KENEVİR KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

kenevir kumaş
Tarafından | 13 Temmuz 2021
Kumaş adı Kenevir, HA
Kumaş olarak da bilinir Endüstriyel kenevir, Kendir
Kumaş bileşimi Esrar sativa bitkisinin saplarından elde edilen lifler
Kumaş Olası iplik sayısı varyasyonları 250-300
Kumaş Nefes alabilirliği Çok yüksek
Nem esneklik yetenekleri Yüksek
Isı tutma yetenekleri Düşük
Gerilebilirlik  Orta
Boncuklanma/kabarcıklanma eğilimi Düşük
Kumaşın ilk üretildiği ülke Asya ve Orta Doğu
Bugün en büyük ihracat yapan / üreten ülke Çin
Önerilen yıkama sıcaklıkları Ilık
Yaygın olarak kullanılan Tişörtler, elbiseler, hoodies, iç çamaşırı, çorap, diğer giyim türleri ve ev tekstili

Kenevir Kumaş Nedir?

Kenevir kumaşı, Cannabis sativa bitkisinin saplarından elde edilen lifler kullanılarak yapılan bir tekstil türüdür. Bu bitki binlerce yıldır olağanüstü gerilimli ve dayanıklı tekstil liflerinin kaynağı olarak kabul edilmiştir, ancak esrar sativa’nın psikoaktif nitelikleri son zamanlarda çiftçilerin bu son derece faydalı ürünü üretmelerini zorlaştırmıştır.

Kenevir bitkisinin sapları iki katmandan oluşur: dış tabaka ip benzeri bast liflerinden oluşur ve iç tabaka odunsu bir çekirdekten oluşur. Esrar sativa sapının sadece dış tabakası tekstil amaçlı kullanılır; iç, odunsu tabaka genellikle yakıt, yapı malzemeleri ve hayvan yatakları için kullanılır.

Bast liflerinin dış tabakası kenevir bitkisinden sıyrıldıktan sonra işlenebilir ve ip veya iplik haline getirilebilir. Kenevir ipi o kadar güçlüdür ki, bir zamanlar deniz gemilerinde arma ve yelkenler için en iyi seçimdir ve çoğu metrikte pamuk ve sentetik tekstilleri aşan giysiler için mükemmel bir malzeme olarak bilinir.

kenevir kumaş

Kumaşa işlendikten sonra, kenevir pamuğa benzer bir dokuya sahiptir, ancak aynı zamanda tuval gibi hisseder. Kenevir kumaş büzülmeye duyarlı değildir ve boncuklanmaya karşı oldukça dirençlidir. Bu bitkiden elde edilen lifler uzun ve sağlam olduğundan, kenevir kumaşı çok yumuşaktır, ancak aynı zamanda oldukça dayanıklıdır; tipik bir pamuklu tişört en fazla 10 yıl sürerken, bir kenevir tişörtü o zaman iki veya üç kat sürebilir. Bazı tahminler kenevir kumaşının pamuklu kumaştan üç kat daha güçlü olduğunu göstermektedir.

Buna ek olarak, kenevir hafif bir kumaştır, bu da oldukça nefes alabildiği anlamına gelir ve aynı zamanda nemin deriden atmosfere geçişini etkili bir şekilde kolaylaştırır, bu nedenle sıcak iklimler için idealdir. Bu tür kumaşları boyamak kolaydır ve küf, ve potansiyel olarak zararlı mikroplara karşı oldukça dirençlidir.

Kenevir kumaşı her yıkamada yumuşar ve lifleri düzinelerce yıkamadan sonra bile bozulmaz. Organik kenevir kumaşını sürdürülebilir bir şekilde üretmek de nispeten kolay olduğundan, bu tekstil giyim için pratik olarak idealdir.

Kenevir Kumaş Nelerde Kullanılır?

Genellikle kenevir ile yapılan giysilerin örnekleri arasında elbiseler, etekler, pantolonlar, ceketler, tişörtler, hoodies ve çocuklar için kıyafetler bulunur. Özellikle, bu tür kumaşlar, aşınmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklı olduğu için tişörtler için oldukça popülerdir. Çoğu pamuklu tişört, nispeten az yıkamadan sonra deforme olmaya, büzülmeye veya parçalanmaya başlar, ancak kenevir tişörtleri yıllar ve yıllar boyunca şekillerini ve bütünlüğünü korur.

Ek olarak, bu kumaş türü çeşitli kenevir tekstillerinde de kullanılabilir. Yine, bu maddeden yapılan ev tekstili esrar meraklıları arasında daha popülerdir, ancak masa örtüleri, döşemeler ve bulaşık Havluları için kenevir kumaşı kullanmak da daha yaygın hale gelmektedir.

kenevir kumaş

Kenevir lifinden yapılmış kumaş örneği

Kenevir kumaşı, yüksek emiciliği ve dayanıklılığı nedeniyle havlularda kullanım için özellikle popülerdir. Bazı tüketiciler kenevir çarşafları kullanmayı seçebilirken, bu kumaşın en küçük dezavantajlarından biri, yüksek iplik sayısına sahip pamuk kadar yumuşak olmamasıdır, bu da bu kumaşla doğrudan temas halinde uyumak için inanılmaz derecede rahat olamayacağı anlamına gelir.cildiniz. Öte yandan, kenevir kumaş inanılmaz dayanıklılık battaniye ve yorgan ile kullanmak için harika bir madde yapar.

Bazı kenevir kumaş safları yüzde 100 kenevir ile yapılan tekstil ürünlerini kullanmayı seçebilirken, bu tür kumaşları diğer tekstillerle karıştırmak da yaygındır. Örneğin, pamuk ve kenevir karışımları popülerdir ve ipek ile harmanlanmış bu tekstili bulmak da yaygındır. Keneviri diğer kumaşlarla karıştırmak, dayanıklı kalırken bu tekstili daha yumuşak hale getirebilir.

Kenevir Kumaş Nerede Üretilir?

Çin, Bu tekstilin dünya üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini üretiyor. Bununla birlikte, gevşek iş yasaları ve çevre düzenlemeleri nedeniyle, bu ülkede üretilen kenevirin çevresel olarak sürdürülebilir veya toksik olmadığı açık değildir. Ek olarak, Çin’de üretilen kenevirin sadece küçük bir kısmı kumaşa, büyük çoğunluğu yakıt, kağıt veya diğer endüstriyel ürünlere yapılır.

kenevir kumaş

Fransa, bu mahsulün bir sonraki en büyük üreticisidir ve bunu Avusturya, Şili ve Birleşik Krallık izlemektedir. Toplamda, dünya çapında 30’dan fazla ülke endüstriyel kenevir üretiyor ve bu mahsulün Amerika Birleşik Devletleri’nde üretimi de artıyor.

2014 federal çiftlik faturası, Amerika Birleşik Devletleri’nde federal düzeyde araştırma amaçlı endüstriyel kenevir yetiştirilmesine izin verdi ve giderek daha fazla Eyalet kendi ellerine alıyor ve bu ürünü federal hükümetin açık izni olmadan ticari amaçlar için yetiştiriyor. Çoğu durumda, bu tarımsal çabayı sürdüren devletler, eğlence amaçlı esrar kullanımını da yasallaştıranlardır.

Kenevir Kumaşının Maliyeti Ne Kadardır?

Kenevir kumaş üretimi doğal olarak pamuk üretmekten daha pahalıya mal olmaz, ancak bir dizi piyasa faktörü bu kumaşın maliyetini artırmıştır. Örneğin, pamuk kenevirden çok daha büyük bir ölçekte üretilir, bu da hacim başına daha ucuz olduğu anlamına gelir. Buna ek olarak, kenevir kumaşı şu anda bir yenilik olduğu için, bazı perakendeciler bu tekstil için makul olmayan şişirilmiş fiyatlar talep ediyorlar.

kenevir kumaş

İronik olarak, kenevir lifleri üretmek aslında pamuk üretmekten daha basit ve daha verimlidir ve mantık, bu faktörün kenevir kumaşının maliyetini pamuklu kumaştan daha düşük tutacağını belirtir. Bununla birlikte, bu tekstil ile ilgili mevzuat daha makul hale gelene ve pamuğa ortak bir alternatif olarak kabul edilene kadar, bu makul olmayan fiyat tutarsızlığı muhtemelen devam edecektir.

Kenevir Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Kenevir kumaşının sadece bir ana çeşidi vardır. Bu kumaşın kalitesi, hissi ve dokusu üreticiden üreticiye değişebilirken, aynı temel işlem dünya çapında kenevir kumaşı yapmak için kullanılır. Elde edilen kumaş pamuktan daha güçlüdür, tuvalden daha yumuşaktır ve onlarca yıl dayanacak kadar dayanıklıdır.

Kenevir Kumaşı Çevreyi Nasıl Etkiler?

Bu kumaşın üretimi, insanların binlerce yıldır herhangi bir büyük ekolojik felakete maruz kalmadan kenevir kumaşı ürettikleri gerçeğiyle kanıtlandığı gibi doğal olarak çevresel olarak sürdürülebilirdir. Bununla birlikte, kenevir kumaşı daha büyük ve daha büyük ölçekte üretilmeye devam ettikçe, bu kumaşın tüm üreticilerinin kenevir kumaşının üretimini ekolojik olarak sağlam tutmak için gerekli olan aynı sürdürülebilir Yetiştirme ve üretim süreçlerini takip edip etmediği açık değildir.

çevre

Sanayi faaliyetlerinin neden olduğu kirlilik

Çoğu durumda, bir dönüm noktası 1998 çalışma kenevir kumaş çevresel sürdürülebilirlik konusunda bir otorite olarak başvurulan. Araştırmacılar, bu maddenin üretiminin pamuktan daha az toprak gerektirdiğini ve aynı zamanda toprağa ve daha geniş ekosisteme daha az toksik madde saldığını belirtti.

Kenevir ayrıca karbon negatif bir hammadde olarak kabul edilir, bu da ürettiğinden daha fazla karbon emdiği anlamına gelir. Bu mahsulün üretimi çok az böcek ilacı gerektirir ve herhangi bir herbisit gerektirmez. Öte yandan, kenevir üretiminin büyüyen pamuktan daha fazla azot gerektirebileceği belirtilmiştir.

Kaynak; https://sewport.com/fabrics-directory/hemp-fabric

KENEVİR KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 1 görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir