YASTIKLARINIZI YIKAMAK HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

yastık
Tarafından | 30 Ağustos 2021

Yastık koruyucuları veya yastık kılıfları kullanıyor olsanız bile, yastıklarınız zamanla hala kir ve bakteri yuvası olacaktır. Doğal yağlarınızdan, terinizden, ölü cilt hücrelerinizden ve tükürüğünüzden kir birikebilir. Yastıklarınız artık beyaz değilse utanç verici olabilir, ancak onları atmak ve yenilerini almak yerine kesinlikle bir şeyler yapabilirsiniz.

Yastıklarınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiğini soruyorsunuz? Her yıl en az iki ila dört kez. Bunu yaptığınızda, yastıklarınızı sık sık değiştirmek zorunda kalmazsınız. Bu hafta sonu gelen misafirleriniz varsa panik yapmayın! Onları tekrar beyaza dönüştürmenin yolları var! Hazırlamanız gereken birkaç şey var:

  • yarım fincan boraks (bor deterjanı)
  • 1 su bardağı toz deterjan
  • 1 su bardağı çamaşır suyu
  • 1 su bardağı bulaşık deterjanı

Adım #1: Etiketi kontrol edin.

Bu kısmı atlamamalısın. Yıkanabilir olup olmadıklarını öğrenmek için yastıklarınızdaki çamaşır etiketlerini kontrol edin. Satın alabileceğiniz yastıkların çoğu yıkanabilir.

Adım #2: Kirli yastıkları sıcak suya batırın.

Kirli yastıklarınızı sıcak suya batırdığınızda, lekeleri önceden tedavi eder. Bu, temizlik malzemelerinizin sert, sarı lekeleri çıkarmasını kolaylaştırır. Bunu, “ıslatma” işlevine sahipse, üstten yüklemeli bir çamaşır makinesinde yapabilirsiniz. Mevcut değilse, bunu ayrı bir kapta veya küvette yapabilirsiniz.

Adım #3: Temizlik maddelerinizi karıştırın.

Yastıklarınız sıcak suya batırılırken, bir sonraki adım temizlik malzemelerinizi karıştırmaktır. Büyük bir tencere hazırlayın ve suyla doldurun. Bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı ve boraks ekleyin. Eriyene kadar karıştırın.

Bu konuda rahat değilseniz, sıcak suyu büyük bir kovaya koyabilir ve oradaki her şeyi çözebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, karışımı çamaşır suyu ile birlikte çamaşır makinesine veya yastıklarınızın bulunduğu kaba koyun. Bunu 30 dakika boyunca yapın. Her parçanın temizleme solüsyonuna batırıldığından emin olmak için yastıkları çevirmeyi unutmayın.

Adım # 4: Yastıkları çamaşır makinenizde yıkayın.

Birçok insan, “ yastıklarınızı çamaşır makinesinde yıkayabilir misiniz?” Cevap evet. Yastıkları temizleme solüsyonuna batırdıktan sonra, çamaşır makinesinde tam bir yıkama döngüsünden geçirmenin zamanı geldi. Makinenizde “ikinci durulama” seçeneği varsa, bu en iyisi olacaktır.

Adım #5: Yastıklarınızı kurutun.

Tam yıkama döngüsü tamamlandıktan sonra, ne kadar kir ve kirin giderildiğine şaşıracaksınız. Ama yine de yastıklarını yıkadıktan sonra yapman gereken bir şey var. Evet, bu doğru. Kurumaya bırakın. Sahip olduğunuz yastığın türüne bağlı olarak, kurutma yöntemleri farklıdır.

Sentetik yastıklar için düşük ısı mükemmeldir. Kuş tüyü yastıklar için en iyi kurutucu ayarı “hava” veya “kabartmak”tır. Kurutucuya kurutucu topları veya tenis topları ekleyebilirsiniz. Bu, kurutma sırasında yastıkların kabarmasına izin verecektir.

Kullanmadan önce yastıklarınızın tamamen kuru olduğundan emin olun. Yastık kılıflarını nemli yastıkların üzerine koymak küf ve kötü kokuya neden olabilir. Bazı alanlar hala ıslaksa, kurutucuya geri koyun.

Ayrıca, taze yıkanmış yastıklarınızın uzun süre taze kalacağından emin olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Kılıfı eklemeden önce bir yastık koruyucusu kullanabilirsiniz. Mümkünse yastıklarınızın her ay havalandırılmasına da izin vermelisiniz.

Artık yastıklarınızı nasıl yıkayacağınızı bildiğinize göre, diğer insanlar gece kaldıklarında utanmanıza gerek kalmayacak. Ayrıca yastıklarınızın olabildiğince temiz olduğunu bilerek iyi bir gece uykusu çekeceksiniz. Ancak, bu meşgul insanlar için göz korkutucu bir görev olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir