MÜSLİN KUMAŞ

Tarafından | 7 Ocak 2018

Müslin Kumaş; Dünya’nın en eski dokuma kumaşlarından biridir. İlk kez Mısır’lılar tarafından bebekleri kundaklamak için kullanılmıştır. Zamanın ve Medeniyetlerin test ettiği Müslin kumaşlar; saf, yumuşak, dayanıklı, nefes alır, nazik ve kullanışlı olma özellikleriyle bebek ürünlerinde kullanılan en mükemmel dokumadır.

Müslin dokuma kumaşlar bebekler için sıkça kullanılmaktadır.

İlk yıkama sonrası mükemmel yumuşaklık kazanır ve bebek cildini tahriş etmez. 30° sıcaklıkta benzer renklerle makinede yıkamaya da uygundur.

Muslin düz dokuma bir pamuklu kumaş tipi. Çok şeffaf ince dokumalardan kaba dokumalara kadar birçok farklı kalınlıkta üretilirler.

Genelde düz renktir. Adını ilk üretildiği yer olan Irak’taki Musul şehrinden alır. Arapça’da Musullu/Musul işi anlamına gelen musuli sözcüğü köken olarak gösterilebilir.

Müslin kumaş elbiseler

Erken dönem muslinler, özellikle Dakka’da (modern Bangladeş), olağanın dışında narinlikte elde eğirilmiş ipliklerle dokunuyordu. 17 ve 18. yüzyıllar boyunca Avrupa’ya sıklıkla bu bölgelerden muslin ihraç edilmekteydi.

İnce iş keten muslin, başta sindon adıyla bilinmekteydi. İpekten dokunanına şifon, kalınına ipek muslin, mermerşahi denir.

2013 yılında, Bangladeş’teki geleneksel Jamdani muslini dokuma sanatı, UNESCO tarafından İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Kültürel Mirasının Başyapıtları listesine dahil edilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir