YASTIK VE MİNDERLERİN TEMİZLİK & BAKIMI

minder
Tarafından | 23 Mayıs 2017

Yastıklar, Başın altına koymak veya sırtı dayamak için kullanılan; içi yün, pamuk, kuş tüyü, ot vb. ile doldurulmuş küçük yastıklardır.

Dekoratif yastıklar koltuk, kanepe, divan ve yatak üzerinde kullanışlı ve dekoru tamamlayan unsurlardır. Bunlar Türk toplumunda çok kullanılmış asırlarca evin en önemli eşyalarından biri olmuştur.

Dekoratif minderler, ahşap, demir, polyester, bambu, hasır vb. mobilyalarda rahatlık ve estetik görünüm sağlamak amacıyla kullanılır. Ayrıca evde bazı bölümlerin dekorunda şark köşesi, çocuk ve gençlerin odalarında dinlenme, eğlenme ve çalışma bölümleri hazırlanmasında dekoratif minderlerden yararlanılır.

Yastık ve Minderlerin Temizlik Bakımı

Yastık ve minderlerde temizlik ve bakımı kumaş ve model özelliğine göre değişim göstermektedir.

Kumaş özelliğine göre, kuru temizleme veya 40 derecede makinede yıkama yapılabilir. İpek, tafta, saten, kadife gibi yüzey özelliği olan kumaşlar kuru temizleme yapılmalı ve uygun ayarda ütülenmelidir. Kullanımı sırasında dikkatli olmalı, lekelenmemesine, güneşte kalmamasına dikkat edilmelidir. Bu kumaşlar özel tasarımlarda, özel mekânlarda kullanılır.

Pamuklu, leke tutmaz kolay temizlenebilen kumaşlar ve sade tasarımların olduğu yastık ve minderler her mekânda, her ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Bu kumaşlar yüksek olmayan ısıda yıkanabilir ve ütülenebilir.

Özel dokuma kumaşlarda pamuklu kumaşlar gurubunda değerlendirilerek kullanılır.

Halı, kilim gibi dokuma kumaşlardan yapılan yastık ve minderler dekorasyonuna uygun olan her ortamda kullanılır. Kullanımı özen isteyen kumaş sınıfındadır. Temizliği zor olan dokumalardır. Güneşten korunmalıdır çünkü iplik özelliklerinden dolayı renk bozulması en fazla yaşanan gruptur. Düşük ısıda elde yıkama yaparak veya silinerek temizlenir.

Keçe ise sıkıştırılmış yün olduğu için kullanımı ve temizliği hassastır. Elde özenle yıkanmalı veya sabunlu su ile silerek temizlenmelidir.

Deri ve benzeri kumaşlar ise güneşten ve yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Temizliği ise silerek yapılır. Yıkanmaz.

Triko, dantel vb. malzemelerden yapılmış yastık ve minderler ılık suda ve elde özenle yıkanmalıdır.

Lekelenme durumunda ise lekenin neden kaynaklandığı tespit edilerek hem lekenin hem de kumaşın özelliğine uygun olan leke temizleme işlemi uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir