GİYİM TARZLARI & MODA AKIMLARI

moda akim
Tarafından | 14 Şubat 2018

Giyim Tarzları ve İsimleri

Giyim ve moda sektöründe birçok farklı giyim stilleri bulunmakta. Asırlardır insanlar belli stillerde giyindiler ve önce elit kesimde ve yöneticilerde başlayan belli giyim tarzları zamanla diğer insanlarda benimsemeye ve takip etmeye başladı.

20 yüzyıldan sonra da giyim ve moda hızla değişmeye ve gelişmeye başladı. Birçok moda akımı yaratıldı ve insanlar hangi tarzı sevdiyse onu takip etmeye başladı. İşte son yüzyıllarda ve özellikle 1900 yılından sonra gelişen giyim stilleri ve isimleri aşağıda birçok maddede belirtilmiştir. Yazı hakkında detaylı bilgi için linki tıklayıp bahsedilen giyim tarzları ya da moda akımları ile ilgili ayrıntılı bilgi öğrenebilirsiniz.

Retro giyim tarzı

retro moda akımlarıVintage giyim tarzı ile sık sık karıştırılsa da aslında retro, bilinçli olarak yakın geçmişin moda akımlarından oluşmaktadır. Örneğin 80’ler ve 90’lar günümüz için retrodur. Vintage ise belli bir döneme ait geçmişten günümüze kalmış kıyafet ve aksesuarlardan oluşturulan bir tarzdır. Retro tarzının en önemli özelliklerinden biri geçmişte moda olan bir şeyin günümüzde tekrar moda olmasıdır. Tarzın belirleyici parçaları desenli elbiseler, pileli etekler, desenli tişörtler ve kot parçalar.

Sofistike giyim tarzı

sofistikeFarklı alanlarda anlamı değişen bu sözcük moda terimi olarak ise şık, seçkin, farklı gibi anlamlarda kullanılmakta ve “ince bir zevki” yansıtmaktadır.

Vintage giyim tarzı

VintageBelli bir döneme ve belli bir tasarımcıya ait olan, üretildiği dönemin belirgin izlerini taşıyan, ikonlaşmış kıyafet ve tasarımlara denir.

Avantgart giyim tarzı

AvantgartPratik ve günlük yaşamda giyilebilir olmayan ancak sıra dışı malzemelerden farklı, yaratıcı ve sanatsal kıyafetler olarak hazırlanan ürünleri temsil eder.

Bohem giyim tarzı

BohemBu akımın asıl çıkış noktası giyim için harcayacak çok parası olmayan, güzel görünmekten ziyade rahatlığa önem veren kişilerdi. Salaş ve derbeder bir tarz olarak ortaya çıkmıştır. Derbeder, yarının düşünmeden yaşayan, tasasız bir yaşam şeklini benimseyen kimse ya da toplulukların rahat ve salaş giyim şeklidir.

Hipster giyim tarzı

HipsterHippiler 60lı yıllarda popüler olan ve bohem bir yaşam tarzını benimseyen kişilerden oluşur.

Pin-up giyim tarzı

pinp upBu tarz gizli bir cazibeyi, romantizmi ve seksapeliteyi ön plana esprili bir şekilde çıkaran bir giyim tarzıdır.

Punk giyim tarzı

PunkAsi bir duruşu simgeleyen punk giyim tarzı 970’li yıllarda İngiltere’de müzik grubu “Sex Pistols” ile ortaya çıkmıştır.

Grunge giyim tarzı

GrungeRahat ve umursamaz bir tarzı da  ifade eden grunge giyim tarzı oduncu gömleği ile kendini belli eder diyebiliriz.

Gotik giyim tarzı

GotikOrta çağın karanlık, gizemli, egzotik ve karmaşık yönlerinin ön plana çıktığı bir moda akımı olan “gotik moda” punk akımının hafiflediği 70 ve 80’li yıllarda popüler olmuştur.

Maskülen giyim tarzı

MaskülenSon zamanlarda sık sık duyduğumuz maskülen tarz, erkek kıyafetlerinin kadınsı çizgiler kazandırılarak elde edilmiş bir tarzdır.

Androjen giyim tarzı

AndrojenKadınların erkek kıyafetleri içine girmesidir.

Hippi giyim tarzı

HippiHippi modası “çiçek çocuklar” olarak bildiğimiz 60lı yılların gençleri tarafından yaratılan bir moda akımıdır.

Minimalist giyim tarzı

MinimalistModa tarihinde 1960lı yıllarda ortaya çıkan ve sadeliğin, yalın bir stilin hakim olduğu bir moda akımıdır.

Maximalist giyim tarzı

Maximalist80’li yılların moda akımı olan maksimalist moda 60lı yıllarda ortaya çıkan minimalist akımın karşıtı olarak sahneye çıkmıştır.

Feminen giyim tarzı

FeminenFeminen kelime anlamı olarak “kadınsı” demektir. Feminen giyim tarzı ise kadınsı hatları vurgulayan giyim stili için kullanılmaktadır.

Kolej/preppy giyim tarzı

KolejPreppy giyim stili yani kolejli giyim tarzının en belirgin özelliği 15-25 yaş arası gençlere hitap etmesi ve tamamen spor kıyafetlerden oluşması diyebiliriz.

Elegant giyim tarzı

ElegantElegant kelime anlamı olarak “zarif, ince, nazik, kibar” demek. Modada ise “zarif, titiz, düzenli, kaliteli” bir duruşu ifade eder.

Alternatif giyim tarzı- alternatif moda

alternatif modaBirçok farklı alt kültür modanın birleşimiyle oluşan özgün sokak modasına denir.

Fütüristik giyim tarzı

FütüristikTürkçe karşılığı “uzgörü” olan Fütürizm, İngilizcedeki “future” (gelecek) sözcüğünden türemiş bir düşünce akımının modaya yansımasıdır.

Eklektik giyim tarzı

EklektikFarklı tarzlardan zıt parçaların ve birbirine uyumu olmayan modellerin ve renklerin  bir araya getirilmesiyle oluşturulan karma moda tarzına denir.

Holografik giyim tarzı

HolografikCdlerin üzerinde gördüğümüz yanar döner ışık oyunlarının moda sektörüne sıçramasıyla holografik moda isminde yeni bir moda akımı doğmuş oldu.

Hip-hop giyim tarzı

hiphopHiphop Giyim Modası New York, Los Anglese, Chicago, San Fransisco, Detroit gibi Afrika-Amerika gençliğinin ağırlıklı bulunduğu bölgelerde ortaya çıkan bir moda akımıdır.

Urban giyim tarzı

UrbanUrban” ın sözlük anlamı kentsel demek olup “urban stili” de kentsel moda  tarzını ifade ediyor. Ayrıca hip hop modası da urban modası olarak adlandırılıyor.

Western (kovboy) giyim tarzı

WesternOtantik bir tarzdır ve eski batının giyim şeklidir. Yani western filmlerinde gördüğümüz giyim tarzıdır.

Glamorous/göz alıcı giyim tarzı

Glamorous70li yıllara ortaya çıkan ışıltılı, göz alıcı, dikkat çekici ve gösterişli bir giyim tarzını temsil etmektedir.

Tribal giyim tarzı

tribalEski kabile desenlerinin günümüzde tekrar kullanılmasıyla ortaya çıkan kabile/tribal desenli kıyafetlerdir.

Askeri giyim tarzı

AskeriAskeri Tarz Giyim denilince akla ilk gelen koyu asker yeşili kıyafetler, kamuflaj desenlerdir.

Vamp giyim tarzı

vampVamp tarzı seksi, davetkar, etkileyici, arzulanan ve tüm bakışları üzerinde toplamayı başarabilen kadınlar için söylenen bir kelimedir diyebiliriz. Aynı zamanda moda dünyasında da şıklık ve çekicilik olarak kullanılmaktadır.

Monokrom giyim tarzı

MonokromSiyah ve beyaz birlikteliğinin en güzel örneğidir monokram tarz giyim.

Spor giyim tarzı

SporGenelde rahat ve sade modellerin tercih edildiği günlük giyim tarzlarından birisidir.

Dramatik giyim tarzı

DramatikGelenekselliğin aksine her zaman, moda olduğu bariz bir şekilde ortada olan kıyafetleri giymeyi seven kişilerin giyim tarzıdır.

Modest/mütevazi giyim tarzı

mütevaziMütevazi giyimi genellersek eğer şunları söyleyebiliriz: rahat, uzun, kapalı ve sade giyimi ifade eden bir giyim stilidir.

Edgy/sinirli-huysuz giyim tarzı:

EdgyModada kışkırtıcı ve dikkat çekerek giyinmeyi sevenlerin yarattığı bir stildir.

Casual/günlük giyim tarzı

CasualResmi olmayan, gündelik, rahat, spor giyim dediğimiz günlük giyim tarzıdır.

Romantik giyim tarzı

RomantikKadınsı görünümün kışkırtıcı değildir, sade ve zarif tarzdaki ifadesidir.

Klasik giyim tarzı

KlasikModası geçmeyen, sade ve resmi çizgideki giyim eşyalarının bir arada kullanıldığı giyim tarzıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir