AZ BİLİNEN KUMAŞ ÇEŞİTLERİ (RESİMLİ)

AZ BİLİNEN KUMAŞ ÇEŞİTLERİ
Tarafından | 20 Ekim 2020

Kumaş ipliklerin farklı yöntemlerle oluşturduğu yüzeylere denir. Genel olarak kumaşlar, üretiminde kullanılan elyafın(ipliğin) adını alırlar. %100 Kaşmir elyaflardan yapılan kumaşların Kaşmir Kumaş olarak adlandırılması gibi.

Bununla birlikte, belirli kumaşlar %100 belirli bir elyaf kullanmasına veya farklı elyafların bir karışımını kullanmasına rağmen başka türlü adlandırılabilir ve dokuma desenlerine, dokuya ve Organze kumaşları gibi işlemlere vb. ancak alternatif elyaflarla kullanmaya başlasalar bile Organze Kumaş olarak anılmaya devam ettiler.

Her kumaş, dokuları, tasarımları, dokuma desenleri, estetik değerleri, lif kaynağı, kumaşların nereden kaynaklandığı vb. gibi diğerlerinin arasında tanımlanabilmesi için benzersiz bir isim taşır. Sizlere bu yazımızda az bilinen kumaş türlerini ve görselleriyle birlikte anlatmaya çalışacağız.

Kumaş Çeşitleri ve Görselleri


Aertex Kumaş

Aertex Fabric 300x199 minDokuma Kumaş
1886’da İngiltere’de patentli bir kumaşın ticari adı, ilk kez 1888’de üretildi. Kumaş, yapısı arasında havayı hapseder, vücudu yazın serin ve kışın sıcak tutar. İki iplik veya uç bir iplik görevi görür; aralarında bir atkı ipliği geçtiğinde, doup atkıyı yakalayıp sıkıca yerinde tutarak bükülür. Çapraz dokuma diğer örgü yapıları ile birleştirilerek çok süslü ve güzel kıyafetler üretilebilir.


Aida Kumaş

aida kumas minDokuma Kumaş
Aida kumaş, genellikle çapraz dikiş nakış için kullanılan doğal örgü desenli pamuklu bir kumaştır. Açık, düz örgülü Aida kumaşların doğal sertliği, kumaşa nakışçıların seçimini sağlar.


Batiste Kumaş

patiska kumas minDokuma Kumaş
Batiste Kumaş, pamuk, yün, keten, polyester veya karışımdan yapılmış hafif opak kumaşların en yumuşaklarından biridir. Kumaş genellikle yumuşak bir yüz ve hafif bir gevreklik ile yapılır, çoğunlukla gecelikler ve gelinlikler için alt çizgi kullanılır.


Kuş Gözü Örme Kumaş

Kus Gozu Orme Kumas minÖrme Kumaş
Kuş gözü, triko dikişlerinin yanı sıra örgü dikişlerinin birleşimiyle çift örgü kumaştır. Sıkıştırma dikişi, kumaş yüzeyinde bir kuşun gözüne benzeyen ilginç kuşgözü veya delik etkisi yaratır. Fab Kumaş genellikle karıştırma etkisi yaratan çok renkli ipliklerden yapılır. Kumaş, delikli tasarımlarla yapılabilir. Popüler bir giyim kumaşı, özellikle kadın giyimidir.


Bombazine Kumaş

Bombazine Kumas minDokuma Kumaş
Kelime, orijinal olarak ipeğe ama daha sonra ağaç-ipeğine veya pamuğa uygulanan eski Fransızca kelime Bombazine’den türetilmiştir. Bombazine, ipek bir çözgü ile örülmüş ve bükülmüş veya kordonlu ve elbise malzemeleri için kullanılan kamgarn atkı ile dokunmuştur.


Brokar Kumaş

Brokar Kumas minDokuma Kumaş
Brokar, dokuma işlemi sırasında, genellikle bir Jakarlı bağlantı vasıtasıyla sokulmuş, yükseltilmiş bir çiçek veya figürlü tasarıma sahip dokuma kumaşlardır. Sadece kumaş yüzünde görünen tasarım genellikle saten veya dimi örgüde yapılır. Enfes kumaşlar, farklı renkteki ve genellikle farklı malzemelerdeki çözgü ve atkı iplikleri ile dokunarak üretilir. Brokar, desen ipliğinin çözgü arasına yapıştırılması veya itilmesiyle desenlerin dokumada oluşturulduğu tekstillerdir. Özel ipliklere sahip brokar tasarımlarda, normal atkı geçişinin belirli sayıda çözgü ipliğinin üzerinden atlanması ile her bir desen türü için önceden düzenlenmiş takozlar aracılığıyla atlamanın düzenlenmesi arasında karıştırılır.


Buckram Kumaş

Buckram Kumas minDokuma Kumaş
Yapıştırıcılar ve dolgu maddeleri ile emprenye edilmiş, hafif gevşek bir dokuma kumaştan yapılmış sert kaplamalı bir kumaştır. Bu kumaş, giysilerdeki boyun çizgilerine, yakalara, kemerlere, kelepçelere, kemerlere, düğme kapaklarına vb. destek ve şekil tutma sağlamak için arabirim olarak kullanılır. Ayrıca el çantaları ve diğer eşyalar için takviye olarak kullanılırlar.


Kablo Örgü Kumaş

Kablo Orgu Kumas minÖrme Kumaş
Kablo kumaşı, özel ilmek aktarma tekniği ile yapılmış çift örme bir kumaştır. Kumaştaki galler, iplerin bitişik galerilerle ilmeklerin aktarılmasına dayandığı ip benzeri bir görünüme sahiptir. Kumaşlar, ilmekler birbirini keserken örgüler gibi ilginç bir yüzey dokusuna sahiptir. Kazak kumaşı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.


Cambric Kumaş

Cambric Kumas minDokuma Kumaş
Cambric, Cambria (Fransa) çevresinde yapılan ve bu nedenle bazen İskoçya’da Fransız Çim denilen Fransız kumaşın taklit edilmesinde çok ince ağartılmış bir keten. Bakımı kolay olduğundan, Kamuflaj kumaşları mendiller, çocuk elbiseleri, fişler, iç çamaşırları ve gecelikler için idealdir.


Charmeuse Kumaş

Charmeuse Kumas minDokuma Kumaş
Charmeuse, geleneksel olarak% 100 ipek ile yapmak için kullanılan hafif bir saten dokuma kumaştır, genellikle polyester elyaf ile yapılır. Pürüzsüz dokunuş, zarif parlaklık ve yüksek örtülebilirlik Charmeuse kumaşını iç çamaşırı ve zarif gece elbiseleri için ideal hale getirir.


Kanatlı Kumaş

Kanatli Kumas minDokuma Kumaş
Kanat, yakın paketlenmiş kalın çözgü ipliklerinden yapılmış orta ağırlıkta bir pamuklu kumaştır. Genellikle perdeler, masa örtüleri, döşemeler için kullanılır ve elbiseler için nadiren kullanılır.


Peynir Bezi

Peynir Bezi minDokuma Kumaş
Açık bir dokumaya sahip popüler bir hafif şeffaf kumaştır. Karde ipliklerden oluşan düşük sayımlı bir kumaşa sahiptir. Başlangıçta peynir veya et ve dolayısıyla adı sarmak için kullanıldı. Ne güçlü ne de dayanıklıdır. Tüketiciyi cezbetmek için çeşitli şekillerde tamamlanır. Sadece kadın ve çocuk elbiseleri için değil, perdelik kumaşlar için de kullanılır. Açık yapısı nedeniyle fazla ütü gerektirmez.


Cheviot Kumaş

Cheviot Kumas minDokuma Kumaş
Cheviot, orijinal olarak Cheviot koyun yününden yapılmış ve şimdi diğer yün türlerinden veya düz veya çeşitli dimi örgülerde yün ve suni elyaf karışımlarından yapılmış yünlü bir kumaştır. Düzensiz ipliklerden yapılmış sağlam bir tüvit olan bu kumaş genellikle oldukça sert bir ele sahiptir. Cheviot kumaş ince, yumuşak ve bükülebilir. kumaş, serge benzer bir doku gevrekliğine sahiptir, ancak biraz daha pürüzlü ve ağırdır.


Chino Kumaş

Chino Kumas minDokuma Kumaş
Chino Kumaşlar, pamuktan yapılmış hafifçe parlatılmış dokuma kumaşlardır, genellikle pantolon ve askeri üniformalar için kullanılır.


Crewel Kumaş – Crewel Fabric

Crewel Kumas minÖzel Kumaş
Hindistan’ın kuzey batısındaki Kaşmir’den çok çeşitli mürettebat kumaşı geliyor. Çok yönlülüğü nedeniyle, bir mürettebat kumaşı, perdelerin, hafif döşemelerin, yatak başlarının, minderlerin ve yatak örtülerinin vb. uzun ömürlülüğü, zarifliği ve estetik çekiciliği nedeniyle, mürettebat kumaşı uluslararası pazarı yönetmektedir. Mürettebat kumaşının ince parlak renkte ve zengin dokuda bulunması onu en zorlu ürünlerden biri haline getirir. Bir mürettebat kumaşı, çeşitli vücut tonlarını tamamlama yeteneğine sahiptir.


Şam Kumaşı – Damask Fabric

Sam Kumasi minDokuma Kumaş
Şam Kumaşı, genellikle döşeme, perde ve minderlerde kullanılan ağır, kaba dokuma bir kumaştır. Kumaş genellikle çiçek desenleri veya tersinir figürler kullanır.


Boyut Kumaşı – Dimity Fabric

Boyut Kumasi Dimity Fabric minDokuma Kumaş
Boyutu – şeffaf düz dokuma kumaş, düzenli aralıklarla dikey kaburgalar veya kord şeritleri ile karakterizedir. Kumaş genellikle yazlık elbiseler, bluzlar, önlükler, perdeler, yatak örtüleri, eşarplar, düğün kıyafetleri ve bebek kıyafetleri için kullanılır.


Matkap Kumaşı – Dimity Fabric

matkap kumasi minDokuma Kumaş
Matkap, dayanıklılığı nedeniyle üniforma, iş giysisi, yelken bezi, döşeme, çadır vb.Için kullanılan, genellikle Khahi olarak adlandırılan, Pamuk elyafından yapılmış bir tür dimi dokuma kumaştır.


Ördek veya Kanvas Kumaş – Duck or Canvas Fabric

Kanvas Kumas minDokuma Kumaş
Kanvas kumaşlar genellikle ağır bir ağırlıkta, hatta sağlam bir örgü ile Pamuk, Keten veya sentetik malzemeden yapılır.Genel olarak çadırlar, motor davlumbazları, bantlar, ambalajlar, spor ayakkabılar, boyama tuvalleri, çadırlar, kum torbaları, Ördek kumaşlar kaba kumaşlardır. Pamuk, Keten, Kenevir ve renk karışımları gibi çeşitli lif kaynaklarıyla yapılan bir dizi Tuval kumaşı ticari olarak temin edilebilir.


Keçe Kumaş – Felt Fabric

Kece Kumas minÖzel Kumaş
Yün gibi doğal liflere, bir kumaş tabakası yapmak için ısı ve basınç ile birlikte preslenir ve yoğuşturulur. Keçe kumaşlar dokunmamış kumaşlardır.


Fiberglas Kumaş – Fiberglass Fabric

Fiberglas Kumas minÖzel Kumaş
Fiberglas genellikle çok ince cam elyaflardan oluşan ve genellikle kumaş, iplik, izolatör ve yapısal nesneler gibi farklı ürünlerin imalatında kullanılan bir malzemedir.


Düz veya Jersey Örme Kumaş – Flat or Jersey Knit Fabric

Duz kumas Plain Fabric minÖrme Kumaş
Düz veya Jersey Örme kumaşların önünde görünür düz dikey çizgiler ve kumaşın arkasında baskın yatay kaburgalar bulunur. Düz veya jarse örme dikiş sık kullanılır, hızlı, ucuzdur ve fantezi desenli kumaşlar üretmek için değiştirilebilir. Düzenli düz örgülerin büyük bir dezavantajı, bir iplik kırılırsa “koşma“ eğilimleridir. Düz veya jarse dikiş, havlu, kadife ve peluş kumaşlar yapmak için farklı iplikler veya farklı uzunluklarda çift ilmekli dikişler kullanılarak değiştirilebilir. Bu dikiş ayrıca naylon çorap, erkek iç çamaşırı ve t-shirt yapımında da kullanılır.


Polar Örgü Kumaş – Fleece Knit Fabric

Polar Orgu Kumas minÖrme Kumaş
Polar atkı takma forması türüdür. Atkı atma kumaşları, her kurs için ilave bir ipliğin yerleştirildiği atkı örme kumaşlardır. Bu ek iplikler örülmez, aksine kumaşın her seyrinde ilmekler tarafından tutulur. Girilen iplik, streç iplik gibi dekoratif veya fonksiyonel olabilir. Kararlılık, koruma ve konfor sağlar. Yerleştirme ipliği genellikle ana ipliğe göre daha kaba olur. Ekleme ipliği oluşturan kazıklar kesilip kestirildiğinde, Polar denir. Genellikle pamuk, pamuk / polyester, yün ve akrilikten yapılırlar. Son Kullanım Alanları ceket, elbise, spor giyim ve kazak içerir.


Fular Kumaş – Foulard Fabric

Fular Kumas minDokuma Kumaş
Fular Kumaşlar, ipek veya ipek karışımlarından yapılmış orijinal yumuşak kaplamaya sahip hafif dimi örgü düz kumaşlardır. Kumaş genellikle çeşitli renklerde küçük bir baskılı tasarım ile karakterizedir.


Fustian Kumaş – Fustian Fabric

Fustian Kumas minDokuma Kumaş
Fustian, keten çözgü ve pamuk atkıları veya dolguları ile yapılmış ağır bir kumaştır. Fustian kumaşları genellikle erkek giyiminde kullanılır ve “Fustian” adı genellikle geçmişte ağır kumaşları belirtmek için kullanılır.


Gazlı Bez Kumaş – Gauze Fabric

Gazli Bez Kumas minDokuma Kumaş
Gazlı Bez , iplikler arasında normal kumaştan daha fazla boşlukla inşa edilmiş düz dokuma kumaşlardır. Gazlı bez kumaş genellikle pamuk, suni ipek veya yumuşak doku ipliklerinin karışımlarından yapılır. Dayanıklı uygulamalar için uygun olmasa da, konfeksiyon gibi ev eşyalarında, ev mobilyalarında kullanılır ve bandajların tıbbi kullanımında popülerdir.


Georgette Kumaş – Georgette Fabric

Georgette Kumas Georgette Fabric minDokuma Kumaş
Georgette, genellikle sıkıcı, kreplenmiş bir yüzeyle gelen şeffaf ve güçlü bir ipek veya ipek benzeri giyim kumaştır. Basit bir ifadeyle, maksimum konfor sağlayan şeffaf bir kumaştır. Bu kumaş genellikle ipek veya polyesterden yapılır. Şifon ile karşılaştırıldığında, opak ve biraz ağırdır. En ucuz ve çok pratik kumaşa gelirse. Zarifliği ve benzersizliği nedeniyle, bir georgette kumaş moda endüstrisinde zorlu bir öğe olduğunu kanıtlıyor.


Pötikareli Kumaş – Gingham Fabric

Potikareli Kumas Gingham Fabric minDokuma Kumaş
Pötikareli, boyalı pamuk veya pamuk karışımlarından yapılan orta ağırlıkta düz dokuma bir kumaştır. “Pötikareli” kelimesi Malayca “çizgili” anlamına gelen “Genggang” kelimesinden geliyor ve kumaşlar adından da anlaşılacağı gibi kontrollerle yapılıyor.


Gri veya Greige Kumaş – Grey or Greige Fabric

Gri veya Greige Kumas Grey or Greige Fabric minDokuma Kumaş

Tekstillere son kat uygulanmadığında, bunlar gri kumaşlar veya greige kumaşlar veya bitmemiş tekstiller olarak adlandırılır. “Kumaş“ terimi kumaşın rengini ifade etmez . Buna herhangi bir son işlem uygulanmadığı anlamına gelir. Gri kumaşlar esas olarak son ürünlerin estetik değerleri sınırlı olduğunda kullanılır. Maliyet etkinliği, zarifliği ve uzun ömürlülüğü nedeniyle, gri kumaş kumaş üretimi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Eşsiz dokuma gri kumaş, artan pazar talebinin takdirinde giderek daha popüler hale geldi.


Endüstriyel Kumaş – Industrial Fabric

Endustriyel Kumas Industrial Fabric minDokuma Kumaş
Endüstriyel kumaş, genellikle fiberglas, karbon ve aramid elyaflar gibi insan yapımı elyaflardan yapılan bir kumaştır. Özellikle belirli bir uygulamayı karşılamak için yapılmış çok çeşitli genişlik, ağırlık ve yapıları kapsar. Endüstriyel kumaş dekoratif amaçlı kullanılır. Endüstriyel kumaş, düz, leno, saten, sepet vb. Gibi temel bir örgüde çeşitli kalınlıklarda ve yapılarda dokunur. Öncelikle filtrasyon, deniz ve eğlence ürünleri, yalıtım, elektronik, ticari ve inşaat ve koruyucu giysiler vb.


Kakmacılık Örme Kumaş – Intarsia Knit Fabric

Kakmacilik Orme Kumas Intarsia Knit Fabric minÖrme Kumaş
Kakmacılık desenli tek örme kumaştır. Çok renkli ipliklerin örülmesinden yapılmıştır. Kumaş, farklı ipliklerle farklı renklerde örülmüş aynı rotaya sahiptir. Farklı renk arka planlarına dağıtılmış bloklar olarak renkli tasarımlara sahiptir. Desenler, kumaşın hem yüzünde hem de arka yüzünde aynı görünür. Kumaşın arkasında yüzer madde bulunmuyor. Genellikle gömlek, bluz ve kazak yapımında kullanılır.


İnterlok Dikiş Örgü Kumaş – Interlock Stitch Knit Fabric

interlok Dikis Orgu Kumas Interlock Stitch Knit Fabric minÖrme Kumaş
İnterlok dikiş Örgüler , kaburga dikiş örgülerinin çeşitleridir. Kilitlerin önü ve arkası aynıdır. Bu kumaşlar, daha ince ipliklerle kullanılmadıkça genellikle normal kaburga örme kumaşlardan daha ağır ve kalındır. Dikişlerin birbirine kenetlenmesi, hareketleri önler ve kenarlarında traşlanmayan veya kıvrılmayan giyim kumaşları üretir.


Jakarlı Örgü Kumaş – Jacquard Knit Fabric

jakarli orgu minÖrme Kumaş
Jakarlı Formalar, Jakar mekanizması kullanan yuvarlak örme makinelerinden yapılmış tek jarse kumaşlardır. Desenli kumaş yapmak için en basit yöntemdir. Aşağıdakilerden herhangi birine sahip olabilecek ilginç desenlerle üretilirler: Dikiş kombinasyonları veya İplik türlerinin renk dokuları vb. cinsinden kombinasyonları.
Jakarlı kumaşlar aynı derste farklı ipliklerden yapılmış farklı renkli ilmeklere sahiptir. Şamandıralar, tek jarse jakarlarının doğal bir özelliğidir. Kazak endüstrisinde yaygın olarak kullanılırlar.


Keşmir İpek Kumaş – Kashmir Silk Fabric

Kesmir Ipek Kumas Kashmir Silk Fabric minDokuma Kumaş
Kaşmir ipeği düz dokumada üretilen ve nakışlı veya baskılı ipek kumaştır. Kullanılan motifler Keşmir’in karakteristiğidir. Gömlek, kadın giyim ve şallar için kullanılır. Keşmir şallar dimi örgülerde dokunur ve genellikle geleneksel Keşmir nakış işlemeli.


Khadi Kumaş – Khadi Fabric

Khadi Kumas Khadi Fabric minDokuma Kumaş
Khadi, elle bükülmüş ve elle dokunmuş çok çeşitli kumaşlar için kullanılan bir terimdir. Esas olarak bir pamuk elyafında, iki veya daha fazla elyaf karışımında üretilirler. Dayanıklılık ve basitlik ile tanınırlar. Kumaşlar dhoties tulum ve ev tekstili olabilir.


Khaki Kumaş – Khaki Fabric

Khaki Kumas Khaki Fabric minDokuma Kumaş
Khaki genellikle ev dekorasyonu, ceketler, etekler ve elbiseler için kullanılan hafif, yumuşak bir dimi kumaştır. Sarımsı bir renk tonuna sahip açık kahverengi olan Haki kumaşı genellikle polis ve askeri üniformalar için kullanılır ve pamuk, yün veya karışımları ile yapılır.


Lame Kumaş – Lamé Fabric

Lame Kumas Lame Fabric minDokuma Kumaş Örme Kumaş
Lamé, şeritlerin bir elyaf ipliğinin etrafına sarıldığı gipele karşıt olarak ince metalik elyaf şeritler ile dokunmuş veya örülmüş bir kumaş türüdür. Genellikle altın veya gümüş renklidir; ancak bakır renkleri de nadir değildir. Lame kumaşları genellikle parti kıyafetlerinde veya tiyatro ve dans kostümleri için kostüm olarak kullanılır.


Lamine Kumaş – Laminated Fabric

Lamine Kumas Laminated Fabric minÖzel Kumaş
Bazen giysilerin, torbaların, yatakların tozdan ve diğer dış parçacıklardan korunması gerekir. Bu, her türlü giysi, çarşaf, kapak, el çantası ve daha pek çok şeyi lamine etmek için kullanılan lamine kumaştan yapılabilir. Lamine kumaş, ana şeyi kaliteyi ve sırları engelleyen her türlü dış parçacıktan korur. Laminasyon, malzemenin her iki tarafındaki koruyucu film ile kaplanmasıyla gerçekleştirilir. Bu, suyun geçmesine izin vermez, malzemeyi tamamen güvenli hale getirir. Bununla birlikte, nemin kumaşların uzun ömürlü olmasına izin verdiği için tamamen hava geçirmez değildir. Lamine kumaş dayanıklılığı arttırır ve kaliteyi korur. Son gelişmelerde, lamine kumaş tasarımları ve şekilleri modern araç ve tekniklerin gereksiz yardımı ile dönüştürülmüştür. Ayrıca, insanlar bu nedenle lamine kumaşlarda büyük bir gayret gösterdi.


Çim Kumaş – Lawn Fabric

Cim Kumas Lawn Fabric minDokuma Kumaş
Çim Kumaşlar yaygın olarak “mendil keten” olarak bilinir ve aslen keten / keten ile yapılmakta olan düz dokuma kumaşlar artık çoğunlukla pamuk ile yapılmaktadır. Çim, ipeksi, dokunulamamış bir his veren ince, yüksek ipliğe sahip iplikler ile karakterizedir.


Leno Kumaş – Leno Fabric

Leno Kumas Leno Fabric minLeno örgüsü, iki çözgü ipliğinin atkı ipliklerinin etrafında büküldüğü, ancak daha sağlam bir kumaş elde etmek için kullanılan bir dokumadır. Standart çözgü ipliği bir iskelet veya “çift“ iplik ile eşleştirilir; bu bükülmüş çözgü iplikleri, kumaşın dayanıklılığına neden olan atkıya sıkıca tutunur. Çapraz dokuma, diğer dokuma yapıları ile birleştirilerek çok süslü ve güzel kıyafetler üretilebilir.


Linsey-Woolsey Kumaş – Linsey-Woolsey Fabric

Linsey Woolsey Kumas Linsey Woolsey Fabric minDokuma Kumaş
Adından da anlaşılacağı gibi Linsey-Woolsey Kumaşlar, Keten çözgü ve Yün atkı ile yapılan dimi veya düz kaba ve kabaca dokunmuş kumaşlardır.


Madras Muslin File Kumaş – Madras Muslin Net Fabric

Madras Muslin File Kumas Madras Muslin Net Fabric minDokuma Kumaş
Madras file, esas olarak perde gibi mobilyalar için kullanılır. Bez, bir motif üretmek için ekstra bir atkı takıldığı açık bir gazlı bezdir, bu daha sonra zemin bezine dokunur. Fazla yüzen bir atkı ipliği olduğunda, bu, motifi ortaya çıkaran dokumadan sonra kesilir, kesilmiş motifin kenarı, atkı ipliğinin kesik uçlarını gösterir.


Madras Kumaş – Madras Fabric

Madras Kumas Madras Fabric minDokuma Kumaş
Madras Kumaşlar, ağırlıklı olarak pantolon, şort, elbise gibi yazlık giysiler için kullanılan, genellikle desenli doku ve ekose tasarıma sahip hafif pamuklu kumaşlardır. Madras ekose kumaşlar, birçok renkte ve ekose desenlerde mevcut olan yüksek kaliteli, hafif% 100 pamuklu ekose tasarımlardan oluşur.


Mousseline Kumaş – Mousseline Fabric

Mousseline Kumas Mousseline Fabric minDokuma Kumaş
Muslin’den daha ince olan çok ince berrak kumaşları ifade etmek için kullanılan bir terim. İpek, yün veya pamuktan yapılmış olan örgü yapısı (düz) tekir veya iki ve bir dimi. 18. yüzyılda, İngiliz terimi pamuk çözgüsü ve kamgarn atkı ile ince bir kumaştan bahsetti. Fransa’da 18. yüzyılın sonlarından itibaren mousseline-delaines, güzel tasarımlarla basılmış çok ince yünden yapılmıştır. Bu kumaş, modaya uygun olarak elbise ve şal kumaşlar olarak çok popüler oldu. Mousseline kumaş çok ince ve şeffaftır, genellikle saten veya tafta ipekten başka bir bezle desteklenir.


Organdi Kumaş – Organdy Fabric

Organze Kumas Organdy Fabric minDokuma Kumaş
Organdi, ince eğrilmiş taranmış iplikler ile üretilen en saf ve sert pamuklu kumaştır. Kumaş sertlik ve gevreklik ile karakterizedir. Kumaş, parşömen olarak bilinen özel bir işlem uygulanarak kıvrılır, şeffaf hale getirilir. En sert çeşitler, perdeler ve daha yumuşak gibi ev döşemelik kumaşlarda kullanılır.Organdi çeşitleri, bluz gibi yazlık giysiler için kullanılır.


Organze Kumaş – Organze Fabric

Organze Kumas minOrganze temel olarak ince, düz bir dokumaya ve ipek ipliklerinin sürekli filamentinden yapılan şeffaf bir kumaşa karşılık gelir. Bugün, birçok organza naylon ve polyester gibi sentetik filament liflerle dokunmaktadır, ancak şık organzaların çoğu ipekle dokunmaktadır. Organze kumaştan yapılan en popüler ürün çantalardır. Organze kumaş torbaların çeşitli tasarımları ve şekilleri insanları onlara çekiyor. Sofistike ve benzersizliğe hoş bir dokunuş katmak organza kumaş milyonlarca seçimdir.


Oxford Kumaş – Oxford Fabric

Oxford Kumas Oxford Fabric minDokuma Kumaş
Oxford kumaşlar, yumuşak ince iplikten kaburga örgüler, sepet örgüler ve yarım sepet örgüler gibi gevşek yapılı örgülerden yapılır. Sepet örgüsü gevşek yapılı bir örgü olduğundan, kumaş gözeneklidir. İnce ve yakından paketlenmiş çözgü ve kaba atkı kumaşı parlak hale getirir. En popüler gömlek kumaşlarından biridir.


Percale Kumaş – Percale Fabric

Percale Kumas Percale Fabric minDokuma Kumaş
Percale Kumaşlar, zengin renklerle (düşük etkili boyalarla) ve yatak örtüleri için sıklıkla kullanılan sofistike baskılarla yapılmış yumuşak ve keskin düz dokuma kumaşlardır. Percale yaklaşık 200 veya daha yüksek bir iplik sayısına sahiptir ve çarşaflar için kullanılan standart örgü tipinden belirgin şekilde daha sıkıdır.


Düz kumaş – Plain Fabric

Duz kumas Plain Fabric minÖzel Kumaş
Düz kumaşlar, ayıklıkları ve uzun ömürlü dayanıklılıkları ile tanınmaktadır. Sade kumaştan yapılan giysiler, günümüzde mevcut olan en etkileyici ve özel kıyafetler yelpazesi olarak adlandırılabilir. Mevcut farklı düz kumaş çeşitleri ile seçim sonsuzdur. Sade kumaşlar, dayanıklılıkları ve uygun maliyetli olmaları ile de bilinir. Sade kumaş kullanılarak yapılan giysiler, benzersiz nitelikleri ve estetik çekiciliği ile herkesi mutlak bir şekilde etkileyebilir. Konforu ile birlikte, düz kumaş kıyafetler eğlence amaçlı kullanım için son derece popüler olan bir kalite. Mevcut kumaşın büyük birikimi arasında, düz kumaş en popüler kumaştır.


Pointelle Örgü Kumaş – Pointelle Knit Fabric

Pointelle Orgu Kumas Pointelle Knit Fabric minÖrme Kumaş
Pointelle, bir çift örgü kumaş türüdür. Kumaş, bayan dikişleri desenli. Kumaş, bu transfer edilen dikişlerden yapılmış deliklerle dantel gibi görünüyordu. Kumaşın kadınsı görünümü, kadın üstleri ve çocuklar için idealdir.


Purl Örgü Kumaş – Purl Knit Fabric

Purl Orgu Kumas Purl Knit Fabric minÖrme Kumaş
Purl Örme Kumaşlar, kumaşın her iki tarafında da aynı görünür. Purl dikiş ile birçok çekici desen ve tasarım oluşturulabilir. Genellikle hantal kazak ve çocuk giyiminin üretiminde kullanılır. Purl örgülerle üretim hızı genellikle yavaştır. Purl Örgü, kumaşın bir balinasında alternatif örgü ve purl dikiş olarak iplik örülerek yapılır. Kumaş, alternatif olarak örgü dikişi ve ters ilmek dikişine sahiptir. Kumaş tersine çevrilebilir ve kumaşın her iki tarafında aynıdır. Kumaş kıvrılmaz ve düz durur. Uzunluk yönünde daha gerilebilir.


Yansıtıcı Kumaş – Reflective Fabric

Yansitici Kumas Reflective Fabric minÖzel Kumaş
Yansıtıcı kumaş, kumaşların genişletilmiş kullanılabilirliğinin en güzel örneğidir. Tüm bunlar sadece bilim alanındaki sürekli yenilikler sayesinde mümkün olmuştur. Yansıtıcı kumaş, ışığı mümkün olan en uzak mesafeye yansıtma yetenekleriyle bilinir. Bu yüzden; yansıtıcı kumaş sayısız kullanılabilirlikte kullanılır, bunlardan birkaçı aşağıda listelenmiştir: Sokaklarda : reflektörler ve uyarılar yansıtıcı kumaştan oluşur. Kırmızı en çok yansıtma yeteneğine sahip olduğundan genellikle kırmızı renktedir. Ayrıca, trafiğin sorunsuz bir şekilde akmasını sağlayan çok uzun mesafeden görülebilir. Özellikle gece görüşünde yansıtıcı kumaşların nimet olduğu kanıtlanmıştır.
Güvenlik : can yelekleri yansıtıcı kumaşlardan yapılmıştır. Ayrıca, yansıtıcı kumaşlar tarafından başka giysiler de yapılır. Yansıtıcı kumaşlar, kalabalığın içindeki kişiyi veya her türlü durumu bildirmeye yardımcı olur. Sahil güvenlik görevlileri ve hatta polis bazen elbiselerini yansıtıcı can yeleklerinden oluşturuyor.
Yansıtıcı liflerin sayısız kullanılabilirliği daha vardır, bu da onu dayanıklılık ve kullanılabilirlik için mükemmel olan en iyi kumaşlar haline getirir.


Kaburga Dikiş Örgü Kumaş – Rib Stitch Knit Fabric

Kaburga Dikis Orgu Kumas Rib Stitch Knit Fabric minÖrme Kumaş
Kaburga Dikiş Örgüler , kumaşın her iki tarafına çizilmiş dikişlere sahiptir, bu da kumaşın hem önünde hem de arkasında galeri sütunları üretir. Kaburga dikişi, mükemmel elastikiyete sahip kumaşlar üretir. Kaburga örgüler genellikle kazakların alt kenarlarında, kolluklarda ve yakalarda bulunan “kaburga” için kullanılır. Kaburga örme kumaş, kumaşın bir seyrinde alternatif örgü dikişi ve ters dikiş olarak örme ipliği ile yapılır. Kumaşın alternatif örgü ve purl dikişleri vardır. Kumaşın her iki tarafında aynı göründükleri için tersinir kumaştır. Hem düz hem de yuvarlak örgü makineleri ile yapılabilirler.


Şerit Örgü Kumaş – Sliver Knit Fabric

Serit Orgu Kumas Sliver Knit Fabric minÖrme Kumaş
Şerit Örme Pile jarse kumaştır. Kadife kumaştan farklı olarak, Şerit örme kumaş, kumaş yüzeyinde daha uzun bir hav ile karakterize edilir. Kumaşı taklit eden yüzey liflerinin kumaşa tutturulduğu özel dairesel örgü makinelerinden, kumaşı oluşturan taban ipliği ile birlikte örgü şeridi vasıtasıyla yapılır. Şerit örgülü kumaşlar, kumaş yüzeyinde diğer kazık formalardan daha uzun ve daha yoğun yığınlara sahiptir. Hayvan baskılı şerit örme kumaşlar, taklit kürk kumaşları olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Kürkten daha popülerdirler, çünkü hafif, daha gerilebilir ve depolama için özel bakım gerektirmezler. Ceket ve palto yapımında yaygın olarak kullanılırlar.


Streç Kumaş – Stretch Fabric

Strec Kumas Stretch Fabric minÖzel Kumaş
Streç kumaş, her dört yönde de uzanan normal kumaşa atıfta bulunan bir kumaştır. Giysi streç kumaşlarının yapımının basitleştirilmesi mayolarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Başlangıçta 1980’lerin ortalarında çok sayıda moda tasarımcısı tarafından kullanılıyordu. 1990 başlarında ana pazara giren Stretch kumaşlar, spor giyimde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazen Stretch kumaş, istikrarlı bir pamuk, yün veya sentetik elyafla karıştırıldığında Stretch dokuma kumaş olarak da adlandırılır. Germe hakkında konuşmak söz konusu olduğunda, Streç kumaşın geleneksel görünümü ve çok fazla konforu sunan bir veya her iki yönde gerilmesi çok kolaydır. Streç kumaş daha iyi şekil tutma özelliğine sahiptir ve kırışmaya karşı dayanıklıdır, çünkü giymek daha rahattır.


Terry Örme Kumaş – Terry Knitted Fabric

Terry Orme Kumas minÖrme Kumaş
Örme Havlu, dokuma kumaşlara benzeyen normal yuvarlak örme makinelerinde özel bir ek ile yapılmış kazıklı jarse kumaştır. Kumaşın kumaş yüzeyinde ilmekler vardır. Kumaş, bir iplik setinin havı oluşturduğu iki iplik setinden yapılırken, diğer iplik seti temel kumaşı yapar. Örgü havlu, dokuma havlu kumaşlardan daha yumuşak, daha esnektir ve daha rahattır. Ancak, dokuma havlu gibi sağlam ve dayanıklı değildir. Yumuşaklığı ve emiciliği sayesinde plaj kıyafeti, havlu, bornoz vb. ürünlerde kullanılır


Terry Kumaş – Terry Cloth

Terry Kumas Terry Cloth minDokuma Kumaş
Havlu için genellikle kullanılan havlular (genellikle havlu banyo havluları olarak bilinir), genellikle Pamuktan veya sentetik elyafla harmanlanmış ve bir ya da her iki tarafta ilmek havasına sahip dokuma bir kumaştır. İlmekler tüm yüzeyi kaplayabilir veya şeritler, kablolar, kontroller veya başka desenler oluşturabilir. Orijinal havlu dokumasının muhtemelen kusurlu dokumanın sonucu olduğu gözlenir. “Terry“ adı, emici geleneksel Türk havlularını yapmak için elle çıkarılan havlı ilmeklere atıfta bulunarak Fransızca “tirer“ kelimesinden gelir. Havluların sınıflandırılması ağırlık, üretim, kumaş yüzeylerde hav varlığı, hav oluşumu, hav yapısı ve sonlandırmaya göre yapılabilir. Çözgülü örme havlu kumaşı, üç set çözgü ipliği kullanılarak bir Raschel çözgülü örme makinesinde üretilir. Havlu havlularda kullanılan iplikler yüksek emicilik, yüksek ıslak mukavemet ve iyi boyama kabiliyeti, iyi renk haslığı yıkama kabiliyeti, yumuşak el ve hipoalerjenik, düşük maliyetli ve kolay bulunabilirliktir. Pamuk, mükemmel emiciliği nedeniyle genellikle çözgülü örme havlu kumaşında hav ipliği olarak kullanılır.


Tıkırlı Kumaş – Ticking Fabric

Tikirli Kumas Ticking Fabric minDokuma Kumaş
Tıkırlı Kumaş, yatakları, yastıkları ve divanları örtmek için kullanılan faydacı bir kumaş olarak ortaya çıktı. Son derece dayanıklı bir kumaş başlangıçta ağır kullanıma dayanacak şekilde dokunmuş ve geleneksel bir ağır örgü ve düz çizgi desenine sahiptir.


Doku İpek Kumaş – Tissue Silk Fabric

Doku ipek Kumas Tissue Silk Fabric minDokuma Kumaş
Doku İpek Kumaş, metalik ipliğe katkıda bulunan, metalik ipliğe sahip ipek ile yapılan hafif ila ağır bir kumaştır. Giysiler ve ev eşyaları için kullanılır.


Triko Örme Kumaş – Tricot Knit Fabric

AZ BİLİNEN KUMAŞ ÇEŞİTLERİÖrme Kumaş
Triko örgüler neredeyse sadece filament ipliklerden yapılır çünkü üniform çap ve yüksek kalite, çok yüksek hızlı triko örme makinelerinde kullanım için temel iplik özellikleridir. Triko örme makinesi tarafından yapılan kumaşlar genellikle düzdür veya basit bir geometrik tasarıma sahiptir. Kumaşın ön yüzeyi açıkça tanımlanmış dikey tellere sahiptir ve arka yüzeyde çapraz çizgiler vardır.


Kadife Örme Kumaş – Velour Knitted Fabric

Kadife velour minÖrme Kumaş
Örme Kadife, kumaş yüzeyinde yumuşak çıkıntı yapan liflere sahip olan kazık jarse kumaşlardır. Örme havlu gibi, kumaş yüzeyinde hav ilmekleri yapan ek iplik setlerinden de yapılırlar. Bununla birlikte, kadifede, bu havlı ilmekler eşit şekilde kesilir ve fırçalanır. Boyanabilir ve genellikle düz renklerle elde edilebilir. Ceketler, bluzlar, elbiseler vb. gibi lüks kıyafetlerde kullanılırlar.


Kadife Kumaş – Velvet Fabric

kadife velvet minDokuma Kumaş
Kadife, diğer tüm kumaşların arasında en yumuşak ve en yumuşak olanlardan biridir. Kadife kumaşlar, kendine özgü özellikleri nedeniyle özel olarak üretilir ve işlenir. Kadife kumaşlar, pantolon, gömlek ve daha birçok giysi gibi çeşitli cihazlarda kullanılır. Ayrıca, kadife kumaş çarşaflarda, örtülerde, perdelerde vb. Kullanılır. Kadife kumaş, parlaklık veya bitmeyen sır olsun herhangi bir değerlendirmede ipekden daha az değildir. Kadife kumaş, yüksek sınıf görünümü ve fiyat canlılığı sayesinde onu en çok tercih edilen kumaşlar haline getirmiştir. Modern zamanlarda, kadife kumaşlar çok yönlü tasarımlarda ve renklerde yararlanılmaktadır. Ayrıca önceki zamanlardan daha güçlü ve esnektir. Daha yeni kadife kumaşlar daha az bakım gerektirir ve kolayca yıkanıp kurutulabilir. Kadife kumaşların bileşiminde modern yeniliklerin kullanılması, onu ortak kitleler için daha kolay erişilebilir hale getirdi.


Çözgülü Örme Kumaş – Warp Knitted Fabric

cozgulu orme minÖrme Kumaş
Çözgü örme kumaşlar, çözgü kirişinden iplikler içeren özel bir örgü makinesinde yapılır. Atkı örgülerinin aksine, çok sayıda iplikten örülürler, iplikler bitişik galerilerde ilmekler oluşturur. Kumaş bir toplama camı ile tanımlanabilir. Kumaşın ön yüzünde hafif eğimli dikey örgü ilmekleri bulunurken, kumaşın arka yüzünde eğimli yatay şamandıralar vardır. Şaşırmazlar. Çözgülü örme kumaşlar, dikey veya çözgü yönünde oluşturulmuş iplik ilmekleriyle yapılır. Bir çözgü örgüsünün genişliği için kullanılan tüm iplikler, ipliklerin dokumaya yerleştirilmesine benzer bir şekilde birbirine paralel olarak yerleştirilir. Teknikle mükemmel kalitede yapılan kumaşlar genellikle Triko ve Raschel trikolarla yapılır.


Kamçı Kumaşı – Whipcord Fabric

kamci kumas minÖrme Kumaş
Kamçı kumaşı, çapraz kordon veya kaburga ile sert bükülmüş ipliklerden yapılmış güçlü bir kamgarn veya pamuklu kumaştır. Kamçı kumaşı daha çok gabardin gibidir. Ancak iplik daha hantal ve çok daha belirgindir ve çok dayanıklı, sağlam ve zor kullanımlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir