JAKARLI DOKUMA KUMAŞ

jakarli dokuma kumas
Tarafından | 23 Ekim 2017

Dokuma kumaşlarda çözgü; ikiden çok ipliğin, çözgü makinelerinde istenilen kumaş özelliğine göre hazırlanıp leventlere sarılması ve bu leventin dokuma makinesine yerleştirilip, leventteki ipliklerin istenilen kumaş özelliğine göre belli bir sıra ile gücü tellerinden ve taraktan geçirilerek hazırlandıktan sonra, en asgari bir atkı ipliğinin atkı atma sistemleri (mekikçikli, rapier-kancalı, hava jetli, su jetli vs.) ile çözgü ipliğinin arasından dolu veya boş olarak geçmesiyle basit dokuma oluşturulur.

jak dokuma mak

Jakarlı dokuma makinesi

Jakarlı dokuma makinesi çalışma sistemi temel olarak normal dokuma makinesi ile aynıdır. Normal dokuma makinelerine ilave olarak jakar makinesi adapte edilir. Gücüler dizim diye adlandırılan yüksek mukavemetli teknik özelliklere sahip ipliklerle jakar makinesinden dokuma makinesine kadar indirilir ve makinelerin birleşmesi sağlanır.

Joseph Marie Jacquard, isimli bir Fransız buluşcu bu klasik tezgahı makineleştirdiğinden bu makinelere onun adıyla Jakar tezgahı denir. Jakar dokuma tezgahlarında, çözgü tellerini kaldırmak ve aralarından renkli iplikleri geçirme işi otomatik olarak yapılmakta ve bu sayede en karışık nakışlı kumaşlar bile kolayca dokunabilmektedir.

jak dokuma kumas1

Jakarlı dokuma kumaş

Jakarlı dokuma makineleri, en ince ipeklilerden, en kompleks teknik kumaşlara ve en özgün dekoratif kumaşlara kadar üretimin her alanında kullanılmaktadır. Jakar makinesi, ipliklerin kumaşı oluşturma esnasında kumaş yüzeyine desen vermektedir. Jakarlı desenli dokuma kumaşlar, dış giyim, iç giyim ve ev tekstil ürünlerinde kullanılmaktadır.

Jakarlı dokuma makinelerinde, atkı ve çözgüde çeşitli renklerde iplikler kullanılarak rengârenk tablo gibi kumaşlar, farklı teknik özelliklere sahip iplikler ve örgü teknikleri kullanılarak 3 boyutlu, kabartma, çökertme kumaşlar yapılmaktadır. Bu kumaşlar perde, ev tekstilleri, gelinlik elbise kumaşları vb. süslü ve nakış içeren çeşitli tekstil ürünlerinde kullanılır.

jakarli dokuma kumaslar

Jakarlı dokuma kumaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir