EN ESKİ MODA MARKALARI NELERDİR?

Eski moda markaları
Tarafından | 13 Ocak 2023

Tarihteki en eski moda markalarını zaman tüneli olarak sizlerle paylaştığımız yazımızı okuyorsunuz. Şimdilerde bile hala en iyi giyim markaları arasında yer alan onlarca moda ikonu markanın geçmişine bir göz atalım

1818-1925

moda markalari en eski 1

En eski ve en aktif moda markası, Nisan 1818’de Manhattan’da ilk mağazasını açan ve Birinci Dünya Savaşı bittiğinde zaten bir asırlık geçmişe sahip olan Brooks Brothers‘tır. Bunu bugün hala bildiğimiz tüm büyük lüks markalar yakından takip ediyor: 1837’de Hermès doğdu, yaklaşık on yıl sonra sırasıyla Madrid ve Paris’te Loewe ve Cartier kuruldu. Yüzyılın ortalarına gelindiğinde, Paris, Goyard ve Louis Vuitton, İngiltere’de Burberry ve Roma’da Bulgari’ninbüyük malletti’leri de hızla art arda geldi. Bunun yerine Jeanne Lanvin için yüzyılın son yılını beklemek gerekecek.adını taşıyan markayı kurmak, ardından on yıl sonra Coco Chanel geldi. 1910 ile 1913 yılları arasında İtalyanlar Ermenegildo Zegna ve Prada doğdu (Loewe ile zamanın Kraliyet Evi’nin resmi tedarikçisi olma onurunu paylaşıyorlar). Balenciaga ve Gucci beş yıl sonra doğdu, biri modacı, diğeri deri eşyacı olarak dünyaya gelirken, 1925 yılında kürk firması olarak doğan Fendi bu ilk dönemi kapattı.

1928-1969

moda markalari en eski 2

Bu zaman dilimi, 2. Dünya Savaşı ile merkeze bölünmüş kırk yılda lüksün nasıl değiştiğinin belki de en göstergesidir. Halihazırda Napoli ve ABD’de uzun bir deneyime sahip olan Salvatore Ferragamo, bir yıl önce ilk Floransa atölyesini açtıktan sonra şirketini 1928’de kurdu. Ancak Renè Lacoste, daha 33’te tenis gömleğiyle sahneye çıktı – lüks spor giyimin resmi açılışını yaptı. Sonraki yirmi yılda doğan markalar, dönemleri için yenilikçiydi ama her zaman klasik kaldılar: Hepsi savaş sonrası dönemde doğan Celine, Balmain, Dior ve Givenchy. 1960’larla birlikte ilk iki bozucu geldi: Valentino Garavani 1960’larda ve ertesi yıl Yves Saint Laurent. 1966’da Vicenza’da Bottega Veneta, aşk yazının patlamasına yakınken, New York sosyetesi Calvin Klein tarafından giydirilmeye ve Ralph Lauren‘in ilk kravatlarını giymeye başlarken, Bottega Veneta dokuma desenli deriyi bir araya getirme şeklini yeniden düşünmeye başladı. İki devrimci kadın bu dönemi moda başkentlerinden uzak bölgelerde kapatıyor: 1968’de Jil Sander ultra-minimalist markasının açılışını Hamburg’da yaptı; ertesi yıl Tokyo’da Rei Kawakubo devrimci Comme des Garçons‘u kurdu.

1970-1985

moda markalari en eski 3

Kawakubo Japon modasına kapı açtıktan sonra, Kenzo Takada ve Issey Miyake hemen ardından 1970 yılında Paris’e taşınan ilk Japon tasarımcı dalgasını yarattı. Bu arada Londra’da, 430 Kings Road, Londra’da Vivienne Westwood ve punk rock efsanesi başladı ve iki yıl sonra Thierry Mugler Paris’te ilk koleksiyonunu imzaladı. İki yıl sonra Giorgio Armani Milano’da atölyesini açacaktı, ertesi yıl Jean-Paul Gaultier ve 77’de dev ikili Helmut Lang ve Yohji Yamamoto tarafından takip edilecekti. Gianni Versace, 78’de kendi markasını açarak on yılı kapattı. 1980’lerde ilerleyen, Franco Moschinomarkasını Milano’da açtı ve 1885’te sıra aynı yıl doğan Tommy Hilfiger, Ann Demeulemeester ve Dolce & Gabbana‘ya geldi.

1986-2018

moda markalari en eski 4

1980’lerin Belçika dalgası Dries Van Noten ve Martin Margiela ile büyürken, 1992’de Alexander McQueen markasını Londra’da kurdu ve Nigo ve Jun Takahashi, 93’te Tokyo’da sırasıyla A Bathing Ape ve Undercover’ı açtı. ’94, hem  Rick Owens’ın hem de Supreme’in ilk çıkışı oldu, ertesi yıl Raf Simons ve sonraki yıl hala Chrome Hearts’ın doğuşunu görüyor – moda ve lüks kavramının klasik moda çevrelerinin dışında genişlemesine işaret eden önemli bir an. marka aslında Los Angeles merkezliydi, büyük ölçüde zanaatkârdı ve sezonluk koleksiyonlar üretmiyordu. Stella McCartney2000’leri, ana akıma girmesi için bir yirmi yıla daha ihtiyacı olan öncü sürdürülebilir moda fikriyle açarken, 2006’da Olsen ikizleri, Y kuşağının ilk lüks markalarından biri olan The Row ile yarattı; üç yıl sonra, Jacquemus’un sosyal fenomeni sessizce başlarken, 2012’de Off-White, 1017 Alyx 9SM ve kısa süre önce Paris Moda Haftası’nın yeni kahramanları olan Casablanca doğdu. 


Kaynak: https://www.nssmag.com/en/fashion

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir