BEYAZ ÇAMAŞIRLAR NASIL BEYAZ KALIR?

Beyaz çamaşırlar
Tarafından | 2 Eylül 2021

Çamaşır yıkama hakkında öğrenilen ilk şey, beyaz giysilerinizi renklerinizden ayırma ihtiyacıdır. Niçin? Çünkü beyaz giysilerin yıkanması, onları temiz ve lekesiz tutmak için daha hassas bir iş gerektirir.

Bununla birlikte, tüm çabalarınıza ve önlemlerinize rağmen, beyaz giysilerinizin rengini kaybettiğini, sarımsı göründüğünü veya gri olduğunu görebilirsiniz. Beyaz giysilerinizin rengini kaybettiğini ve satın aldığınız zamanki kadar beyaz olmadığını görmek gerçekten sinir bozucu. Beyaz giysilerin nasıl beyaz tutulacağını merak ediyorsanız, beyaz giysilerinizin ilk giydiğinizde olduğu gibi aynı renkte kalmasını sağlamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Beyazlarınızın rengini korumak için izleyebileceğiniz bazı ipuçları:

  1. Renkleri ayırın

Yapabileceğiniz en büyük hata, beyazlarınızın renklerinizden ayırmadan birlikte yıkamak olacaktır. En açık renkler bile renklerini beyazlara aktarabilir. Bunu önlemek için, yalnızca beyaz giysiler için bir çamaşır sepeti ve renkler için başka bir sepet yapın. Bu şekilde, hangi çamaşırın hangisi olduğunu karıştırmayacaksınız ve tüm beyazları ayrı bir sepette  birlikte yıkayacaksınız.

  1. Çamaşır Makinenizi Fazla Doldurmayın

Beyaz giysilerinizde belirli bir grilik fark ederseniz, çamaşır makinenizi aşırı yüklüyor olabilirsiniz. Her zaman, ne kadar çok yüklerseniz, tüm giysilerinizde o kadar fazla kir salınacağını ve eski ve kirli görünmelerine neden olacağını unutmayın.

Yıkama sırasında, toz ve toprak suya girdiğinde, giysilerinize tekrar yerleştirilecektir. Çok fazla yüklerseniz, tüm tozlar tüm beyazlarınızın üzerine gelecek ve koyduğunuzdan daha kirli çıkacaktır.

  1. Doğru miktarda deterjan kullanın

Beyaz giysilerinizi beyaz tutmaya çalışırken, deterjan miktarı kullandığınız deterjan türünden daha önemlidir. Deterjanın temel amacı, kirin kumaş üzerine yeniden yerleşmesini önlemektir. Yeterince kullanmazsanız, deterjan giysileri fazla kirden koruyamaz.

Beyaz giysileri yıkarken, yeterli deterjan kullanmak da önemlidir, ancak çok fazla değil. Daha fazla deterjanın daha temiz ve daha beyaz giysiler anlamına geldiğini düşünebilirsiniz, ancak çok fazla deterjan bazen yıkamadan sonra bile çok fazla kir çekebilir. Her zaman kıyafetlerini her zaman iyice çalkalanır, deterjan türü ne olursa olsun kullanımı olduğundan emin olun.

Kullanmak için doğru miktarda deterjanı bilmek biraz zaman alabilir, ancak bu bilgiyi çamaşırlarınıza uygulamaya başladığınızda sonuçları görmekten memnuniyet duyarsınız.

  1. Beyaz giysileri daima düşük ısıda kurutun

Beyaz giysileri sıcak veya soğuk suda yıkıyor musunuz? Giysilerinize iyi bakmak istiyorsanız bu soru çok önemlidir. Yüksek sıcaklıklar kumaşı yakabilir ve sarımsı renkte görünmesini sağlayabilir. Her zaman giysilerinizin etiketinde yazılı yıkama ve kurutma talimatlarını izleyin veya herhangi bir hasarı önlemek için düşük ısı ayarı kullanın.

  1. Sadece pamuk için çamaşır suyu kullanın

Beyaz giysilerin çamaşır suyu ile nasıl yıkanacağını bilmek lekeleri çıkarmanın en güvenli yoludur. Klor ağartıcı çok güçlü bir bileşiktir ve bazı kumaşlara çok zarar verebilir ve hatta beyazları sarı veya griye çevirebilir. Çamaşır suyu sadece çorap, iç çamaşırı, havlu ve tişört gibi pamuklar için kullanmak güvenlidir.

  1. Alternatif olarak limon suyu kullanın

Beyaz giysilerinizdeki lekeleri çıkarmanın daha güvenli bir yolunu istiyorsanız, limon suyu mükemmel bir alternatiftir. Doğal bir ağartma maddesi olarak kabul edilir, farklı kumaşlarda kullanılabilir. Lekeli giysileri gece boyunca limon suyu özü ile ıslatın ve ertesi gün her zamanki gibi yıkayın.

  1. Optik Parlatıcı Kullanın

Kolayca süper beyaz kıyafetlere sahip olmayı hedefliyorsanız, Kimyasal çözümler en iyisidir. Suya az miktarda Mavi Boya koyarlar, bu da beyaz giysilerin her zamankinden daha beyaz görünmesini sağlar. Beyaz giysileri yıkarken, asıl amacınız herhangi bir giysiyi olabildiğince beyaz tutmaktır. Optik parlatıcıların kullanılması, yıkandıktan sonra giysilerin daha temiz ve parlak görünmesini sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir