KETEN KUMAŞIN ÖZELLİKLERİ

keten kumaş
Tarafından | 14 Temmuz 2021

Doğal bir elyaf olan keten en yaygın kullanılan kumaşlardan biridir ve doğrudan keten bitkisinden gelir. Güçlü, dayanıklı ve emici bir kumaş olarak bilinen keten, hemen yatak takımları için ideal bir kumaş olarak kullanılır, çünkü yumuşak, rahattır ve pamuktan çok daha hızlı kurur, bu da uyurken terleyen insanlar için ideal bir kumaştır.


Keten en iyi keten bitkisinden elde edilen çok ince liflerden yapılmış bir kumaş olarak tanımlanır. Bu lifler dikkatlice çıkarılır, ipliğe bükülür ve daha sonra keten kumaş adı verilen uzun, rahat, dayanıklı kumaş tabakalarına dokunur.

Keten Nerelerde Kullanılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, keten kumaş yatak takımları ve çarşaflarda kullanım için popüler bir kumaştır, çünkü rahat, dayanıklı, yumuşaktır ve kolayca kurur. Sadece bu değil, aynı zamanda keten lifleri oldukça gözenekli olduğundan, mükemmel ısı iletkenleridir, bu da onları yatak takımlarında kullanım için sıcak, rahat ve konforlu hale getirir.

Buna ek olarak, keten oldukça hafiftir, bu da tüm yıl boyunca mükemmel hale getirir. Keten doğal olarak kış aylarında sıcak tutar ve nem emici özellikleri sıcak aylarda kuru ve serin kalmanıza yardımcı olur.

Yatak malzemelerinde kullanılmasının yanı sıra, pencere tedavilerinizde ve hatta bandajlarınızda kullanılan keten kumaşı bile bulabilirsiniz çünkü keten ışığı filtrelemek ve mikropları filtrelemek için mükemmeldir!

Keten Antibakteriyeldir

Ketenin en büyük faydalarından birinin tamamen antibakteriyel olduğunu unutamayız. Bu, zararlı bakterilerin ve diğer mikropların ince ve sıkı dokunmuş lifler içinde hayatta kalmakta zorlandıkları ve ketenleri çok arzu edilen bir kumaş haline getirdiği anlamına gelir.

Keten Yıkanabilir

Pamuk gibi, keten de oldukça kolay yıkanabilir. Nevresimlerinizi elle yıkamaktan veya çamaşır makinesine atmaktan çekinmeyin. Büzülmeye çok dikkat edin, çünkü bu bazen keten ile büzülme olabilir. Ama bunun dışında, kesinlikle yıllarca kullanacağınız dayanıklı, güçlü ve rahat bir kumaş!

keten kumaslar

Keten Kumaş Başlıca Özellikleri

 • Keten Antibakteriyeldir.
 • Keten kumaşın önemli özelliklerinden birisi, doğal bir elyaf olmasıdır.
 • Keten kumaş diğer kumaş çeşitlerine nazaran daha dayanıklıdır.
 • Yüksek nem çekme özelliğine sahip olan keten kumaş, bu özelliği sebebi ile banyo ürünlerinde de sıkça kullanılmaktadır.
 • Pürüzsüz ve tüylü yapısı sayesinde kolayca kirlenmeyen keten kumaşlarda renk solması ihtimali de çok düşüktür.
 • Pamuktan daha mukavim bir iplik türüdür ancak yapısal özellikleri çabuk bozulabildiği için keten kıyafetleri hem yıkarken hem kuruturken hem de ütülerken özenli olmak gerekir.
 • Parlak bir yapısı olan keten kumaşın, esnekliği düşüktür.
 • Keten elbiseler, kolayca kırışan kumaş çeşitleri arasında yer alır, bu yüzden sık sık ütüleme gerektirebilir.
 • Vücudun hava almasına olanak sağladığı için, yaz mevsiminde daha çok tercih edilir.

Keten Kıyafetlerin Yıkanması

Keten eşyalar hem elle yıkanabilir hem de makinede yıkanabilir, bu yöntemlerden herhangi biri iyidir ve çarşaflarınızı germez veya küçültmez. Yıkama sırasında hasar görürseniz, kumaşın kalitesi veya ilgili kimyasallarla ilgili olabilir.

Makine yıkama:

 1. Ayrı beyaz, koyu ve renkli nevresimler. En iyi sonuç için, diğer kumaşlardan ayrı yıkayın.
 2. Ilık suda yıkayın (40°C/104°F). Yüksek sıcaklıklar %10’a kadar büzülmeye neden olabilir ve keten lifini zayıflatabilir.
 3. Nazik makine devri kullanın ve çamaşır makinenizi aşırı yüklemeyin.
 4. Hassas kumaşlar için formüle edilmiş hafif deterjan kullanın. Çamaşır suyu kullanmayın.

El yıkama:

 1. Küçük bir kabı (kova veya lavabo) ılık suyla doldurun ve yaklaşık bir çay kaşığı hafif deterjan ekleyin.
 2. Keten giysiyi ılık suya batırın ve yaklaşık 10 dakika bekletin.
 3. Giysiyi yavaşça kaydırın. Kumaşı gerebileceğinden sıkmayın, bükmeyin veya fırçalamayın.
 4. Sabunlu suyu boşaltın ve sabunlu kalıntı tamamen gidene kadar tekrar tekrar durulayın. Kurumaya asın.

keten yıkama

Keten Yatak Çarşafları Nasıl Yıkanır?

Birçoğunuz çarşafları ve diğer yatak takımlarını nasıl yıkayacağınıza dair ipuçları için bize soruyorsunuz. Aynı kurallar, dikkat edilmesi gereken birkaç önemli şey için de geçerlidir. İlk olarak, çamaşırları ters çevirerek ve tüm düğmeleri bağlayarak, fermuarları sıkıştırarak, bağları bağlayarak vb. hazırlayın. Sonra, çamaşırlar için yeterince boşluk olacak şekilde çok yüklemeyin, bu yüzden düzgün durulama olabilir emin olun. Keten yatak takımlarını diğer ürünlerle yıkayabilirsiniz, ancak havlu, kot gibi ağır eşyalarla karıştırmayın.

Keten Giysiler Nasıl Yıkanır?

Keten giysiler genellikle keten çarşaflardan veya Nevresim takımlarından daha ayrıntılı ve yapılandırılmış olduğundan, yıkarken biraz daha fazla dikkat gerektirebilir. Birçok insanın kaçınmak istediği bir şey ya da en azından kontrol etmek keten giysilere olan kırışıklıktır. Bunu yapmanın birkaç yolu, çamaşırları bol miktarda yıkayarak ve yıkadıktan hemen sonra kurumaya asmaktır.

Keten Lekelerini Çıkarma

Lekeleri çamaşırlardan çıkarmanın ana kuralı, geliştikçe bunu yapmaktır. Kir, yağ, gres ve diğer lekelerin oturmasına izin verirseniz, lifin derinliklerine emilir, bu da çıkarmayı zor ve can sıkıcı bir görev haline getirir.

Küçük bir lekeniz varsa, su deterjan solüsyonuna batırmayı veya soda ile yıkamayı deneyin. Bu çözüm olmazsa, biraz bulaşık sabunu koyabilir ve kir çıkana kadar hafifçe ovalayabilirsiniz, daha sonra her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Bazı lekeler daha karmaşıktır ve kumaş üzerine kabartma tozu ve birkaç damla sirke serpilerek ve daha sonra nemi emmek için bir kağıt havluyla lekelenerek çıkabilir.

Keten Kurutma

Çarşaflarınızı kurutmak kendi seçtiğiniz bir yöntemdir, ancak temelleri gözden geçirelim. Önceden yıkanmış keten ürünler, düşük ısıda kolayca makinede (takla) kurutulabilir.

Hala hafif nemli olduklarında kurutucudan çıkarın ve İşlemi bitirmek için asın veya düz durun. Hava kurutma, elektrikten tasarruf sağlayan ve keten eşyalara yumuşaklık katan bir başka mükemmel seçenektir. Çizgi öğelerinizi kurutun veya beyaz bir havlu üzerinde düz bir şekilde kurutun.

Ağartma keten

En iyi fikir değil. Ağartıcılar ve optik parlatıcılara sahip deterjanlar lifleri zayıflatma eğilimindedir ve renk bozulmasına neden olabilir. Bir leke ile uğraşıyorsanız, lütfen yukarıda belirtilen adımlara bakın.

Yumuşatıcı keten

Keten doğal olarak her yıkamada daha yumuşak olur ve taş yıkanmış keten zaten maksimum yumuşaklıkta olmalıdır. Kumaş yumuşatıcılar (sıvı veya kurutucu tabakalar) lifleri zayıflatır ve emiciliğini ve nem emici özelliklerini azaltarak kaplarlar.

Ütü çarşafları

Keten gibi doğal lifler kırışır, buruşur ve kırışır, sadece kabul etmeniz gerekir. Bununla birlikte, bir ürünün gerçekten bastırılmasını istiyorsanız, hala nemliyken kumaş üzerinde orta derecede sıcak bir ütü kullanın veya nemli bir havluyla örtün.

Keten ürünlerin ideal saklanması

Küflenmeyi önlemek için çarşaflarınızın tamamen kuru olduğundan emin olun. Keten gibi doğal liflerin nefes alması gerekir, bu nedenle bunları Serin, kuru, iyi havalandırılmış alanlarda ve doğrudan güneş ışığından uzakta saklamak en iyisidir. Keten plastik torbaları saklamaktan kaçının keten torbaları seçin veya bunun için eski yastık kılıflarını yeniden kullanın. Yatak çarşafları söz konusu olduğunda, rotasyonda üç set kullanmanızı öneririz: biri yatakta, biri dolapta ve biri yıkamada. Bu, her setin yıkamadan yıkamaya kadar dinlenmesine ve çarşaflarınızın ömrünü uzatmasına izin verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir