Etiket Arşivi: Sürdürülebilir kumaş nedir?

SÜRDÜRÜLEBİLİR KUMAŞLAR HANGİLERİDİR?

Tarafından | 11 Aralık 2021

Sürdürülebilirlik, EN;Sustainability, Tekstil piyasasında olanlar için daha spesifik bilgiler paylaştığımız bu yazımızda sizlere kısaca sürdürülebilir kumaşlar nelerdir sorusunun yanıtını paylaşacağız. Yaptığımız araştırmalar sonucu birçok farklı kaynakta birçok kumaş ve tekstil lifinin sürdürülebilir olduğu görülse de aslında işin özü sürdürülebilir kumaş çeşitlerinin mutlaka olmazsa olmazı sertifikasıdır. Bir marka ya da bir kuruluş sürdürülebilir üretim yaptığını iddia… Devamını oku »

SÜRDÜRÜLEBİLİR KUMAŞLAR NELERDİR?

Tarafından | 21 Aralık 2020

Sahip olduğumuz her şeyin mavi gezegenimiz Dünya’ya borçlu olduğumuzun farkında mısınız? Cep telefonunuz, giydiğiniz kıyafetler, yediğiniz yiyecekler, kullandığınız araba, evinizi aydınlatan elektrik, aslında gezegenden temin edilmemiş hiçbir şey yok. Bu kadar çok şey aldıktan sonra, geri vermek ya da çok fazla almamak için adımlar atmamız önemlidir. Peki, sürdürülebilir kumaşlar neden bu kadar önemlidir? Moda, yılda tahmini 92 milyon ton tekstil atığına neden… Devamını oku »

SÜRDÜRÜLEBİLİR KUMAŞ ÇEŞİTLERİ

Tarafından | 9 Aralık 2019

Sürdürülebilirlik (Sustainability) Nedir? En basit anlamıyla, insanoğlunun bugünkü ihtiyaçlarını karşılayıp gelişirken, gelecek nesillerin de kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme yetisini riske atmamasıdır. Sürdürülebilirlik ekosistemi bozmadan ve çevreyi kirletmeden, doğal kaynakları sorumlu bir şekilde kullanma prensibine dayanır. Çünkü insanoğlu neslini devam ettirmek istiyorsa kendinden sonra geleceklere, torunlarına, torunlarının çocuklarına, ihtiyaçlarını karşılayıp yaşamlarını sürdürebilecekleri bir dünya bırakmaya borçludur. Fakat ürettiğimiz çöp miktarı, tüketim alışkanlıklarımız, kaynakları geri dönüştürme  konusundaki yetersizliğimiz, hava, su ve toprağı kirletme hızımız göz önüne alındığında bu günkü koşulları… Devamını oku »