MUTFAK TAKIMI TEKSTİLLERİ

aplike mutfak tak
Tarafından | 11 Temmuz 2017

Mutfak takımlarında model ve kumaş seçimi çok önemlidir. Seçilen kumaşlar sık yıkamaya uygun ve renk vermeyen cinsten olmalıdır.

Mutfak Takımı Modelleri

Mutfak takımı ürünleri, günlük yaşam içerisinde mutfaklarda rahatlıkla kullanılabilecek özellikte olmalıdır. Renkli ya da beyaz olsun sık yıkamaya elverişli, ekonomik ve kaliteli kumaşlar tercih edilmelidir.

Mutfak takımı modelleri kullanılan kumaş ve süsleme çeşitlerine göre adlandırılır (keten mutfak takımı, aplike işlemeli mutfak takımı gibi). Mutfak takımlarında kenar temizleme tekniği model belirleme aşamasında düşünülmelidir. Kenar temizleme tekniği olarak kullanılan her teknik model belirlemede etkendir (fırfır, dantel, biye, hazır gereçler vb.).

Modern mutfak takımları, klasik takımlara göre günlük kullanıma uygun özelliktedir. Kumaş ve model özelliği bakımından sade, kolay temizlenen, kolay ütülenen, leke tutmayan kumaşlar tercih edilmektedir. Mutfak takımlarında, masa örtüsü, peçeteler, perdeler (Mutfak perdeleri modülünden yararlanınız.), fırın ve dolap örtüleri, mutfak önlüğü ve tutaçlar, çeşitli dekoratif mutfak aksesuarları şeklinde imal edilmektedir.

Mutfak takımı parçaları aşağıda belirtilen sayılarda çalışılır:

  • 1 adet masa örtüsü
  • 2 adet perde
  • 1 adet mutfak önlüğü
  • 1 adet buzdolabı örtüsü
  • 2 adet büyük peçete
  • 12 adet peçete (servis ve raf örtüsü için )
  • 2 adet tutaç
  • 1 adet ekmek sepeti vb. mutfak aksesuarları

Farklı Özellikte Mutfak Takımları

Mutfak takımları hazırlanırken kişinin zevkine ve kullanılacak mekânın konumuna göre değişiklik göstermektedir. Bunların içinde Amerikan servis takımlarını ve çeşitli masa örtülerini sayabiliriz.

Amerikan Servis

Pratik ve ekonomik olması yönünden Amerikan servis tercih edilir. Günlük yemeklerde, sabah kahvaltısında, önemli davetlerde bu rahat örtüler masanızı süsler. Amerikan servisi kullanmak masalara güzel görünüm katar.

Amerikan servis değişik şekillerde yapılabilir: Kare, dikdörtgen, oval ve yuvarlak. Aşağıdaki tabloda Amerikan servisin bitmiş ölçülerinden üç boy görüyorsunuz. Gereksinim ve zevkinize göre bunlardan bir tanesini seçebilirsiniz. Zevke ve kullanılacak amaca uygun model geliştirilebilir. Mutfak takımları süsleme ve dikim teknikleri Amerikan servis üretiminde de kullanılır.

Amerikan Servis Ölçüleri

Tabak Altı 35 cm x 50 cm 32 cm x 50 cm 37.5 cm x 50 cm
Peçeteler 30 cm x 45 cm 33 cm x 50 cm 40 cm x 40 cm  veya 45 cm x 45 cm
amerikan servis ornekleri

Amerikan Servis Örnekleri

Köşeli ya da oval masalarda farklı modeller kullanılabilir. Rahat kullanım amaçlı masadan sarkan uzun şeritli Amerikan servisler kullanmak mümkündür. İşleme yapılan Amerikan servislerinde tersinin görünümü temiz olması için astarlı çalışılır.

Runner Örtüler

Kullanımı kolay, görünümü sade olan runner örtülü mutfak takımları, modern mutfaklarda rahatlıkla kullanılır. Masa örtüsü kenarları kıvırarak katlama veya köşe katlama teknikleri ile çalışılmaktadır. Mutfaklarda runner örtüler; masa örtüsü üzerinde kullanılan masanın eninden 15-20 cm sarkan iki ucu üçgen iki örtüden oluşur.

Runner Örtü Ölçüleri

45 cm x125 cm
40 cm x150 cm
45 cm x150 cm
runner ortulu takim

Runner örtülü modern mutfak takımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir