DANTEL (LACE) KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

dantel kumaslar lace
Tarafından | 17 Aralık 2020

İster hobi için ister iş için dantel ile çalışıyor olun, bu birçok harika imkan sunan güzel bir kumaştır. Beyaz dantel kumaş gelinliklerin bu kadar pahalı olmasının bir nedeni var. Dantelle çalışmak, beceri ve özveri gerektiren, zaman alan bir süreçtir. Ancak nihai sonuçlar verdiğiniz emeğe değer.

Dantel Kumaş Nedir?

Dantel kumaş yapmak yüzyıllardır var olan bir sektördür. En belirgin haliyle kumaş dantel, güzel ve narin bir tekstildir. İplik veya iplikten yapılmış ağ benzeri açık bir yapıya sahiptir. Beyaz dantel kumaşta kullanılan en yaygın iplikler pamuk, ipek ve ketendir. Bazı iplikler dantele benzersiz özelliklerini vermek için ilmekli, örgülü ve bükülmüş halde satılır.

Sentetik iplikler, özellikle modern dantel üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. En yaygın kullanımlarda iplikler beyaza boyanır, bu da kumaşa saflık ve masumiyet hissi verir.

beyaz dantel kumas

Beyaz dantel kumaş

Dantel Ne İçin Kullanılır?

Beyaz dantel kumaş belki de en çok bilinen ve en çok kullanılan danteldir. Gelinlikler söz konusu olduğunda, zarafet katan, geleneksel değerleri modern yorumlarla birleştiren çok sevilen bir kumaş seçimidir. Beyaz dantelin diğer kumaşlarla birleştirilmesi kolaydır, bu da onu çok yönlü ve modacılar için tercih sebebidir.

Beyaz dantel kumaş genellikle moda ve iç mekanlar için diğer renklere boyanır. Siyah dantel kumaş, gri dantel kumaş gibi moda endüstrisinde de popüler bir tercihtir. Daha kasvetli tonları nedeniyle, bu dantel renk seçenekleri, hassas kumaşa kenar ve duruş katarak ilgi çekici bir yan kombin yaratır. Çiçek yapısıyla kaynaşan siyah dantel kumaş, çoğu sonbahar ve kış mevsiminde popüler olan Gotik moda trendine kullanılır.

Farklı Dantel Kumaş Türleri Nelerdir?

Birkaç çeşit dantel var. Renkleri (beyaz ve siyah dantel kumaş ve gri dantel kumaşta gördüğümüz gibi) ve dantelin nerede yapıldığına bağlı olarak yapıları değişir. Dantel stilleri, üretim süreçlerine göre sınıflandırılır. Bunlar şunları içerir:

 1. Örme dantel: bir alyans kadar küçük bir parçanın içinden çekilebilecek kadar ince bir dantel (dolayısıyla “alyans şal”)
 2. Bant dantel; kaseti işlendiği gibi dantelde yapar; makine veya el ile yapılabilir. Bu daha sonra birleştirilir ve iğne veya bobin dantel ile süslenir
 3. Bobin dantel; bobinlerden ve yastıktan yapılmış bir dantel. Chantilly dantel, bir bobin dantel şeklidir
 4. İğne oyası; iğne ve iplik kullanılarak yapılan dantel. Dantel yapımının en yüksek şekli olarak görülüyor
 5. Tığ işi dantel
 6. Düğümlü dantel; makrome içerir
 7. Cutwork; dokuma bir arka plandaki iplikler çıkarılarak yapılmıştır. Kalan iplikler nakışla doldurulur. İşlemeli dantel kumaş, iç mekânlar ve moda için sürekli popüler bir seçimdir. NB işlemeli dantel kumaş, nakıştan farklıdır

Dantelin Tarih ve Kökeni

Uzmanlar genellikle dantelin tarihine ve kökenine karşı çıkıyor. 1493’te dantel icat edildiğine dair İtalyan iddialarına işaret eden kanıtlar var. Bununla birlikte, 1485’ten kalma bir Flaman iddiası da var ve bunun sadece bir yerden kaynaklandığını söylemek çoğu zaman imkânsızdır.

16ncı yüzyılda en popüler dantel türleri iğne ve bobin dantelleriydi. Moda ve iç mekânlar dantelle süslendi. Yaka, manşet gibi giyim detayları kumaşla zenginleştirilerek zenginlik ve modanın sembolü olarak görüldü.

siyah dantel kumas

Siyah dantel kumaş

Evde Dantel İle Nasıl Çalışılır?

Dantelin ağ benzeri görünümü, kumaşa hassas ve kadınsı bir estetik kazandırır. Dantel ile çalışırken nasıl kullanılacağını bilmek önemlidir.

Hiç şüphe yok ki danteller yapan kişiyi rahatlatır ve terapi gibi gelir. Bununla birlikte, nihai sonuca ulaşmak çok iş gerektirir ve çoğu terzi, dikmek için en çok zaman alan ve zahmetli kumaş olduğunu düşünür. Sabır ve planlamaya ihtiyacınız var. Sıfırdan dantel yapmak ile dantel ile çalışmak arasında büyük bir fark var. Dantelle dikişe başlamadan önce, elinizin altında doğru aletlere sahip olduğunuzdan emin olmak çok önemlidir.

Gerekli araç gereçler

 • İnce dikiş pimleri
 • Doğru iğneler; Süper keskin olmaları gerekir ve eğer esnek dantel kumaşla çalışıyorsanız, ayrıca streç iğnelere ihtiyacınız olacaktır.
 • Doğru ayarlara sahip bir dikiş makinesi; Dantelle dikmek için, zikzak dikecek bir dikiş makinesine veya dikişleri dikmek için bir overlok makinesine ihtiyacınız olacaktır.
 • Tam bir desen parçası: kusursuz bir görünüm elde etmek için, kullandığınız her desen parçasının tam bir desen parçası olması gerekir. Tek kat dantel üzerinde kesin. Dantelinizi kesmeyi planlarken motifleri eşleştirmenize izin verdiği için bu çok önemlidir.
dantel kumas yapmak

Dantel kumaş yapmak

Dantel Kumaşla Ne Yapılır?

Dantelin pek çok farklı stili, yapısı ve rengi var, bu da onu çok yönlü bir tekstil haline getiriyor. Esnek dantel kumaş, ekstra esneklik sağlamak için elastan eklenmiştir. Bu moda endüstrisinde çok popüler bir malzemedir. Esnek dantel kumaş, sadece geleneksel kumaş dantel estetiğine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda rahatlık ve harekete sahiptir. Böylece giymek için ideal bir tekstildir.

Kumaş danteller için en popüler olanlardan bazıları şunlardır:

Günümüzde Dantel Nasıl Kullanılıyor?

Dantel, giysiler için olduğu kadar perdeler, örtüler, detaylandırma ve daha fazlası gibi iç mekanlar için popüler bir kumaştır. Dantel perdelik kumaş, evinize farklılık, sofistike ve zahmetsiz bir stil katabilir. Doğru şekilde yapıldığında çağdaş ve modaya uygun da olabilir. ” Eski moda ” dantel perdelerin olduğu günler çoktan geride kaldı. Modern tasarım ve desenlerle kumaş dantellere yeni bir soluk getiriliyor.

Dantel ile çalışmak oldukça geleneksel bir kavram gibi görünebilir, ancak kumaş dantelin modern dünyada gerçekten yeri vardır. Moda ve tasarım öğrencileri bu farklı kumaşla çalışıyor, onu kreasyonlarında kullanıyor ve çağdaş moda tasarımına fırlatıyor.

dantel kumas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir