TEKSTİLDE ÇORAP ÖRME

corap mak
Tarafından | 11 Kasım 2016

İlk Ürünü Oluşturma Aşamaları

 • İlk ürünü oluşturmak için ilk önce örme işlemi yapılacak çorabın ipliklerinin belirlenmesi,
 • İpliklerin makineye yerleştirilmesi ve ipliklerin mekiklerden geçirilmesi,
 • Çorap programını disketle makineye yüklemek gereklidir.

Çorap Üretiminde Kullanılan İplikler

Çoraplarda kullanılan iplikler farklı özellikler taşır. Bu da ürünün özelliğine etki etmektedir.

Bunlar:

corap orme atolye

Çorap örme atolyesi

Zemin İplikleri

 • Pamuk: Mallow grubuna ait doğal bir bitkidir. Ana maddesi selülozdur. Çok doğal ve nem çekme özellikleri ile pamuk çorap üretiminde en sık kullanılan iplik çeşididir. Çeşitli karışımlar sayesinde pamuğun sahip olduğu bazı eksiklikler de kapatılabilmektedir (Dayanıklılık, su tutma vb.). Uzun elyaflı pamuk, kısa elyaflı pamuğa göre her zaman daha iyi ve kaliteli çorap elde edilmesini sağlar. Bu tür pamuk en çok Mısır’da Nil Deltası’nda yetişmektedir. Türkiye’de üretilen en iyi pamuk, Ege Bölgesi, özellikle Bergama bölgesi pamuğudur. Nil bölgesi pamuğu ile benzer özellikleri taşır.
 • Penye pamuk: En üst kalite olarak kullanılan pamuk çeşididir. En iyi kalite takım elbise çoraplarının yapımında kullanılır. Bu tür pamuk ipliğinde pamuk büyük bir taraktan geçirilerek kısa elyaflı pamuk ipliğinin dışarıda, uzun elyafların ise iplikte kalması sağlanır. Bu şekilde iplikte uzun elyaflı bir bütünlük oluşur; dolayısı ile çorap daha dayanıklı olur.
 • Merserize pamuk: Sodyum hidroksit ile doğal pamuğun özel bir işleme tabi tutulması ile elde edilir. Bu şekilde iplik dolayısı ile çorap, dayanıklılık ve aldığı rengin daha canlı ve parlak olma özelliğine sahip olur.
 • Yün: Doğal bir hayvansal iplik çeşididir. Sıcaklık, rahatlık ve yumuşaklık sağlayan özelliklere sahiptir. Optimum bir izolatör olarak ayaktaki ve çorabın hemen dışındaki fazla nemi emer ve dokusunda bu nemi tutar. Bu şekilde nemin ve trein ayakları rahatsız etmesine engel olur. Bazı durumlarda naylon ile karışım yapılarak sahip olduğu dayanıksızlık dezavantajı da bertaraf edilebilir.
 • Kaşmir: Çok özel çoraplarda kullanılan bir iplik çeşididir. İpliği çok yumuşaktır, kaşmir bölgesindeki bir tür keçiden kısıtlı miktarlarda üretilir.
 • İpek: Özel bazı çoraplarda dayanıklılığı, yumuşaklığı, renk tutma özelliklerini artırmak amacıyla diğer ipliklerle karışım yapılarak kullanılır. Örneğin, kayak çoraplarında termal gücü artırır. İpek kozasının özel bir işleme tabi tutulması ile elde edilir.
 • Elastan: Çoraplarımızda çok sık olarak esneklik ve çorabın düşmsini engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca çorabın şeklini muhafaza etmesini sağlar.
 • Tactel: Naylon ve polyamid grubuna ait olan ama daha geçirgen özelliklere sahip nefes alan bir iplik çeşididir. Kullanımı ile çorabın ömrü uzar ve aynı zamanda çorabın daha sıhhi olması sağlanır.
 • Coolmax: Ayaktaki nemin emilerek çorabın dış yüzeyine atılmasını sağlayan, yüksek performans çoraplarında kullanılan “Dupont”un ürettiği özel bir iplik çeşididir. Ayağı serin, kuru ve daha rahat tutar.
 • Hollofil: Bu iplik çeşidinde hava ipliğin gözenekleri içinde hapsedilerek çok yüksek bir yalıtkanlık sağlanır. Bu yalıtkanlık özelliği, diğer iplik çeşitleri ile birleştirilerek termal kayak çoraplarında sıklıkla kullanılır.
 • Nylon: Kömür, su ve hava ile üretilen polyamid bazlı en eski insan yapısı ipliktir. 1938 yılında ilk olarak piyasaya sürülmüştür. Elastikiyet, aşınmaya karşı dayanıklılık, yumuşaklık ve kolay kuruma özellikleri vardır.
 • Rayon: Yeniden kazanılmış selülozdan imal edilir. Yumuşaklık, yüksek nem tutma ve şekil muhafaza etme gibi özellikleri vardır.
 • Duraspun: Solutia firmasının ürettiği akrilik bazlı bir iplik çeşididir. Nemi pamuktan 3 kat daha hızlı bir şekilde çorabın dış kısmına itme özelliğine sahiptir.

dikis iplikleri numara

Desen İplikleri

Çorap örmede desenlerde kullanılan naylon ipliklerdir. Çok çeşitli renklerde ve numaralardadır. Makine numarasına göre ve zemin ipinin kalınlığına göre 70/2, 70/3 veya 70/2 x 2 kat kullanılır.

MAKİNEYE İPLİKLERİN TAKILMASI

İpliklerin makineye takılması, iki aşamada gerçekleşmektedir. Bunlar sırasıyla; ipliklerin çardağa yerleştirilmesi ve iplikleri klavuzlardan geçirme işlemidir

İplikleri Çardağa Yerleştirme

Zemin ipliklerini bobinliklere yerleştiriniz. Desen ipliklerini bobinliklere yerleştiriniz. Lastik ipini bobinliğe yerleştiriniz. Aynı işlemleri zemin grubundaki diğer bobinler için uygulayınız.

boyali bobinler

Boyanmış iplikler (bobinler)

İplikleri klavuzlardan geçirme

İplik takmak için kullanacağınız yardımcı elemanları seçiniz. İlk olarak zemin için kullanacağınız pamuk ipini alarak zemin mekiğine yakın olan boncuklardan geçiriniz. Zemin ipini mekikten geçiriniz İpliği silindirin içine doğru besleyiniz Lastik ipini mekiğe takınız. Aynı işlemleri zemin grubundaki diğer mekikler için uygulayınız. Desen ipliklerinizi uygun mekiklerden geçiriniz. Gergi sisteminin ayarlarını yapınız. Desen iplikerini silindirin içine doğru besleyiniz.

PROGRAMI MAKİNEYE YÜKLEME

Bilgisayarda hazırlanmış programınızı diskete yükleyiniz. Disketinizi makinenizin floppy bölümüne takınız. Makinenizin program anahtarını çeviriniz. Karşınıza gelen ekrandan “File Loading”i seçerek “Enter” tuşuna basınız “Disket (Disk)” tuşuna basarak programınızı listeden seçiniz. “Yükle (Load)” seçeneği ile programınızı makineye aktarınız. Yükleme işlemi tamamlandığında program anahtarını çeviriniz.

İlk Ürünü Örme

Program yüklenmiş olan makinenizin “Start” düğmesini çeviriniz. Makinenizin örme işlemini başlatınız. Makineninizi düşük hızda çalıştırınız. Örme işlemi sırasında makinenizi kontrol altında tutunuz. Çorabınızın hangi aşamada olduğunu ekran üzerindeki sıra sayacına bakarak takip ediniz. Sepete düşen ilk çorabınızı alınız. Çıkan çorabı kontrol ediniz.

TEKSTİLDE ÇORAP ÖRME” için 1 görüş

 1. kamal

  programi nasil bula bilirim corap makinasi icin ve bana iplik lazim almak istiyorum,makinem wlt-6f828

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir