PENYE BEBEK BATTANİYESİ YAPIMI

penye bebek battaniyesi dikimi
Tarafından | 7 Aralık 2017

Selamlar, Penyeden bebek battaniyesi diktim, dikerken de aşamaları fotoğrafladım. Kenarları biyeli ve biyesiz olarak iki ayrı battaniye paylaşacağım. Tembel işi biyesizle başlayayım 🙂

Penyeyle ilk işlerim. Penyede ölçüleri ayarlamak biraz zormuş onu anladım. Sert kumaşlarda ip çekip ölçüyü ayarlıyordum. Düzgün oluyordu. Penyede öyle bir şey yokmuş maalesef, el ayarınız göz hizamız işi götürecek olan araçlarınız. Penyeden bebek battaniyesi dikimi aşama aşama aşağıdadır.

penye bebek battaniyesi dikimi 5

Malzemeler:
  • Battaniyenin olmasını istediğiniz ölçülerde iki kat penye kumaş, (iki tarafını farklı kumaştan yapacaksanız istediğiniz ölçülerde iki ayrı parça kumaş, ben aynı kumaştan yaptım.)

Not : Penyeden hazır battaniyeler 75×80 , 90×90, 75×95 gibi çeşitli ölçülerde. Battaniyenin büyük olanı makbülmüş. Kendinize göre ölçünüzü belirleyin, hazır battaniye ölçülerini fikir olsun diye ekleyiverdim.

  • Dikerken esnek dikiş kullandım makinemde bu özellik vardı, esnek dikiş özelliği olmayan makinelerde kumaşı esneterek dikmeniz tavsiye olunur. Nasıl yapıldığıyla ilgili youtubeden videolara  göz atabilirsiniz.
  1. Adım: Penye kumaşlarda düz kesmek, düzlüğü ayarlamak için profesyoneller nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama ip çekmek işe yaramayınca ben kendimce yöntem geliştirdim. Deseni takip ediyorum. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi mavi arabaları takip ederek kumaşı düzledim. Aynı işlemi diğer kenarlar için de yapmaya çalıştım. Bazı yerlerde tekniğim yemedi, siz kontrollü gidin 🙂

penyeyi duzgun kesmek

Bu arada penye kumaşları yıkamaya gerek görmedim. Nasılsa esnekler, çekme durumu olsa da sıkıntı olmaz.

  1. Adım: Kestiğimiz penye parçalarımızın ön yüzlerini birbirine iliştirerek kenarlardan 1 cm içeriden diktim. Biraz içeriden diktim ki, kenarları biraz kalın olsun tok dursun. İçini dışarı çevirmek için bi kısmı dikmedim.

penye bebek battaniyesi dikimi 2 e1512657337197

  1. Adım: İçini dışarı çevirdim. Kenarda dikilmeyen kısmı elimde diktim. Sonrasında kenardan içe doğru 1 cm arayla tekrar diktim.

penye bebek battaniyesi dikimi 3 e1512657379483

İşlemimiz tamamlanmış oldu.  Kenarlar aşağıdaki gibi oldu. Çok pratik kullanımlı, yumuşacık, dikimi kolay bir battaniye oldu. Bebeleriniz sağlıkla örtünsün inşallah.

penye bebek battaniyesii
Paylaşımım işinize yaradıysa yorumlarınızı eksik etmeyiniz.
Hayırlı güzel günleriniz olsun.

PENYE BEBEK BATTANİYESİ YAPIMI” için 1 görüş

  1. Filiz

    Merhaba acaba bu battaniyeyi hangi cins penye ile dikmek gerekiyor?

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir