ETUVAL KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

etuval
Tarafından | 3 Mart 2022

Etuval linen kumaş, keten görünümünde polyester ve pamuk karışımı bir kumaştır. Kolay işlenebilir bir dokuya sahip olduğundan nakış işlerinde özellikle tercih edilir. Etuval linen kumaş delikli bir yapıya sahiptir ve dokuma yapıldığında muntazam olur. Klasik etamin kumaş ile karşılaştırıldığında delikleri daha küçüktür ve nakış işlemeye yeni başlayanlar için idealdir.

Etuval kumaşın delikleri etamin kumaşın deliklerinin neredeyse 4 de 1 i boyuttadır bu yüzden özellikle küçük detayları olan işlemeler yapıldığında etuval linen tercih edilmelidir. Etuval parlak olmayan mat bir kumaştır bu sayede yaptığınız işlemeler oldukça kaliteli durur. Fakat etuval kumaş ile işlemeyi yaparken kasnak kullanmakta fayda vardır.

Ev tekstilinde kullanılan kumaşların leke tutmaması, özellikle masa örtüsü veya runner yapımında tercih edildiğinde, önemlidir. Etuval linen kumaş dertsizdir bu demek oluyor ki leke tutmayan bir kumaştır. El emeğinizle yaptığınız işlemelerin olduğu kumaşın daha uzun süre sağlam kalması için en fazla 30 derecede yıkanması önerilir. Leke tutmayan bir kumaş olduğu için fazla yıkamaya ihtiyaç kalmayacaktır. Kumaş yıkanırken ağartıcı ya da çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Kumaş asılarak kurutulmalı ve istenirse düşük ısıda ütü yapılabilir. Bakım talimatlarına uyulduğunda etuval linen kumaş ile ömürlük ürünler elde edebilirsiniz.

etuval kumaş

Etuval nerelerde kullanılır?

Etuval linen kumaşı hobi kumaşları kategorisine eklemek yanlış olmaz. Çoğunlukla nakış işleri için kullanılan etuval, ev tekstilinde önemli bir yer kaplamaktadır. Etuval linen kumaş masa örtüsü, runner, kanaviçe işleme, punch işleme ve lavanta keseleri yapımı için uygundur.

Günümüzde gittikçe popülerleşen kasnak işleme ve punch tekniğiyle işleme yapmak için etuval kumaş idealdir. Bu işlemler dışarıdan bakıldığında oldukça zor görülse de yapılmaya başlandığında kolay ve rahatlatıcıdır. Kasnak işlemelerinde etuval kumaşı kasnağa geçirip iğne ve iplik yardımıyla ince işlemeler yaparken kullanabilirsiniz.

Havlu kenarları, yastıklar, baza örtüleri gibi ev tekstili ürünlerinde kanaviçe işleme kullanılabilir. Etuval linen kumaş punch tekniği ile kullanıldığında ise yine kasnak kullanılır fakat bu sefer işleme üç boyutludur. Esnemeyen bir kumaş olduğu için bu tekniklerde etuval kullanılmalıdır. Punch iğnesi ile birlikte istediğiniz desenlerde işlemeler yapabilirsiniz.

Özellikle bebek ürünlerinde bebeklerin ilgisini çekebilecek bulut desenleri, gökkuşağı desenleri bebek battaniyelerinde ya da kasnak duvar süslerinde kullanabilirsiniz. Evinizdeki alanların renk temasına göre etuval kumaş çeşitlerinin renklerine bakabilir ve yaptığınız ürünleri tamamlayıcı aksesuarlar olarak kullanabilirsiniz. Bebek odaları için daha dikkat çekici ve renkli etuval linen kumaşlar kullanırken evinizin geri kalanında ise mobilyalarınıza bütünlük sağlayacak renkler tercih edebilirsiniz.

Ev tekstilinin yanı sıra etuval kumaştan yaptığınız düz çantalara nakış işleyerek kendi tarzınızı da yansıtabilirsiniz. Evinize ya da giyiminize eşsiz ve size özel parçalar eklemek etuval kumaş çeşitleri sayesinde artık çok kolay.

Kaynak: https://www.intaslar.com/kategori/etuval-linen-keten-kumas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir