ORGANİK PAMUK ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 11 Kasım 2016

Organik Pamuk Nedir?

Organik terimi tarım ürünlerinin yetiştirilme ve işlenme metodunu ifade etmektedir. “Organik” kelimesinin kullanıldığı ürünler tamamı ile doğal metotlar ve materyaller ile yapılan tarım işlemleri sonucu üretildiğini temin etmektedir. Sertifikalı Organik ise bu ürünlerin üreticilerinin bağımsız ve akreditife edilmiş kontrol firmaları tarafından başlangıçtan sona takip ve denetiminin yapıldığını garanti etmektedir.

Organik Ürün Nedir ?

Organik ürünler, yetiştirilme süreçlerinde herhangi bir kimyasal kökenli madde ile takviye edilmediklerinden dolayı insan sağlığını, bu yönüyle tehdit etmeyen ürünlerdir. Normal koşullarda üretilen tekstil ürünlerinin ise; üretilmeleri, kullanılmaları ve yok edilmeleri esnasında çevre ve insana zarar verme ihtimali her zaman vardır. Bu amaçla üretilen organik kökenli ürünler, özellikle ihracat ağırlıklı çalışan firmaların vazgeçilmez talepleri arasında yerini bulmaya başlamıştır.

Organik Tarım ürünleri normal ürünlerden daha pahalı olduğu için tüketiciler bu ürünleri almakta çekingen davranıyor. Alması gerektiği durumlarda ise ürün kaynağını detaylı olarak inceleme ihtiyacı hissediyor. Bugün organik pamuk normal pamuktan daha pahalı üretim esnasında uygulanan kriterler çok daha zahmetli bir çalışma gerektiriyor.

Sağlıklı yarınlar yetiştirmek sadece gıda ürünlerine yönelerek yapılacak bir aktivite haline gelmemelidir. Bunun takibi zararlı kimyasallar içermeyen tekstil ürünleriyle pekiştirilmelidir.

Gereklilikler

Ürünün içeriğini oluşturan maddeler/işlemeye yardımcı olan maddeler: Ürünün içeriğini oluşturan organik maddelerin NOP standardına göre organik olarak sertifikalanmış olması gerekmektedir. Kullanılan konvansiyonel maddeler, sentetik maddeler/işlemeye yardımcı olan maddelerin ise ulusal listede G (§ 205.605 – 606) mutlak bulunması gerekmektedir.

İşletmelerde Zararlı Kontrolü

Organik işletmelerde Zaralıların fiziksel faktörler (zararlının habitatının uzaklaştırılması, besin kaynaklarının uzaklaştırılması ve işletmeye ulaşmalarının engellenmesi v.b) yardımıyla engellenmesi sağlanmalıdır. Eğer gerekli ise zararlıların ulusal listede belirtilen maddelerle birlikte kullanılan tuzak ve uzaklaştırıcı kokular tercih edilebilir. Bütün bunların etkili olmadığı zamanlarda ise Ulusal listeyle uyumlu sentetik veya sentetik olmayan girdiler kullanılabilir.

Bulaşma

Paketlemede kullanılan tüm materyallerin temiz ve bulaşma riski taşımaması gerekmektedir. BU materyaller kesinlikle kullanımına izin verilmeyen bir girdi ile muamele edilmemelidir^.

Kalıntı

Analiz sonuçlarına göre tespit edilen residü düzeyi, Çevre Koruma Örgütü tolerans düzeyinden %5 den daha fazla büyükse bu ürün organik olarak satılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir