ÇARŞAF YIKAMAK İÇİN 6 İPUCU

çarşaf
Tarafından | 1 Eylül 2021

Uzun bir iş gününden sonra, hiçbir şey nihayet sıcak yatağınızda uyumak için eve gitmenin rahatlığını veremez. Yatak odamızın konforuna katkıda bulunan şey, sıcak, temiz çarşafların hissi ve kokusudur.

Her günün uzun saatlerini yataklarımızda geçiriyoruz, vücudumuzdan çok fazla ter ve koku bırakıyoruz. Bu nedenle, siz ve aileniz için konfor ve güvenliği sağlamak için çarşafları yıkamak çok önemlidir. Bu nedenle çarşafları düzgün bir şekilde nasıl yıkayacağınızı ve ne sıklıkta yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir.

Çarşaflarınızı Ne Sıklıkla Yıkamalısınız?

Çarşaflarınızı temiz ve toz akarlarından arındırmak ve zararlı mikrop ve bakterilerin gelişmesini önlemek için çarşafları haftada bir kez yıkadığınızdan emin olun.

İşte çarşafları etkili bir şekilde yıkamak için Altı ipucu.

 1. Talimatları İzleyin

Bu çok bilinen bir ipucu olabilir, ancak yeni çarşaflarınızı yıkarken daima bakım etiketini okuyun. Bu etiket, yapıldığı malzemeye göre çamaşırların nasıl düzgün bir şekilde yıkanacağı konusunda size özel talimatlar verir. Yıkama sırasında herhangi bir hata ve kazadan kaçınmak için daima bakım etiketini kontrol etmeyi ve talimatları izlemeyi unutmayın.

 1. Makine ayarlarınıza aşina olun

Tüm makineler aynı şekilde oluşturulmaz. Bazıları farklı işlevlere ve düğmelere sahiptir ve bazıları kumaş çamaşırları yıkamak için farklı bir ayara sahiptir. Çamaşır makinenizin ayarlarını anlamak, çarşaf yıkamada size zaman kazandırır.

Makinenizdeki çamaşır sembollerinin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, daha iyi anlamak için el kitabına bakın veya öğrenmek için bu yazımıza göz atın. Çarşaflarınızı makinede düzgün bir şekilde nasıl yıkayacağınızı bilmek, herhangi bir hasarı önlemeye yardımcı olur ve çarşaflarınızın kalitesini koruyabilir.

 1. Makinenizi Aşırı Yüklemekten Kaçının

 • Makinenizi aşırı yüklememek zaten belirli bir kural olsa da, hala bunu yapan bazı insanlar var. Aşırı yüklü çamaşır makinesi çeşitli sorunlara neden olabilir. Örneğin;
 • Çarşaflar çok fazla yer kapladığından, hareket etmek için yeterli alan olmayacak ve kumaş üzerindeki herhangi bir kirin ona geri dönmeye devam etmesine neden olacaktır
 • Aşırı yükleme, makinenin kendisine zarar verebilir ve çalışma ömrünü sınırlayabilir.
 1. Hafif bir deterjan kullanın

Çarşaflarınızın kalitesini korumak gerçek bir zorluk olabilir. Kullandığınız çamaşır deterjanı, çarşaflarınızı satın aldığınız zamanki gibi aynı kalitede tutmanın en önemli faktörlerinden biridir. Bazı deterjanlar, çarşaflarınıza zarar verebilecek ve renklerinin solmasına neden olabilecek sert bileşenler içerir. Kumaşı güvenli ve yumuşak tutmak için yumuşak bir deterjan seçin.

 1. Kumaş türünü düşünün

Çarşaflar farklı kumaş türleri ile yapılır. Çamaşır yıkarken özel dikkat gerektiren bazı kumaşlar vardır. Çarşafları yıkarken her türlü kumaşın ve bunlara nasıl bakılacağının farkında olmak çok önemlidir.

Farklı kumaş türlerine nasıl bakabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. İpek ve saten; Özellikle hassas kumaşlar için bir deterjan seçin. Soğuk suyla yumuşak bir ortamda yıkayın. Bu tür kumaşları yıkarken sert kimyasalların kullanılmadığından emin olun. Kurutucuyu kullanmaktan kaçının çünkü ısı ciddi hasara neden olabilir, bu nedenle kuruyana kadar çarşafları çamaşır ipine asın
 2. Pamuk Pamuklu çarşaflarınızı normal bir ortamda ılık suyla yıkayın. En sevdiğiniz deterjanı kullanabilir, düşük ısıda kurutabilir ve ardından kurutucudan çıkarabilirsiniz.
 3. Keten; Pamuklu çarşaflara biraz benzer şekilde, keten çarşaflar soğuk suda hafif bir deterjan kullanılarak yıkanmalıdır. Düşük ısıda kurulayın ve ardından kurutucudan çıkarın
 4. Bambu; Bambu çarşaflarınızı her zaman soğuk suda yıkayın. Makinenizdeki yumuşak ayarı kullanın ve fermuarların ve kancaların herhangi bir hasara neden olmasını önlemek için ayrı yıkayın. Çarşafınızın rengini ve elastikiyetini korumak için kurutucudan kaçınabilir ve sadece bir çamaşır ipine asabilirsiniz.
 1. Yaprak Boncuklanmasından Kaçının

Yaprak boncuklanma, birkaç kez kullandıktan ve yıkadıktan sonra kumaşımızda gelişen can sıkıcı toplar dediğimiz şeydir. Bunlar çarşafların gelişmesi için normal görünse de, bunun olmasını engellemenin bazı yolları vardır.

 1. Çarşafları yıkarken ve kuruturken çok fazla ısı kullanmaktan kaçının
 2. Ağartıcı ve diğer sert kimyasalların kullanımını sınırlayın
 3. Çarşaflarınızı fazla kurutmayın, çünkü bu kumaş liflerini zayıflatacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir