Etiket Arşivi: Sustainable kumaş ne demek?

SÜRDÜRÜLEBİLİR KUMAŞLAR NELERDİR?

Tarafından | 21 Aralık 2020

Sahip olduğumuz her şeyin mavi gezegenimiz Dünya’ya borçlu olduğumuzun farkında mısınız? Cep telefonunuz, giydiğiniz kıyafetler, yediğiniz yiyecekler, kullandığınız araba, evinizi aydınlatan elektrik, aslında gezegenden temin edilmemiş hiçbir şey yok. Bu kadar çok şey aldıktan sonra, geri vermek ya da çok fazla almamak için adımlar atmamız önemlidir. Peki, sürdürülebilir kumaşlar neden bu kadar önemlidir? Moda, yılda tahmini 92 milyon ton tekstil atığına neden… Devamını oku »

SÜRDÜRÜLEBİLİR KUMAŞ ÇEŞİTLERİ

Tarafından | 9 Aralık 2019

Sürdürülebilirlik (Sustainability) Nedir? En basit anlamıyla, insanoğlunun bugünkü ihtiyaçlarını karşılayıp gelişirken, gelecek nesillerin de kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme yetisini riske atmamasıdır. Sürdürülebilirlik ekosistemi bozmadan ve çevreyi kirletmeden, doğal kaynakları sorumlu bir şekilde kullanma prensibine dayanır. Çünkü insanoğlu neslini devam ettirmek istiyorsa kendinden sonra geleceklere, torunlarına, torunlarının çocuklarına, ihtiyaçlarını karşılayıp yaşamlarını sürdürebilecekleri bir dünya bırakmaya borçludur. Fakat ürettiğimiz çöp miktarı, tüketim alışkanlıklarımız, kaynakları geri dönüştürme  konusundaki yetersizliğimiz, hava, su ve toprağı kirletme hızımız göz önüne alındığında bu günkü koşulları… Devamını oku »

SÜRDÜRÜLEBİLİR TEKSTİL

Tarafından | 10 Haziran 2017

Sanayileşmenin hız kazanmasıyla birlikte kaynakların tüketimi ve atık üretimi hızla artmaktadır. Bu durumda pek çok ülke ve devlet gelecekte büyük bir felaket ile karşı karşıya kalmamak ve gerekli önlemleri şimdiden almak için “sürdürülebilirlik” kavramına önem vermeye başlamıştır. Tüm modern endüstrilerde olduğu gibi, tekstil üreticileri tarafından çevreye bırakılan maddeler de genellikle zararsız değildir. Bu sebepten, çevre… Devamını oku »