MASA ÖRTÜLERİ

masa ortusu 1
Tarafından | 24 Nisan 2017

Yemek Masası Örtüleri

Masa Örtüsünün tarihi tekerleğin keşfine kadar gitmektedir. Taşa veya yere serilen koyun, dana, geyik, hatta leopar gibi hayvanların derileri örtü olarak kullanılmaktaydı. Erken Tunç Çağı’nda deri ile birlikte kumaş kullanımına da başlanmıştır. Anadolu’da kumaş masa örtüsü kullanımı Asurlu tüccarların Anadolu’ya kumaş getirmesi ile başlamıştır.

Yemek masa örtüleri masa üzerinde sağlıklı ve konforlu bir yemeğin vazgeçilmezidir, yemek yenilen ortama kalite katar.

Masa örtüleri;

  • Masayı korur,
  • Yenilen yemekler masa örtüsü üzerinde birikir, doğru talimatlarla yıkanan masa örtüleri ortamın hijyenini sağlar,
  • Ortama estetik katar.

Kare Masa Örtüleri: Evlerimizin mutfak bölümlerinin vazgeçilmez parçalarındandır. Genelde 80×80, 90×90 120×120 ölçülerinde üretilen masalarda kullanılır.

yuvarlak masa ortusuYuvarlak Masa Örtüleri: Genellikle 110cm çaptan başlar ve 220 cm çapa kadar değişen ölçüleri bulunmaktadır. Mevcut kumaşların en ölçülerinin 3 m’den fazla olmamasından dolayı çapı 220 cm ve üstü olan büyük yuvarlak masalarda tek parça kumaştan masa örtüsü dikimi mümkün olmayabilir. Ancak daha büyük ebatlı masa örtüleri için ek yapılabilir, isteğe göre model oluşturulabilir.

Oval Masa Örtüleri: Bu masa örtüleri dikdörtgen ve oval masalarda tercih edilmektedir. Kumaş üzerine dantel, gipür, hazır harçlar vb. tamamlayıcı gereçler ile çalışılmış örnekler bulunmaktadır.

Dikdörtgen Masa Örtüleri: Genellikle 80×120, 90×140, 110×140, 110×160 ölçülerinde üretilen masalarda kullanı- lır.

Servis Örtüleri

Servis örtüleri kendi aralarında iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar; peçeteler ve Amerikan servis örtüleridir.

  1. Peçeteler: Peçete; yemekte giysiyi korumak, ağız silmek için kullanılan ince, yumuşak kâğıt veya kumaş parçasıdır. Şık bir sofranın, ya da incelikle düşünülmüş bir davetin olmazsa olmazı peçetelerdir. Peçeteler günümüzde sayısız desen ve çeşitte üretilmektedir.
  2. Amerikan Servis Örtüleri: Amerikan servis örtüleri günümüzde yemekte kullanılan en önemli parçalardandır. Örtülerin keçeden, kumaştan, kâğıttan yapılan çeşitleri bulunmaktadır. Kâğıttan yapılan Amerikan servisler genellikle restoranlarda kullanılan tek kullanımlık olanlardır.

Fiskos Masa Örtüleri

fiskos masa ortuleriFiskos örtüler takım içerisinde yer aldığı gibi tek olarak ta üretimi yapılan örtülerdir. Örtü uzunluklarında isteğe bağlı olarak farklılıklar olmaktadır. Mobilya ayaklarında estetik bir görünüm varsa kısa modeller tercih edilir. Çoğunlukla fiskos örtüler büyük çalışılarak yere kadar sarkıtılır, isteğe göre üzerine küçük kare örtüler kullanılabilir. Fiskos masası ölçüleri 55– 60 cm çapındadır. Bu örtüler; dantel (tığ, beş şiş, firkete vb.), iğne oyası, çeşitli işlemeler, dökümlü ve organze kumaşlardan yapılabilmektedir.

Sehpa Örtüleri

sehpa ortusuSehpa örtüleri, orta sehpanın şekline bağlı olarak kare, dikdörtgen, yuvarlak, oval şeklinde çalışılır. Salon takımında parçaların bütünlüğü önemli olduğundan sehpa örtüleri üretim öncesi belirlenen teknikte, masa örtüsü ve diğer parçalar gibi çalışılır. Sehpa örtüleri bir orta, iki küçük sehpa örtüsü olmak üzere üç parçadan meydana gelir.
Sehpa örtüsü ölçüleri; sehpa büyüklüğüne, modaya ve zevke göre değişir. Standart sehpa ölçüsü yoktur. Sehpaların yüzeyleri ölçülür, kenarlardan içe girerek yeni bir ölçü belirlenir. Bu sehpa örtüsünün bitmiş ölçüsüdür. Sehpa üzerindeki örtü kenarlarından orta sehpa da 10– 15 cm, küçük sehpalarda ise 10 cm boşluk kalması yeterlidir. Küçük sehpa örtülerinde, seri üretimde genelde 33×33 cm veya 35×35 cm olarak yapılmaktadır. Sehpa örtüsü ölçülerine katlama payları da ilave edilerek kumaş kesimi yapılır. Kenarlarına zevkimize göre süsleme tekniği uygulayabiliriz. Örtü kenarları köşe çalışılarak, antika, overlok veya kenar harçları ile temizlenip süslenebilir.

Koltuk Şalları

koltuk saliGünümüzde insanlar yaşamlarının çoğunu içinde geçirdikleri evlerinin rahat, kullanışlı ve güzel olmasını isteyerek kendilerine özgü ortamlar yaratmaktadır. Yaşadıkları yerde düzenleme yaparken yerleştirilen temel bir eşyanın kullanışlı olması, görsel olarak güzel görünmesi ve süslenmesi ile birlikte ortama canlılık katacak fonksiyonel ve dekoratif özellikte aksesuarlar ilave etmektedirler. Koltuk şalları evlerimizin dekorasyonunda kullandığımız en önemli aksesuarlardandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir