(SCUBA) DALGIÇ KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

scuba dalgic kumas
Tarafından | 25 Nisan 2017

Scuba Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Piyasada Scuba kumaş olarak ta bilinen Dalgıç kumaş sıkı ayardaki yuvarlak örme makinelerinde üretilen nano teknoloji nefes alabilen sentetik (polyester) bir kumaş türüdür. Ayrıca astar kullanma ihtiyacını ortadan kaldıran bir kumaştır. İthal scuba kumaş nedir diye sorarsak, iplikleri ithal kaliteli olanlardan üretilenlere ithal dalgıç-scuba deniyor.

Adından da anlaşılacağı üzere dalgıç kıyafetlerinde sıkça tercih edilmektedir. Dayanıklı ve vücudu saran özelliğiyle birçok kıyafet üretiminde tercih edilmektedir. Esnek yapısıyla şık bir görüntü sağlamaktadır. Baskı ve boyama yapılabilen bir kumaş türüdür. Görüntü olarak dabıl (doubleface) kumaşlara çok benzerler hatta neredeyse aynıdırlar en büyük farkları scubaların daha sıkı bir örgüsünün oluşudur. Özellikle kabarmasını istediğimiz modellerde tercih edilmektedir.

dalgıç

Dalgıç kumaş örnekleri

Dalgıç Kumaş Nedir

Bu kumaş türü dayanıklı, sıkı ve esnek bir kumaş türüdür. Bu kumaş türü örme makineleri ile çok sıkı ayarda örülmüş kumaşlardandır. Bu nedenle su geçirmez de sayılabilir. Scuba kumaş nedir sorusunun yanıtı olarak çok sıkı ayar ile örülmüş dayanıklı, daha çok gündelik kıyafetler için kullanılan kumaş türüdür demek doğru olacaktır.

Scuba-Dalgıç Kumaş Avantajları;

Çok kolay şekil alır, vücuda yapışmaz ve vücudu toparlar. Bir beden küçük gösterdiği için ayrıca tercih edilir. ve  ütüyü hiç sevmem diyenlere müjde bu kumaş neredeyse hiç ütü istemiyor.

Scuba-Dalgıç Kumaş Dezavantajları;

Maalesef tamamıyla sentetiktir. Pamukludan başka giymem diyenlere önerilebilecek bir kumaş cinsi değildir ve ter çekme özelliği hiç yoktur .
Buna rağmen duruşu muhteşem olduğu için yaz aylarında bile, özellikle ince olanları, çok fazla rağbet görür.

scuba kalin kumas e1501576637786

Çeşitli scuba kumaşlar ile koltuklarınız kaplanır

Scuba-Dalgıç Kumaştan Yapılan Ürünler;

 • Dalgıç kumaşlarda öncelikle bilmeniz gereken farklı kalınlıklarda çeşitleri olduğudur.
 • Dik ve kabarık durmasını istediğiniz bir model çalışacaksanız puf dalgıç yada sünger dalgıç diye adlandırılan cinsini almalısınız.
 • Eğer abiye yapacaksanız ve bu balık abiye olacaksa muhakkak ince bir dalgıç kumaş secin.
 • Düz dar kesim elbise, tayt veya ceket yapacaksanız orta kalınlıkta bir dalgıç güzel olacaktır.
 • Dalgıç kumaş, çocuklar ve bayanlar için  dar kesim, yüksek bel İspanyol paça pantolonda da mükemmel sonuç veriyor.
 • Pileli etek ve pileli elbise dikimlerinde dalgıç kumaşın incesi de kalını da tercih edilebilir, ikisi de modellere çok yakışıyor. Vücuda yapışıp kalmaması da artılarından biri.
 • Mayo için ince dalgıçlar çok güzel oluyor. Dalgıç kumaşlar, mayo için daha çok kullanılan jarse kumaşların biraz tok olanlarından da iyi sonuç veriyor.
 • Haşemalar su geçirmez dediğimiz üste yapışmayan paraşüt kumaştan dikilir. Diğerleri yani tesettür mayolar, yine dalgıçların puf dalgıç haricinde olan çeşitlerinden güzel oluyor.
dabil scuba kumas

Doubleface scuba kumaş örneği

Scuba Kumaş Dikerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Dikimini yaparken muhakkak jarse iğnesi kullanın güzel sonuç verecektir. Dalgıç kumaş, overlok yapmadan da kullanılabilecek pratik bir kumaştır. Hatta kalın dalgıç cinslerinde etek ucu kısmını makasla çok düzgünce kesip hiç dikmeden öylece bırakabilirsiniz.
 • Sentetik giyerim, severim diyenler korkmadan bu kumaştan alabilirsiniz. Acemi dikişçiler sizde kolayca dikilebilecek bir kumaş mi derseniz evet dikimi gayet kolay bir kumaş.

Scuba Kumaş Dikim Özellikleri Nelerdir?

Bu kumaşın dikimi yaparken jarse iğnesi kullanılması önerilmekte olup bu kumaş için overlok yapılmasına gerek yoktur. Kalın bir kumaş ile etek yapıyorsanız eteğin uçlarını muntazam bir şekilde keserek de kullanabilirsiniz. Bu kumaş türü çok fazla dikiş istemeyen bir kumaştır.

Scuba Kumaş Nasıl Yıkanır?

Scuba kumaş yüksek sıcaklıklarda yıkanması önerilmez. Düşük sıcaklıklarda ve az devir ile yıkanması tavsiye edilir. 30 derece bu kumaş için uygundur. Daha yüksek sıcaklıklarda deforme olabilir. Bu kumaş türü kumaş elde yıkamaya da uygundur.

 

(SCUBA) DALGIÇ KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 3 görüş

 1. hanife

  Yazımı aynen alıp kaynak göstermeden paylaşmanız pek hoş olmamış. Şahsıma aitti başka yerden kopyalanan bir yazı değil. kaynak belirtirseniz sevinirim. teşekkürler.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir