BROKAR KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

brocade brokar scaled
Tarafından | 21 Ekim 2020

Brokar (Brocade) Kumaş Nedir?

Eski bir kumaş türü olan brokar kumaş jakarlı dokuma tezgahlarında dokuma işlemi sırasında, genellikle bir Jakarlı bağlantı vasıtasıyla sokulmuş, yükseltilmiş bir çiçek veya karışık figürlü tasarıma sahip dokuma kumaşlardır. Sadece kumaşın ön yüzünde görünen desen genellikle saten veya dimi örgüde yapılır. Enfes kumaşlar, farklı renkteki ve genellikle farklı malzemelerdeki çözgü ve atkı iplikleri ile dokunarak üretilir. Brokar, desen ipliğinin çözgü arasına yapıştırılması veya itilmesiyle desenlerin dokumada oluşturulduğu kumaşlardır. Özel ipliklere sahip brokar tasarımlarda, normal atkı geçişinin belirli sayıda çözgü ipliğinin üzerinden atlanması ile her bir desen türü için önceden düzenlenmiş takozlar aracılığıyla atlamanın düzenlenmesi arasında karıştırılır.

Brokar Kelimesi Anlamı Kökeni Nedir?

Brocade kelimesinin kökeni, İspanyolca Brocado kelimesinden veya ‘kabartmalı kumaş‘ anlamına gelen İtalyanca brocatto kelimesinden gelebilir; Bu blogdan öğrendiği üzere Kürtçe Brocar kelimesinden, Suriyeli brokar kumaşların bazı harika resimlerinden geliyor olabilir.

Brokar Kumaş Türleri

  • İpek brokar: Bu, yumuşak pürüzsüz ve çok parlak olan güzel bir brokar kumaştır. Başlangıçta bu, brokarın yapıldığı yoldu.
  • Pamuk brokar: Bu brokarın daha ince desenleri vardır ve ipek brokardan daha hafiftir

Jamdani, Balucar, Paithani, Himru, Hindistan’da yapılan bu tür brokarlardır. Jamdani çok güzel bir brokar. Pamuklu kumaş, pamuk ve bazen zari ipliklerle brokar edilir. Himru bir pamuklu ipek brokar

Zari brokar: Bu brokar kumaş, desenleri oluşturmak için dokunmuş altın ve gümüş ipliğe sahiptir. Hindistan’ın brokar sarileri bundan yapılır – bu brokar kumaşta çeşitli karmaşık motifler oluşturmak için renkli ipeklerle birlikte altın veya gümüş zari kullanılır.

Eski çağlarda zari, yüzde 98 saflıkta gerçek gümüşten yapılmıştır, ancak bu mümkün olmadığından sentetik zari kullanılmıştır. Altın iplikler aslında sadece altın cilalı gümüş ipliklerdir ve son derece ince gümüş telin bir ipek ipliğin etrafına yakından sarılmasıyla elde edilir.

Indian Brocade’de genellikle kullanılan motifler çiçek buketleri, çiçekler, yıldızlar ve ay, betal yaprak vb.

Brokar Kumaş İle Ne Dikilir?

Brocade bu pahalı auraya sahiptir (pahalıdır) ve genellikle kıyafet yapımında ve ev dekorunda kullanılır; ABD, Birleşik Krallık ve Avrupa’da brokar, oyunlar, döşemeler ve dini giysiler için ve başka yerlerde düğünler ve bu tür gösterişli günler için terzilere özel olarak diktirilir.

Orta ağırlıktaki brokar kumaş terzilikte özellikle yapılandırılmış etek veya elbise, süslü ceket, pantolon ve gece giysisi yapımında kullanılabilir.

Brokarın üzerindeki desenler, bu kumaşla yaptığınız her şeye zengin bir görünüm kazandırır. Üst düzey mobilyaları kaplamak için kullanılan bir kumaştır. Ayrıca çanta, cüzdan, perde / perdelik, döşeme, yatak başı vb. Yapımında da kullanılır. Ayrıca gelinlik ve yelek yapımında da sıklıkla kullanılan bir kumaştır.

Brokar Giysilerin ve Kumaşların Bakımı

Brokar kumaş genellikle kuru temizlem olarak işaretlenir; Evde yıkıyorsanız hafif bir şampuanla nazikçe yıkayın ve kurulayın, tüm kırışıklıkları giderin. Kırışıklıklar bir kez belirlendikten sonra çıkarılması zordur.

Brokar ütülerken, kumaş ağır olsa da yüksek sıcaklık kullanamazsınız. Yumuşak ipliğin yanmasını önlemek için ütüleme sırasında çok dikkatli olunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir