BEBEK YORGAN ÖLÇÜLERİ

Bebek yorgan
Tarafından | 23 Aralık 2022

El yapımı bebek yorganları, renkleri, temaları veya özel bir anlam taşıyan özel kumaşları seçmenize olanak sağladığı için paha biçilemez bir hediyedir. Artı, hiçbir şey yeni bir hayatı sadece o değerli minik için benzersiz bir battaniye yapmak için harcadığınız saatler kadar önemsediğinizi söyleyemez! Battaniyenizi ne kadar büyük yapacağınızı merak ediyorsanız, başlamadan önce bebek yorganı boyutları için bu eksiksiz kılavuza bakmak isteyebilirsiniz.

Bebek yorganları için en popüler boyutlar arasında 30” X 40” yenidoğan veya bebek yorganı ve 30” X30” prematüre yorganı bulunur. Bebekler büyüdükçe, 36” X 56” bir beşik yorganı iyi iş görür. Bebekler ve ebeveynler de birlikte 50” X 65” kucak yorgan veya battaniyenin tadını çıkarırlar.

Bu yazıda, bebek yorganınızın boyutunu planlamanıza yardımcı olacak birkaç kullanışlı tablo bulacaksınız. Bebek yorganlarının en yaygın dört boyutunu öğreneceksiniz. Son olarak bebek yorganı nasıl yapılır ve nasıl bir malzeme kullanılır ile ilgili ipuçları bulacaksınız.

Bebek Yorgan Ölçü Tablosu

Bebek yorganınız için bir bakışta bir ölçüme ihtiyacınız varsa, size standart bebek yorganlarının boyutunu inç ve santimetre cinsinden veren bu çizelgeye bakın.

Bu boyutlarda bazı küçük farklılıklar bulabileceğinizi unutmayın. Bu tablo standart, en popüler ölçüleri sunar, ancak her yorgan stili için biraz daha büyük veya daha küçük ölçülere sahip desenler de bulabilirsiniz.

Yorgan Türü İnç Olarak Yorgan Boyutu Yorgan Boyutu (Santimetre)
Yenidoğan veya Prematüre 30” X 30” 76,2 X 76,2
Yenidoğan veya Prematüre 30” X 40” 76,2 X 101,6
Beşik veya Karyola 36″ X 52″ 91,44 X 132,08
yürümeye başlayan çocuk (küçük) 36″ X 52″ 91,44 X 132,08
Yürümeye başlayan çocuk (daha büyük) 70” X 90” 177,8 X 228,6
Kucak Atma 46” X 60” 116. 84X152.4

Dört Standart Bebek Yorgan Ölçüsü

bebek yorgan olculeri 2

En popüler dört standart bebek yorganı boyutu, prematüre yorgan boyutunu, beşik yorganını, yürümeye başlayan çocuk yorganını ve kucak yorgan boyutunu içerir . Tabii ki, hemen hemen istediğiniz boyutta el yapımı bir yorgan yapabilirsiniz! Ancak standart bir beden seçmek daha kolaydır çünkü yorganınızı bu popüler ebatlarda kesmenize ve planlamanıza yardımcı olacak birçok kaynak bulabilirsiniz.

En iyi yorgan boyutunu seçmenin kolay bir yolu, bebeğin yaşına uygun bir beden seçmektir. Örneğin, yenidoğan yorganları genellikle küçük kareler halinde gelirken, yürümeye başlayan çocuk yorganları çok daha büyük dikdörtgenler halinde gelir.

  1. Prematüre ve Yenidoğan Yorganı

Prematüre veya yeni doğmuş bir bebek yorganı için en popüler boyut 30 ”karedir. Ancak, bu konuda bazı varyasyonlar göreceksiniz. Bazı kuruluşlar, erken doğumlar için 22 ”kare kadar küçük yorganlar önerirken, diğerleri 30” X 30” battaniyede sağlanan ekstra odayı sever.

30 inçlik bir kare genel olarak yeni doğan bebekler için de harikadır ve yorganı hastanede veya eve giderken araba koltuğu kılıfı olarak kullanmak isteyebilecek yepyeni ebeveynler için harika bir hediyedir. Bu boyut küçük, kompakt ve bebek bezi çantaları ve bebek arabaları gibi tüm “bebek gereçlerini” taşırken kolayca hareket ettirilebilir.

Bu küçük, kare bebek yorganıyla ilgili harika şeylerden biri, daha büyük bir yorgan için yaptığınız gibi kumaşı bir araya getirmek yerine, yorganın arkası için sağlam bir kumaş parçasını kolayca kullanabilmenizdir.

Bununla birlikte, yeni doğanlar için popüler bir bebek yorganı boyutu için de 30 ”X 40” bir dikdörtgen geliyor. Dikdörtgen bir yorganı tercih ederseniz, bu biraz daha büyük ölçü, benzersiz kapitone deseninizi yaratırken üzerinde çalışabileceğiniz daha büyük bir tuval sağlar!

  1. Beşik veya Karyola Yorganı

bebek yorgan olculeri 3

Bebek karyolaları veya bebek karyolaları hemen hemen her zaman standart boyutlu bir şilteye sahiptir, bu da standart ebatta bir yorganın 36 ”X 52” ölçülerinde bu şilteye uyması gerektiği anlamına gelir. Ortalama yeni doğan battaniyesinden çok daha büyük bir boyutta gelen bu tür bir yorgan, muhtemelen erken çocukluğunun büyük bir bölümünde bebeğin yanında kalacaktır!

Ancak, uzmanların bebeklerin ağır yorgan veya battaniyelerle uyumasına izin vermediğini lütfen unutmayın . Bu tür beşik yorganı, bebek altı aylık veya daha büyük olana kadar beşikte çoğunlukla dekoratif bir amaca hizmet eder.

Öte yandan, bir bebek yeni doğan boyutundaki 30” kare yorganı hızla büyütürken, bu güzel büyük beşik boyutundaki yorgan yıllarca sıcacık kalacaktır! Ebeveynler bu boyutta bir yorganı yer paspası veya kucak örtüsü olarak kullanabilirler.

  1. Yürümeye Yeni Başlayan Bebek Yorganı

bebek yorgan olculeri 4

Yürümeye başlayan çocuk yorganı için en popüler boyut 46” X 70” olup standart boyuttaki yürümeye başlayan çocuk yatağına uyacaktır. Bununla birlikte, yürümeye başlayan çocuk yatağının boyutuna bağlı olarak 36” X 52” standart beşik yorgan boyutunda veya 70” X 90” büyüklüğünde bir dikdörtgende yapılmış birçok yürümeye başlayan çocuk yorganını da görürsünüz.

Yeni yürümeye başlayan çocukların yaşları iki ila dört veya beş yaş arasında değişir. Yeni miniğinizin çok uzun süre keyifle kullanacağı bir hediye yaratmak istiyorsanız, yürümeye başlayan çocuk yorganı yapmayı düşünebilirsiniz.

Tabii ki, bu daha büyük battaniye için daha fazla kumaşa ihtiyacınız olacağını düşünmek isteyeceksiniz. Ortalama yürümeye başlayan çocuk battaniyesi, yorganın önü için yaklaşık 1 ⅔ yarda kumaş ve yorgan desteği için dolgu ve malzeme gerektirecektir .

  1. Kucak Yorganı

Bir kucak yorgan için en popüler boyut 46 ”X 60” dir, ancak bu yorgan stili için boyutlandırmada çok fazla değişiklik göreceksiniz. Bunun nedeni, bu yorganın standart boyutlu bir şilte üzerine sığması gerekmemesidir. Bunun yerine, ebeveynler onu yeni bebekle kucaklaşmak için kullanabilir!

Bir kucak yorganın tek gerçek kuralı, yetişkin ve çocuğu birlikte cömertçe örtmek için yeterli alana izin vermesini istemenizdir. 46″ X 60″ gibi daha popüler boyutlardan birini kullanmanın yararı, daha standart bir ölçü kullandığınızda genellikle çevrimiçi olarak ücretsiz desenler veya kapitone desenleri bulabilmenizdir.

Bir kucak yorgan için diğer popüler boyutlar arasında 36” X 48” ve 36” X 36” kare yer alır. 36 inçlik kare bir bebek yorganı aynı zamanda popüler bir yer paspası veya oyun alanı oluşturur!

Tasarımınızı hızlı bir şekilde dikmek istiyorsanız, kucak yorganlarını oldukça basit bir şekilde yapabilirsiniz, ancak aynı zamanda özellikle kucak yorganlarında kullanılan çok karmaşık, sanatsal tasarımlar da yaparsınız. Bu battaniyeler bazen beşik yorganı veya yenidoğan yorganı kadar zor kullanım görmezler, bu yüzden onları güzelleştirmek için çok daha kolay bir şekilde zaman harcayabilirsiniz!

Bir Bebek Yorganı İçin En Uygun Kare Boyutu Nedir?

bebek yorgan olculeri 5

Bir bebek yorganı için en iyi kare boyutu genellikle dört veya beş inçtir, ancak bu, tüm yorganın boyutuna bağlıdır. Yorgan karelerinizin kapitone ölçüsü olarak seçmiş olduğunuz toplam alana kolayca bölünmesini istiyorsunuz!

Diğer popüler kapitone kare boyutları arasında 6 ”kareler ve 12” kareler bulunur. Ayrıca 10” kareler kullanan bazı popüler bebek yorgan modellerini de bulacaksınız.

Peki yorganınızda kaç tane kare kullanacağınızı nereden biliyorsunuz?

İşte yorganınız için gereken kare sayısını bulmanın kolay bir yolu: önce yorganın dikey ve yatay kenarlarının uzunluğunu çarpın. Bu size yorganın toplam alanını inç cinsinden verir.

Ardından, yorgan karenizin alanını bulun. Beş inçlik bir kare için, beşle beşi çarpın.

Son olarak, yorganın toplam alanını her bir karenin alanına bölün. Yani, 5” karelerden yapılmış 30” X 30” bir yorgan için şu matematiği yaparsınız:

  • 30 X 30 = 900
  • 5X5=25
  • 900 ÷ 25 = 36

Bu, 30 inçlik bir yorgan yapmak için 36 adet beş inçlik kareye ihtiyacınız olacağı anlamına gelir!

Tüm bu matematik çok fazla iş gibi görünüyorsa, size yardımcı olacak bunun gibi ücretsiz çevrimiçi yorgan hesaplayıcıları da bulabilirsiniz . Bazı gelişmiş yorgan hesaplayıcıları, yorgan karelerinize bir dikiş payı eklemek için hesaplamayı bile ayarlayacaktır.

Bu kullanışlı çizelgeye de göz atabilirsiniz!

Yorgan boyutu Kare Boyut Kare Sayısı
30” X 30” 4” 49
30” X 30” 5” 36
30” X 40” 4” 70
30” X 40” 5” 48
36″ X 52″ 6” 48
36″ X 52″ 12” 12-13
46” X 60” 5” 108
46” X 60” 12” 15

Dört ve beş inçlik kareler, birçok yorganın kullandığı basit, çalışması kolay bir boyut sağlar. Bu boyutlardaki yorgan karelerinin popülaritesi, önerilen tasarımları ve desenleri çevrimiçi olarak bulmayı kolaylaştırır.

On iki inçlik kareler de popülerdir, özellikle bütün bir bebek yorganı yapmak için bunlardan sadece birkaçına ihtiyacınız olacak!

Bebek Yorganı Yapmak İçin Kaç Çeyrek Yağa İhtiyacınız Var?

Bir bebek yorganı yapmak için ihtiyacınız olan yağ çeyreği sayısı, tamamen bitmiş yorganın boyutuna bağlı olarak çok değişebilir. Büyük bir kucak örtülü bebek yorganı, küçük bir yeni doğan yorganına göre daha fazla kumaşa ihtiyaç duyacaktır!

Şişman bir çeyrek, 18 ”x 21” kumaş karesidir. Teknik olarak, bu boyutlar bir çeyrek yarda ile aynı miktarda kumaş olmasına rağmen, bir yarda kumaşı dörde katlayıp dört eşit kareye dilimlediğinizden daha uzun bir şişman çeyrek kesilir.

Genellikle bir kumaş mağazasından eşleşen renkler veya kediler veya oyuncak ayılar gibi eğlenceli bir tema ile kalın çeyreklik demetleri satın alabilirsiniz.

Hazır bir kapitone deseni kullanmayı planlıyorsanız, desen muhtemelen size yorganı yapmak için kaç çeyrek yağa ihtiyacınız olduğunu söyleyecektir. Kendi deseninizi tasarlamayı düşünüyorsanız , ne kadar kumaşa ihtiyacınız olduğunu bulmak için biraz matematik yapmanız gerekebilir.

Geniş bir çeyreklikten yirmi 4” kare, on iki 5” kare veya dokuz 6” kare kesebilirsiniz. Yorganınıza kaç kare koymayı planladığınızı biliyorsanız, buna göre kaç tane yağlı çeyrek kullanacağınızı kolayca anlayabilirsiniz!

Şişme çeyreklik seçerken, düşünmeniz gereken bir diğer şey, muhtemelen bebek yorganınızda birden fazla renk ve desene yer vermek isteyeceksinizdir. Bu, ek renkleri ve desenleri elde etmek için yorgan yüzeyinizin tam alanından daha fazla kumaş satın almanız gerekebileceği anlamına gelir.

Bebek Yorganı Kaç Tane 5X5 Kare Yapılır

Bebek yorganı yapmak için gereken 5” kare sayısı yorganın boyutuna göre değişir.

Standart bebek yorgan boyutlarının her biri için kaç tane 5” kareye ihtiyacınız olacağını anlamanıza yardımcı olacak hızlı bir tablo:

Yorgan boyutu Beş İnçlik Karelerin Sayısı
30” X 30” 36
30” X 40” 48
46” X 60” 108
70” X 90” 252

Bebek Yorgan Vuruş Ölçüleri

bebek yorgan olculeri 6

Yorganınızın yüzeyinden 6 ila 8 inç daha büyük olan bir keçe parçası kullanmayı planlamalısınız. Bebek yorganı vatka boyutları, yorganın boyutuna bağlıdır.

İdeal olarak, yorganınızın tüm şeklini tek parça halinde kolayca dolduracak keçe satın almak istiyorsunuz. Bebek yorganları genellikle tam boy yorganlara göre oldukça küçük olduğundan, çoğu zaman tek parça yorganı kolayca elde edebilirsiniz!

Peki vuruş nedir? Vuruş, size yorganın gösterişli parça işi yüzeyi ile yorganın düz arkası arasında yumuşak, kabarık bir yalıtım katmanı sağlar. Bir yastığın içindeki dolguya benzer, ancak büyük bir bulut benzeri yastık dolgusu yerine düz, geniş bir rulo halinde gelir.

Battaniyenin çatısı olarak adlandırılan farklı kalınlıklarda yorgan keçesi satın alabilirsiniz. Bebek yorganları için, genellikle yüksek bir çatı ile vuruş yapmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, alçak bir çatı ile vuruş arayın. Bu aynı zamanda siz yorganı yaratırken daha düzgün dikecektir!

Birçok farklı malzemeden yapılmış keçe bulabilirsiniz. Sentetik polyester keçe en düşük maliyetli olacaktır, ancak bazı ebeveynler pamuk gibi tamamen doğal ve nefes alabilen bir malzemeyi tercih edebilir.

Yorgan vuruşu hakkında bilmeniz gereken başka bir şey de, yorganın yüzey alanından biraz daha büyük bir parça istemenizdir. Bu, yorganın kenarına kolayca güzel bir bağ eklemenizi ve “yorgan sandviçinizi” ortadaki dolgu ile kapatmanızı sağlar!

Son olarak, bebeğinizin yorganının boyutuna bağlı olarak vuruşunuzu ölçmek isteyeceksiniz. Örneğin, 30” X 30” yenidoğan yorganınız varsa, en az 36” X 36” boyutlarında bir keçe isteyeceksiniz.

Bebek Yorganında Ne Tür Kumaş Kullanmalısınız?

Bebek yorganlarında kullanılan en popüler kumaş türleri arasında organik kapitone pamuğu, kapitone pamuğu ve pamuklu flanel sayılabilir. Birçok yorgancı, kapitone pamuğun tüm faydalarına sahip olan ancak organik kumaş herhangi bir kimyasal veya böcek ilacı içermeyeceği için bebeğin hassas cildine karşı güvenli olduğu garanti edilen organik pamuğu kullanmayı tercih eder.

organic 1

Organik pamuk elyafı

Neden en iyi bebek yorganı pamuktan yapılır? Öncelikle çamaşır makinenize pamuğu bozmadan atabilirsiniz. Bebekler çok fazla ortalığı kirletme eğilimindedir, bu nedenle yıkanabilir bir kumaş kullanmanız gerekir!

Ayrıca, pamuk nemi kolayca emer ve mükemmel nefes alabilirliğe sahiptir. Bu, bebeği boğucu veya yapışkan hale gelmeden sıcak tutabileceği anlamına gelir.

Ve tabii ki pamuğun hoş bir yumuşaklığı var. Yorganınız için ekstra yumuşak bir pamuklu kumaş istiyorsanız, pamuklu bir flanel bile kullanmak isteyebilirsiniz. Pek çok kumaş mağazası, bu tür malzemeleri her türlü sevimli çocuk dostu baskı ve renklerde satar.

Satılık gördüğünüz daha ucuz sentetik kapitone kumaşların cazibesine kapılabilirsiniz. Ancak polyester gibi sentetik kumaşlar bazı bebeklerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle el yapımı bebek battaniyeniz için pamuk gibi tamamen doğal bir kumaş seçmenizde fayda var.

Çözüm

Bebek yorganları genellikle yeni doğanlar veya prematüre bebekler, bebek beşikleri, yeni yürümeye başlayan çocuklar ve kucak örtüleri için dört standart boyutta gelir. Bu standart bebek yorgan türlerinin her biri için yaygın olarak kullanılan ölçümlerde bazı farklılıklar bulabilirken, en yaygın ölçümleri kullanmak, el yapımı yorganınızı kolayca planlamanıza yardımcı olacaktır. Yenidoğan yorganları genellikle 30” X 30” ölçülerindedir, beşik yorganları genellikle 36” X 52” ölçülerindedir, yürümeye başlayan çocuk yorganları 70” X 90” boyutlarında olabilir ve kucak atma yorganları genellikle 46” X 60” ölçülerindedir.

Ayrıca, yorganınızın yüzeyinden yaklaşık 60 ila 8 inç daha büyük olan bir keçe parçası bulmanız gerekecektir. Bu, battaniyenin içinde sıcak bir yalıtım tabakası sağlayacaktır.

Hiç bebek yorganı yaptın mı? Hangi boyutu kullandınız ve nasıl bir tasarıma sahipti? Bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın!


Kaynak: https://silverbobbin.com/baby-quilt-sizes/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir