SÜRDÜRÜLEBİLİR KUMAŞLAR NELERDİR?

Surdurulebilir kumas logo
Tarafından | 21 Aralık 2020

Sahip olduğumuz her şeyin mavi gezegenimiz Dünya’ya borçlu olduğumuzun farkında mısınız? Cep telefonunuz, giydiğiniz kıyafetler, yediğiniz yiyecekler, kullandığınız araba, evinizi aydınlatan elektrik, aslında gezegenden temin edilmemiş hiçbir şey yok. Bu kadar çok şey aldıktan sonra, geri vermek ya da çok fazla almamak için adımlar atmamız önemlidir. Peki, sürdürülebilir kumaşlar neden bu kadar önemlidir?

Moda, yılda tahmini 92 milyon ton tekstil atığına neden oluyor. Bu, 9.200 Eiffel Kulesinin veya 7.200.000 çift katlı otobüsün eşdeğer ağırlığı, evet yedi MİLYON. Her yıl bu kadar çok israfla, bu sayıyı çok daha düşürmek için elimizden geleni yapmamız önemlidir.

Öyleyse Ne Yapabiliriz?

İsrafı azaltmanın bir yolu, önceden sevilen kıyafetleri tedarik etmek için ikinci el giyim uygulamaları veya hayır kurumları kullanmaktır. Bununla birlikte, belirli bir şey arıyorsanız veya kafanızdan tam olarak çıkaramadığınız güzel bir deseniniz varsa, neden kendi kıyafetinizi yapmayı denemiyorsunuz? Hızlı modanın maliyeti ve israfından ziyade, kendi kıyafetlerinizi yapmak daha çevre dostu olmanın harika bir yoludur. Ayrıca, kendi yaptığınız herhangi bir şeyin, ek duygusal değeri olacağı için daha uzun süre dayanması daha olasıdır.

Peki, hangi kumaşlar sürdürülebilir kumaşlar olarak sınıflandırılıyor? Yepyeni benzersiz gardırobunuz için doğru malzemeleri seçmenize yardımcı olmak için 4 sürdürülebilir kumaş türünden oluşan bu hızlı listeyi oluşturduk.

Sürdürülebilir Kumaşlar: Organik Elyaflar

organic kumas

Organik kumaş ve tekstiller, kimyasallar veya böcek ilaçları olmadan hem yetiştirilen hem de hasat edilen mahsuller kullanılarak yapılır. Kirlenmeyi önlemek için işlem sırasında sadece doğal gübreler kullanılır ve topraklar dikkatlice izlenir.

Organik malzemeler, onları eko moda giysiler yapmak ve evde kendi giysilerinizi yaratmak için harika kılan birçok faydaya sahiptir.

Organik Kumaşların Faydaları

 • Hipoalerjenik ve hassas ciltler için güvenlidir
 • Yumuşak ve nefes alabilir
 • Çevre Dostu ve Sürdürülebilir
 • Üretimi daha ucuzdur
 • Toprak erozyonunu önler
 • Doğal olarak güçlü ve dayanıklıdır

Sürdürülebilir Kumaşlar: Doğal Elyaflar

dogal elyaflar

Bir kumaş ‘doğal‘ olarak etiketlenmişse, bu basitçe bitkilerden veya hayvanlardan elde edilen liflerden yapıldığı anlamına gelir. Doğal kaynaklardan geldiklerinden, bu kumaşlar tipik olarak sürdürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir. Bu, çevre için büyük bir avantajdır ve sentetik hızlı modanın çöp sahasına gönderilmesinin artışını azaltır.

Doğal Kumaşların Faydaları

 • Güçlü ve Dayanıklıdır
 • Hipoalerjik ve anti bakteriyeldir
 • Nefes alabilir ve çok yönlüdür
 • Biyolojik olarak parçalanabilir ve sürdürülebilir

Sürdürülebilir moda için mükemmel olan doğal kumaşlar arasında doğal ipekler, organik ketenler ve hatta boğa denim bulunur.

Keten, çevre üzerindeki etkisi çok düşük olduğu için harika bir doğal kumaştır çiftçiler özellikle verimli olması gerekmeyen toprakta keten (keten için kullanılan lif) yetiştirebilirler. Keten, diğer liflerle de karıştırılabilir ve büyümek için herhangi bir böcek ilacı veya fazla su gerektirmez.

Bizim doğal pamuk keten karışımı evde kendi sürdürülebilir moda yaratmak için idealdir. Peçeteden gömleklere, pantolon ve elbiselere kadar her şey için kullanılabilen, keskin ve nefes alabilen bir kumaş.

Sürdürülebilir Kumaşlar: Geri Dönüştürülmüş

geri donusturulmus

Geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmak bu malzemeler başlangıçta çevre dostu olmasa bile sürdürülebilir kumaşlar yaratmanın başka bir yoludur.

İster terzilerle veya moda şirketleriyle iletişime geçip kumaş artıkları isteyin, ister eski giysilerinizi yeni parçalar yaratmak için yeniden kullanın, her zaman yeniden kullanılabilecek ve havalı ve yeni bir şeye dönüştürülebilecek bir şeyler vardır.

Ayrıca geri dönüştürülmüş ürünlerden yapılan kumaşların giderek daha popüler hale geldiğini göreceksiniz. Hepimiz ‘Eskiden bir kağıt bardaktım’ kalemlerini ve dergilerini gördük, ancak artık yemek artıkları ve plastiklerden yapılmış kumaşlar alabilirsiniz.

Geri Dönüşümlü Kumaşların Faydaları

 • Atıkları azaltmak için kumaşı yeniden kullanılır
 • Sera gazlarını azaltır
 • En iyi sürdürülebilir kumaş çeşididir.
 • Güçlü ve dayanıklıdır

Sürdürülebilir Kumaşlar: Kenevir

kenevir kumas

Kenevir şu anda oldukça popüler hale geliyor. Yapı malzemelerinde, kozmetikte ve hatta yiyeceklerde kullanılmıştır. Ancak kenevir aslında yüzlerce yıldır kumaş için hasat edilmiş ve yetiştirilmiştir.

Dünyanın her yerinde yetiştirilebilir, çok fazla suya ihtiyaç duymaz ve hatta diğer mahsuller için etrafındaki toprağı doğal olarak gübreler. Kenevir, tüm hava koşullarına uygun giysiler için mükemmeldir; sizi kışın sıcak, güneşte serin tutar. Neden piyasadaki en sürdürülebilir kumaş olarak görülmesi şaşırtıcı değil.

Kenevirin Faydaları

 • Çevre Dostu ve Sürdürülebilir
 • Farklı eko sistemlerde büyür
 • Toprağı doğal yollarla gübreler
 • UV ışığını doğal olarak filtreleyerek cildinizi korur.

Bunlar, sürdürülebilir kumaşlar hakkında düşünürken dikkat etmeniz gereken sadece 4 kumaş türüdür. Sürdürülebilir kumaşlardan kendi giysilerinizi üretmeye hazırsanız, başlamak için neden renk örneği paketlerimizden birini sipariş etmiyorsunuz? Bu size hangi malzemelerle çalışmanın en kolay olduğu ve hangisinin aradığınız stile ve hisse sahip olacağı konusunda daha iyi bir fikir verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir