mutfak önlüğü; Değişik model ve boylarda üretimi yapılmaktadır. Yemek hazırlama ve pişirme sürecinde bireyin giysilerinin kirlenmesini önlemek amacıyla kullanılır. Yemek servisi yapan işletmelerde servis önlüğü olarak ta kullanılır.

Masa örtüsü; Masaların şekillerine göre kare, yuvarlak, oval ebatlarına göre 4-6-8-12 kişilik masa örtüleri olarak adlandırılmaktadır.

Salon Tekstilleri

Evlerin salon bölümlerinde kullanılan ev tekstilleri: yemek masası, servis örtüleri, koltuk ve sandalye kılıfları, koltuk şalları, sehpa örtüleri, dekoratif amaçlı kullanılan örtüler ile perdelerden oluşur. Bireylerin yaşam alanlarında ki tercihleri salonda kullanılacak tekstillerin seçimini de etkiler. Buna paralel günümüzde salon tekstilleri malzeme ve üretim teknikleri açısından çeşitliliği ile bireylerin kullanımına sunulmaktadır.

dekoratif ortu

Resim1.11:Dekoratif örtü

Salon tekstillerinin ebatları ve modelleri kullanılacak dekorasyon malzemesinin özelliğine göre değişkendir. Genelde dikdörtgen, kare ve oval şekillerin kullanımı yaygındır. Koltuk ve sandalye kılıfları bu mobilyaların modeline uygun ölçülerde hazırlanmaktadır.

Bebek Odası Tekstilleri

Aileye katılacak yeni birey için hazırlanan bebek odaları bebeklerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanır.

Babynest Bebek yuvasi Yapimi 88

Bebek uyku setleri ( nevresim takımı, battaniye, pike, yastık örtüleri vb ), oyun minderleri, hurçlar ve perdeler bebek odası tekstillerini oluşturur.

Genç Odası Tekstilleri

Genç bireylerin çalışma, dinlenme ve uyku ihtiyacını giderdiği evin bu bölümlerinde kullanılan ev tekstilleri: tek kişilik uyku setleri, ( nevresim takımı, battaniye, pike, yastık örtüleri vb ) hurçlar, dekoratif yastık ve minderler ile perdelerdir.

genc odas nevresim tkm

Resim1.12: genç odası nevresim takımı                                       Resim1.13:Genç kız nevresim takımı

Banyo Tekstilleri

Evde yaşayan bireylerin temizlenme ihtiyaçlarını giderdikleri evin bu bölümünde kullanılan ev tekstilleri banyo takımları (bornoz, el-ayak-baş havluları), klozet takımları ve aksesuar amaçlı tekstillerdir.

banyo tekstilleri

Resim1.15: El Havlusu                                                             Resim1.16: Bornoz

Yatak Odası Tekstilleri

Evlerin yatak odaları aile ebeveynlerinin ya da bireysel yaşayan yetişkinlerin uyku ve dinlenme amaçlı kullandıkları mekânlardır. Bu nedenle bu mekânlarda kullanılan ev tekstillerinin de bireyi rahatlatacak ve dinlendirecek etkide malzeme ve renk tonlarının kullanılarak hazırlanması gerekir. Gelişime paralel tekstildeki araştırmalar sonucun da antibakteriyel, antialerjik gibi lifler tekstil dokularında kullanılmaya başlanmıştır.

pike takimi

Resim1.17: Pike takımı

Bahçe Tekstilleri

Bahçeler bireylerin doğa ile başbaşa kaldıkları mekânlardır. Bu nedenle son dönemde bireylerin bu alanlarda da rahatını sağlamak amaçlı mobilya ve ev tekstilleri üretimi artmıştır.

bahce takimi

Resim1.18: bahçe tekstilleri                                                                    Resim1.19: Bahçe tekstilleri

Dekorasyon Amaçlı Kullanılan Ev Tekstilleri

Duvar panoları;nakis duvar panosuEvlerde dekorasyon amaçlı kullanılan dekoratif objelerdir. Duvar panoları işleme, boyama, dokuma, örgü teknikleri kullanılarak tekstil yüzeyleri oluşturularak hazırlanır. Dekorasyona hareketlilik, uyum vb gibi istenilen etkiyi yaratmada kullanılır.

Paravanlar; İç mekânda bölmelere ayırma ve gizleme amaçlı kullanılan katlanabilir objelerdir. Ah- şap ya da demir çelik çerçevelere farklı tekstiller geçirilerek oluşturulduğu gibi sadece ahşap ya da demir çelik olarak üretilebilir.

Diğerleri (Kapı süslemeleri); Tekstil materyalleri ve yardımcı malzemeler kullanılarak hazırlanan kapı süsleri ev dekorasyonunda kullanılan ev tekstilleridir. Günümüzde özellikle doğum, sünnet, yılbaşı ve özel kutlamalar gibi dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

kapi susleri

Resim1.21:Kapı süsleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir