DÜNYA’NIN EN POPÜLER GİYİM MARKALARI LİSTESİ

ünlü markalar
Tarafından | 7 Temmuz 2022

İnsanlar her zaman en iyi ve lüks ürünleri almak isterler. Bunun en önemli nedeni ise büyük markalara ait ürünlerin diğer ürünlere göre daha kaliteli olmasıdır. Sizler için bu içeriğimizde dünyanın en lüks ve bir o kadar da pahalı olan markalarını araştırdık.

2022 Yılının En Değerli 10 Moda Markası

Son iki yıldaki piyasa değerlendirmelerine göre, bunlar şu anda dünyanın en iyi 10 moda markası.

SIRA MARKA ÜLKE 2020 (MİLYAR $) 2021 (MİLYAR $) KATEGORİ
1 NIKE ABD 34.8 30.5 Moda
2 GUCCI İtalya 17.6 15.6 Moda
3 +1 Louis Vuitton Fransa 16.5 14.8 Moda
4 -1 Adidas Almanya 16.5 14.3 Moda
5 +2 Chanel Fransa 13.7 13.2 Moda
6 ZARA İspanya 14.5 13.1 Moda
7 +2 UNIQLO Japonya 12.8 13.1 Moda
8 -1 H&M İsveç 13.8 12.4 Moda
9 -4 Cartier Fransa 15.0 12.0 Moda ve Mücevher
10 Hermès Fransa 11.9 11.6 Moda

2022 Yılının En İyi 30 Moda Markası

Bunlar, şu anda en değerli 10 moda markasına ve Lyst Index tarafından bulunan en popüler moda markalarına göre 2022’de en iyi 30 moda markasıdır. Lyst Index, moda markalarının popülerliğini sosyal medya sohbetleri, müşteri incelemeleri ve etkileyici geri bildirimleri yoluyla ölçen bir algoritmadır.

Lafı fazla uzatmadan, bunlar şu anda EN İYİ 30 moda markası, EN İYİ’nin En İyisi .

30. ARMANI (İtalya)

Giorgio Armani LogoDaha çok Armani olarak bilinen Giorgio Armani SpA, Giorgio Armani tarafından kurulmuş bir İtalyan lüks moda evidir. İtalyan moda evi, haute couture , hazır giyim, deri ürünler, ayakkabılar, saatler, mücevherler, aksesuarlar, gözlükler, kozmetikler ve ev iç mekanları tasarlar, üretir, dağıtır, perakende satışını yapar.

29. HERMES (Fransa)

hermes 1Hermès International SA veya kısaca Hermès , 1837’de kurulmuş bir Fransız lüks eşya üreticisidir. Fransız moda evi, deri ürünler, yaşam tarzı aksesuarları, ev mobilyası, parfümeri, mücevher, saat ve hazır giyimde uzmanlaşmıştır. İlk olarak 1984 yılında piyasaya sürülen Birkin çanta, farklı türlerde deriden yapılmış ve yıllar boyunca gök kuşağı renklerinde piyasaya sürülmüştür.

28. ROLEX (İsviçre)

Rolex LogoRolex SA , merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan bir İsviçre lüks saat üreticisidir. İlk olarak 1905 yılında Londra, İngiltere’de Hans Wilsdorf ve Alfred Davis tarafından Wilsdorf ve Davis olarak kurulan Rolex bir moda evi değildir (henüz değil). Haziran 2019 itibariyle, müzayedelerde şimdiye kadar satılan dünyanın en pahalı on saati arasında üç Rolex saati yer alıyor.

27. CARTIER (Fransa)

cartierCartier International SNC veya kısaca Cartier, mücevher ve saat tasarlayan, üreten, dağıtan ve satan bir Fransız lüks mallar grubudur.Louis-François Cartier tarafından 1847’de Paris’te kurulan şirket, 1964 yılına kadar aile kontrolünde kaldı.İsviçre Richemont Group’un tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş olmasına rağmen, şirketin merkezi Paris’te bulunuyor.

26. THOM BROWNE (İngiltere)

thom broiwne logoTakım elbise ve terzilik konusunda bir vizyoner olarak kabul edilen Thom Browne, küçük bir “randevu ile” mağazadan dünya çapında beğenilen bir yaşam tarzı etiketine dönüştü. Standartları ve oranları sorgulayan Thom Browne’ın kıyafetleri, mirastan ilham alan stile, ince silüetlere ve eğlenceli androjenliğe yeni bir soluk getiriyor.

26. VETEMENTS (İsviçre)

VETMENTS logoVetements , iki Gürcü moda tasarımcısı ve kardeş, Demna Gvasalia ve Guram tarafından kuruldu. Tasarımcı etiketi, şimdi 2022’de modada en çok konuşulan etiketlerden biri. Marka adı, Fransızca dilinde “giysiler” anlamına gelir. Merkezi İsviçre, Zürih’te bulunan Vetements, “sıradan moda giyen sıradan insanlar” dan esinlenerek erkek ve kadın giyimi yaratıyor .

24. RAF SIMONS (Belçika)

raf simonsRaf Simons , erkek giyim markasını 1995 yılında piyasaya sürdü. O zamandan beri, Belçikalı moda tasarımcısı moda dünyasını kasıp kavuruyor. Nisan 2020 itibarıyla Jil Sander, Christian Dior ve Calvin Klein’ın eski kreatif direktörü – Miuccia Prada ile birlikte – Simons, Prada’nın ortak kreatif direktörüdür.

23. FEAR OF GOD (ABD.)

fear of god logoFear of God, 2013 yılında Los Angeles’ta Jerry Lorenzo tarafından kurulan bağımsız bir Amerikan lüks moda markasıdır. Zamansız, giyilebilir giysiler üreten markanın Amerikan ifadesini farklı yorumu, çağdaş kültürün bir amblemi haline geldi.

22. DOLCE & GABBANA (İtalya)

dolce gabbana logoDolce & Gabbana , 1985 yılında tasarımcılar Domenico Dolce ve Stefano Gabbana tarafından kurulmuş bir İtalyan lüks moda evidir. İkili, markanın 1985’te Milano Moda Haftası’nda podyuma çıkmasının ardından, sonunda “Dolce and Gabbana” olan bir tasarım danışmanlığı başlattı.

21. STONE ISLAND (İtalya)

stoneisland logo1982 yılında Massimo Osti tarafından bir ‘tasarım laboratuvarı’ olarak başlatılan Stone Island, endüstriyel tasarımda sağlam kökleri olan bir İtalyan markasıdır. Stone Island , sade estetiği ve ikonik pusula logosu yaması ile tanınan lider bir sokak giyim markasıdır.

20. RICK OWENS (ABD.)

rick owen logoRick Owens, 1994 yılında Rick Owens adlı bir tasarımcı tarafından kurulan bir süper giyim Amerikan markasıdır. Rick Owens, çoğu zaman ritme uyduran ve yeniden yorumlayan, benzersiz estetik konseptleri deneyimlemek isteyen moda tutkunları için mükemmel bir yoldur.

19. JACQUEMUS (Fransa)

JACQUEMUS LOGOJacquemus, tasarımcı henüz 19 yaşındayken Simon Porte Jacquemus tarafından piyasaya sürüldü. Fransız moda sahnesine ‘tazelik’ getirmesiyle tanınan Simon’ın koleksiyonları yapısız, sürrealist ve genellikle ‘NSFW’dir. Ayrıca Anthropologie gibi mağazaların ve Free People gibi markaların patlamasıyla Jacquemus’un İlkbahar/Yaz 2022 koleksiyonları klasik bohem tarzından ilham alıyor.

18. BALMAIN (Fransa)

Balmain Logo1945 yılında Pierre Balmain tarafından kurulan Balmain , New York, Londra, Los Angeles, Las Vegas, Miami ve Milano’da 16 tek markalı mağaza işleten bir Fransız lüks moda evidir. Olivier Rousteing, prestijli bir Fransız moda okuluna katıldıktan ve Roberto Cavalli altında çalıştıktan sonra 2011’den beri Balmain’in yaratıcı direktörüdür. Rousteing, Balmain’in giyimine Asya etkisi katmakla da tanınır, çünkü Asya, markanın alıcılarının önemli bir bölümünü oluşturur.

17. GIVENCHY (Fransa)

given 1Çağdaş moda trendlerinin lideri olan Givenchy’nin Parisli lüks moda evi, 1952 yılında Hubert de Givenchy ve Jaani Robert Duffy tarafından kuruldu. Givenchy, Beyoncé, Lady Gaga, Kim Kardashian, Emma Stone, Julia Roberts, Rooney Mara ve Meghan Markle gibi dünyanın ünlüleri tarafından giyiliyor. Fransız lüks holdingi LVMH, tasarım, koku, mücevher ve kozmetik imparatorluğunun sahibidir.

16. LOEWE (İspanya)

Loewe logo1846‘da kurulan Loewe, dünyanın en eski büyük lüks Evlerinden biridir ve tartışılmaz bir pazar lideridir. Kapalı moda çevrelerinde Loewe , tüm lüks moda markalarının annesi olarak anılır. İspanyol lüks moda evi, deri ürünler, giysiler, parfümler ve benzersiz üst düzey aksesuarlarda uzmanlaşmıştır.

15. VALENTINO (İtalya)

Valentino logoValentino’nun hikayesi 1959‘da Roma’nın kalbindeki Ebedi Şehir’de başladı. Valentino Garavani tarafından kurulan House, “Valentino kırmızısı” olarak bilinen marka kumaş rengiyle tanınır. Meghan Markle, Fas’ın Şubat 2019 kraliyet turu sırasında resmi bir nişan için kırmızı bir Valentino elbisesi giydi. Valentino, Elizabeth Taylor, Jennifer Lopez, Anne Hathaway ve Julia Roberts gibi ikonlar için özel gelinlikler tasarladı. 2016 yılında, Pierpaolo Piccioli’nin tek yaratıcı yönetimi altında, çağdaş ancak markanın mirasına sadık yeni bir değerler dizisi yaratıldığında marka için yeni bir sayfa açıldı.

14. ALEXANDER MCQUEEN (İngiltere)

alexander mcqueen logo1992 yılında Lee Alexander McQueen tarafından kurulan House, 2001 yılında Kering Group’a katıldı. Sarah Burton, 2000 yılında kadın giyim Tasarım Başkanı ve 2010 yılında Kreatif Direktör olarak atandı ve onun liderliğinde, House eleştirmenlerce beğenilen koleksiyonlar üretiyor. Nodaway, House, son derece kişisel bir vizyon ve hem deneylere hem de zaman kazanmış işçiliğe saygıyla hareket eden modern İngiliz modası ile eş anlamlıdır. Alexander McQueen kültürünün ayrılmaz bir parçası, dişil ve eril, kırılganlık ve güç, romantizm ve isyan, insan ve makine arasındaki yan yanadır. Eşit bir doğa sevgisi ve İngiliz tarihi anlayışı, House için hayati bir ilham kaynağıdır.

13. OFF-WHITE (İtalya)

Off White Logo2021’de en iyi moda markalarının galibi Off-White , art arda üçüncü çeyrekte dünyanın en sıcak markalarından biri olmaya devam ediyor. Tasarımcı marka, markanın düzen karşıtı lüks anlayışını savunan genç alıcılar ve ünlüler üzerine kurulu ve 2022’nin en iyi sokak giyimi moda markalarından biri olarak selamlanıyor. Dijital-yerli bir yaklaşımla Off-White (bu çeyrekte 10 milyon Instagram takipçisini aştı) ve kurucusu Virgil Abloh (7,1 milyon takipçi) önemli bir sosyal medya takipçisine sahip.

12. BURBERRY (İngiltere)

burberry logo1856 yılında Thomas Burberry tarafından kurulan Burberry, merkezi Londra, İngiltere’de bulunan bir İngiliz lüks moda evidir. Burberry’nin toplam marka değeri 2021’de yaklaşık 6,5 milyar dolardı ve Burberry’yi en iyi İngiliz moda markalarından biri haline getirdi. Başlangıçta dış giyime odaklanan marka, son yıllarda yüksek moda giyim ve aksesuarlara yöneldi. Burberry, kendisi, çocukları ve tüm ailesi için pantolondan ayakkabıya, aksesuardan güneş gözlüğüne kadar her şeye sahip. Burberry, trençkotları, deri ürünleri, ayakkabıları, moda aksesuarları, gözlükleri, kokuları ve kozmetik ürünleri ile de ünlüdür.

11. FENDI (İtalya)

fendi logo1925 yılında Roma’da Adele ve Edoardo Fendi tarafından kurulan House of Fendi, zarafeti, işçiliği, yenilikçiliği ve stili ile tanınan bir moda evi olarak ortaya çıkmıştır. Karl Lagerfeld, 1965 yılında Fendi’ye katıldı ve markaya gerçek bir tasarım desteği verdi. LVMH grubu, 2001 yılında Fendi’yi satın aldı ve küresel genişlemesinin finanse edilmesine yardımcı oldu. LVMH’ye geçişinden bu yana, İtalyan lüks moda evi kalite, gelenek, deneyim ve yaratıcılıkla eş anlamlı hale geldi. Ünlülerin yüksek oranda benimsenmesi ve artan sosyal medya sözleri markanın popülaritesini artırıyor.

10. VERSACE (İtalya)

Versace LogoVersace, 1978 yılında Gianni Versace tarafından kurulan bir İtalyan lüks moda şirketidir. Markanın logosu, bir Yunan mitolojik figürü olan Medusa’nın başıdır. Gianni Versace, Medusa’yı logo olarak seçti çünkü insanları kendisine aşık etti ve geri dönüşü yoktu. Tasarımcı, şirketinin Versace’nin kıyafetlerini ve ayakkabılarını giyenler üzerinde aynı etkiye sahip olmasını umuyordu. Donatella Versace’nin liderliği ve Kate Moss ve Naomi Campbell gibi ikonik süper modeller sayesinde lüks ev, 90’lar modasının en popüler etiketlerinden biri haline geldi. Üst düzey bir couture House olarak başlayan son yıllarda Versace, genel halk için hazır giyim ve deri aksesuarlara geçiş yaptı.

9. SAINT LAURENT (Fransa)

saint laurent logoDaha yakın zamanlarda ‘ Saint Laurent ‘ olarak bilinen Yves Saint Laurent, Yves Saint Laurent ve ortağı Pierre Bergé tarafından kurulan bir Fransız lüks moda evidir. 1961‘de kurulan Yves Saint Laurent, 1966’da gençlik ve özgürlükle eş anlamlı olan “Saint Laurent Rive Gauche” adlı bir koleksiyonla lüks hazır giyim konseptini tanıtan ilk moda eviydi. Kering Group’un bir parçası olan ve Nisan 2016’da atanan Anthony Vaccarello’nun yaratıcı yönetimi altında Saint Laurent, mutlak modernite ve moda otoritesi kimliğine sadık kaldı.

8. BOTTEGA VENETA (İtalya)

Bottega Veneta logo1966 yılında Vicenza, Veneto’da kurulan Bottega Veneta, lüks ürünler ve yüksek moda giyim konusunda uzmanlaşmış bir İtalyan markasıdır. Etiket, önceki yaratımcı direktörü Tomas Maier’in markayı orijinal kimliğine döndürmesiyle popülerlik kazanmaya başladı. Maier, markanın ürünlerinden görünen logoları kaldırdı, imza ‘intrecciato’ (iç içe geçmiş) dokumayı vurguladı ve vurguyu zanaat üretimine geri getirdi. Vogue, Maier’in değişikliklerini “gizli servet” olarak nitelendirdi. Ancak markanın en iyi moda markası olarak tanınması, markanın yeni Kreatif Direktörü Daniel Lee’ye atfediliyor.

7. MONCLER (İtalya)

Moncler logo1952 yılında René Ramillon tarafından kurulan Moncler , adını Fransız Alp kasabası Monestier-de-Clermont’tan alır. Dağcılık mirasına sıkı sıkıya tutunan ve sokak stili ile alp duyarlılığının mükemmel birleşimiyle Moncler, erkek, kadın ve çocuk stillerinde kült statüsü kazanmıştır. Ana hatlarının yanı sıra, işbirlikçi Genius Projesi, çağdaş bir dokunuşa sahip orijinal kapsüller lehine iki yılda bir düzenlenen podyum gösterilerinden kaçınıyor.

6. BALENCIAGA (İspanya)

balenciaga logoBalenciaga, 1917‘de İspanyol tasarımcı Cristóbal Balenciaga tarafından kurulan ve şu anda Paris, Fransa’da bulunan İspanyol mirasına sahip lüks bir moda evidir. Christian Dior, Balenciaga’dan tavizsiz standartların bir modacısı ve “ Hepimizin efendisi” olarak bahsetti. Markanın tasarımcısı Demna Gvasalia sayesinde Balenciaga yaratıcı köklerine geri döndü. Gvasalia, Cristóbal Balenciaga’nın çalışmalarını yeniden tasavvur etmek için ev arşivlerini araştırdı – tabii ki yeni bir bakış açısıyla. Artık küresel bir moda markası olan Balenciaga, konu sokak giyimi olduğunda çığır açıyor.

5. PRADA (İtalya)

prada logo100 yıl önce Mario Prada tarafından küçük bir deri eşya mağazası olarak yola çıkan aynı adı taşıyan etiket, şimdi dünyanın en ikonik moda evlerinden biri. Prada, zanaatkâr know-how mirasının ayırt edici unsurlarını modern çevre koruma, kültürel destek ve etik üretim ilkeleriyle birleştirir. Günümüzde Prada, devrim niteliğinde bir tasarımcı ikilisi tarafından yönetiliyor: Miuccia Prada ve Raf Simons, klasik ve eğlence arasında tatlı bir noktayı çiviliyor.

4. LOUIS VUITTON (Fransa)

louis vDaha yaygın olarak Louis Vuitton veya baş harfleri LV olarak bilinen Louis Vuitton Malletier, 1854 yılında Georges Louis Vuitton tarafından kurulan bir Fransız moda evi ve lüks eşya şirketidir. Günlük nesneleri ve hacimli gardıropları paketlemek için bir kutu üreticisi olarak eğitilen Louis Vuitton ve halefleri, düz üst bavul, hafif kanvas, imza desenleri ve tumbler kilidi gibi sayısız yenilik getirdi. Günümüzde, Louis Vuitton’un mirası, titiz yenilik ruhu, kreasyonlarının cesareti ve tavizsiz bir mükemmellik talebi ile ifade edilmektedir. Altı yıl üst üste (2006–2012) dünyanın en değerli lüks markası seçilen ve 50 ülkede 460’ın üzerinde mağazasıyla marka, yeni stilistik ufuklar keşfetme konusundaki daimi misyonunu sürdürüyor. Markanın LV monogramı, lüks sandıklar ve deri eşyalardan hazır giyime, ayakkabılara, saatlere, takılara, aksesuarlara, güneş gözlüklerine ve hatta kitaplara kadar her şeyde görünür.

3. NIKE (ABD.)

nikeNike, ayakkabı, giyim ve aksesuar tasarımı, üretimi ve pazarlamasıyla uğraşan çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Nike’ın 2022’nin en iyi moda markalarındaki varlığı, geliri, ünlü işbirlikleri ve hepsinden önemlisi, artan müşteri sevgisi ve talebi ile haklı çıkıyor.

2. DIOR (Fransa)

diorDaha yaygın olarak Dior olarak bilinen Christian Dior SE, dünyanın en büyük lüks grubu olan LVMH’nin başkanı olan Fransız işadamı Bernard Arnault tarafından kontrol edilen ve yönetilen bir Fransız lüks moda evidir. Dior, 1946 yılında Fransız moda tasarımcısı Christian Dior tarafından kuruldu; House, 2018’den beri Christian Dior Couture’un CEO’su olan Pietro Beccari tarafından yönetiliyor. Haute couture Christian Dior Couture bölümü altındayken bu marka ayakkabı ve giyim satıyor.

1. GUCCI (İtalya)

gucciGucci, 1921 yılında Floransa, Toskana’da Guccio Gucci tarafından kurulan bir İtalyan lüks moda ve deri ürünleri markasıdır. Günümüzde, Alessandro Michele’in romantik ve eklektik yönetimi altında, Gucci’nin çantaları 21. yüzyıl için tasarımcı pazarını yeniden tanımlıyor. 2022’nin en iyi moda markalarından biri olarak övülen Gucci, İtalyan işçiliğinin zirvesini temsil ediyor – ve belki de bu yüzden Gucci bu kadar pahalı ! ‘Horsebit’ mokasen ve ‘Dionysus’ çantalardan zarif el yapımı elbiselere kadar, bu koleksiyonlar modanın en çok aranan parçalarından bazılarını içeriyor. Ayrıca Gucci, dünyanın en çok satan İtalyan moda markasıdır.

MARKA DEĞERİ İLK 100 LİSTESİ

Tekstilbilgi.net Tanınmış Moda Markaları Endeksi, marka değerine göre dünyanın en büyük moda markalarını bir araya getiriyor. Sitemiz, halka açık ve özel moda markalarının mevcut marka değerlerini hesaplamak için moda markaları için benzersiz bir formül ve kıyaslama oluşturdu.

Marka 2020 Marka Değeri $
1 Nike $36.8 b
2 Louis Vuitton $32.3 b
3 Hermes $18.3 b
4 Gucci $18.2 b
5 Zalando $17.9 b
6 Adidas $16.2 b
7 Tiffany & Co. $15.2 b
8 Zara $13.5 b
9 H&M $11.5 b
10 Cartier $10.7 b
11 Lululemon $9.6 b
12 Moncler $9.2 b
13 Chanel $9.1 b
14 Rolex $9.1 b
15 Patek Philippe $9.1 b
16 Prada $8.8 b
17 Uniqlo $8.6 b
18 Chow Tai Fook $7.4 b
19 Swarovski $7.1 b
20 Burberry $7.1 b
21 Polo Ralph Lauren $6.5 b
22 Tom Ford $6.1 b
23 The North Face $5.6 b
24 Levi’s $5.6 b
25 Victoria’s Secret $5.5 b
26 Next $5.4 b
27 New Balance $5.3 b
28 Michael Kors $5.3 b
29 Skechers $4.8 b
30 TJ Maxx $4.4 b
31 ASOS $4.2 b
32 Under Armour $3.8 b
33 Coach $3.8 b
34 Nordstrom $3.5 b
35 C&A $3.2 b
36 Chopard $3.1 b
37 Dolce & Gabbana $3.2 b
38 Christian Louboutin $2.9 b
39 Omega $2.9 b
40 Foot Locker Inc. $2.9 b
41 Ray Ban $2.7 b
42 Macy’s $2.7 b
43 Asics $2.6 b
44 Vera Wang $2.6 b
45 Dior $2.4 b
46 Puma $2.4 b
47 Steve Madden $2.3 b
48 Brunello Cucinelli $2.2 b
49 American Eagle Outfitters $2.1 m
50 Armani $2.1 b
51 Nine West $2.1 b
52 Fendi $2.0 b
53 Urban Outfitters $2.0 b
54 Salvatore Ferragamo $1.9 b
55 Hugo Boss $1.9 b
56 Old Navy $1.8 b
57 IWC Schaffhausen $1.7 b
58 Primark $1.6 b
59 Max Mara $1.6 b
60 Manolo Blahnik $1.6 b
61 Audemars Piguet $1.6 b
62 Diesel $1.6 b
63 Calvin Klein $1.5 b
64 Net-a-Porter $1.5 b
65 Furla $1.5 b
66 GAP $1.3 b
67 Longines $1.2 b
68 Forever 21 $1.2 b
69 Stuart Weitzman $1.1 b
70 Longchamp $1.1 b
71 Sisley $1.1 b
72 Lao Feng Xiang $1.1 b
73 TOD’s $1.1 b
74 Tissot $1.0 b
75 Tommy Hilfiger $1.0 b
76 Tory Burch $1.0 b
77 Lacoste $1.0 b
78 Topshop $1.0 b
79 G-star $1.0 b
80 Aldo $1.0 b
81 Oakley $1.0 b
82 Cole Haan $975 m
83 Jimmy Choo $943 m
84 Valentino $869 m
85 Elie Taharie $856 m
86 Jaeger-Le Coultre $826 m
87 Fossil $816 m
88 Vacheron Constantin $816 m
89 Elie Saab $792 m
90 Patagonia $769 m
91 Bogner $711 m
92 New Look $704 m
93 Breguet $690 m
94 ESCADA $657 m
95 Tag Heuer $645 m
96 Banana Republic $640 m
97 Desigual $627 m
98 Swatch $626 m
99 Cavalli $622 m
100 Ted Baker $100 m

DÜNYA’NIN EN POPÜLER GİYİM MARKALARI LİSTESİ” için 2 görüş

 1. JustOndaa

  Bu markalardan giyinebilecegim zamani hep hayal ettim simdi anliyorum ki asla giyinemeyecekmisim

  Yanıtla
  1. Mete

   Her geçen gün biraz daha alım gücümüz düşüyor. Türk markaları bile artık almak çok zor.!!

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir