SMOKİN SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

smokin
Tarafından | 3 Eylül 2021

En üst düzeyde formaliteye ulaşmak istiyorsanız, smokinin yerini hiçbir şey tutamaz. “Smokin” olarak da bilinen bu resmi kıyafet, ceketin yakalarında saten kaplamaların yanı sıra pantolonun dış dikişlerinde bir şeritten oluşur. Smokinler de geleneksel olarak kravat yerine fiyonklu olarak giyilir. Ancak tüm takım elbiseler gibi smokinler de sayısız farklı stilde mevcuttur. Bu nedenle, bir smokin seçerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

1.) Renk

Bir smokin seçerken dikkat edilmesi gereken ilk şeylerden biri renktir. Bilindiği gibi smokinlerin yapıldığı en yaygın renk siyahtır. Geleneksel bir siyah smokin, yüksek düzeyde formalite sunarken görünümünüzü oldukça belirgin bire şekilde şık hale getirir. Bununla birlikte, beyaz, lacivert, bordo, bej ve daha fazlası olmak üzere düzinelerce başka renkte smokin bulabilirsiniz.

2.) Kumaş

Her takım elbise gibi smokinlerin de birçok farklı kumaşı bulunmaktadır. Yün, artan sıcaklığı ve dış etmenlerden korunması nedeniyle sonbaharın sonlarında ve kış aylarında popüler bir seçimdir. Keten ve pamuk ise ilkbahar ve yaz ayları için popüler seçeneklerdir. Smokini ne zaman giyeceğinizi düşünün ve mevsime uygun bir kumaş seçebilirsiniz.

3.) Yakalar

Daha önce de belirtildiği gibi, smokinleri geleneksel takımlardan ayıran özelliklerden biri, smokinlerin klapalarında saten kaplamaların bulunması, ikincisinin ise olmamasıdır. Sonuç olarak, bir smokin seçerken klapaları dikkate almak önemlidir. Saten tasarıma ve genel stile dikkat edin. Tarzınıza uymuyorsa farklı bir smokin tercih etmelisiniz. Smokin ceketlerin sayısız yaka çeşitlerine sahip olduğunu göreceksiniz. Bazıları temel, diğerleri ise daha karmaşıktır. Ne olursa olsun, muhtemelen üzerinde size yakışan bir yaka stili vardır. Ancak onu bulmak size kalmıştır.

4.) Düğmeler

Smokin seçerken düğmeleri kontrol etmeyi unutmayın. Smokin ceketler genellikle iki veya üç düğmelidir. Ancak bazılarında üç veya daha fazla düğme bulunur. Smokininizle geleneksel bir görünüm istiyorsanız, iki veya üç düğmeli bir ceket tercih etmelisiniz. Çünkü bu modası geçmeyen basit, klasik bir görünümdür. Smokin ceketinizin iki veya daha fazla düğmesi varsa, alt düğmeyi açık bırakmayı unutmayın. Üst ve orta düğmelere basabilirsiniz, ancak alt düğme yapılmadan bırakılmalıdır.

5.) Yelek

Her zaman bir smokin içinde yer almasa da, bir smokin seçerken yine de yeleği göz önünde bulundurmalısınız. Kuşak veya yelek olmadan hiçbir smokin tamamlanmaz. Görünüşünüze yeni bir formalite düzeyi ekleyen, başka türlü basit bir aksesuardır. Bir smokin eşleşen bir yelek ile gelmiyorsa, onunla giymek istediğiniz yelek türünü düşünün. Takım elbise ceketiniz ve pantolonunuzla aynı renkte bir yelek giyebilir ya da tamamen farklı bir renk tercih edebilirsiniz. Önemli olan, smokininizin geri kalanıyla uyumlu bir şekilde akan bir yelek rengi seçmenizdir. Örneğin smokin ceketiniz ve pantolonunuz siyah ise kahverengi yelek giymek istemezsiniz (kahverengi ve siyahın çarpışması). Bunun yerine, siyah veya gri bir yelek giymeyi düşünün, her ikisi de siyah bir takımla eşleşir.

6.) Tasarım

Tüm smokinler tek bir renge sahip değildir. Bazı smokinler, iki veya daha fazla renkten oluşan tasarımlara sahiptir. Örneğin ekose, erkek smokinlerinde bulunan popüler bir tasarımdır. Tek renkli bir takımdan biraz daha cesur ve görsel olarak daha çekici bir seçenektir.

fiyong

7.) Takım Elbise ve Smokin Arasındaki Farklar

Smokini ister takım elbise, ister takım elbise ayrı olarak tercih edebilirsiniz. Normalde smokinler üç parçadan oluşur: ceket, pantolon ve yelek. Ancak takım elbise ayracı olarak bilinen bu parçaları ayrı olarak da satın alabilirsiniz. Çoğu erkek, gerçek bir smokin takımı giymeyi tercih eder ve takım elbisesinin tüm parçalarının eşleşmesini sağladığından takım elbise ayırmaz. Bu, mutlaka takım elbise giymekten kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Parçalar birbiriyle uyumlu olduğu sürece takım elbise ayrı giymek gayet güzeldir.

8.) Ceket Kuyrukları

Kuyrukları olup olmadığını görmek için smokin ceketini kontrol edin. Geçmişte kuyruklar, erkeklerin gece paltolarında bulunan ortak bir özellikti. Temel olarak kuyruk, bir takım elbise ceketinin arkasında, kumaşın ikiye ayrıldığı ve kuyruk görünümü oluşturduğu bir alandır. Bu özellik popülerliğini biraz yitirmiş olsa da bazı takım elbise ceketleri, özellikle de smokin ceketler hala kuyrukludur.

9.) Uyum

Muhtemelen, bir smokin seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri uyumdur. Çok büyükse, korkunç bir “elbise askısı” etkisi yaratacak ve vücudunuzu smokin saran bir elbise askısı gibi gösterecektir. Smokin çok küçükse, daha garip olmasa da eşit görünecektir. Ayrıca, küçük boyutlu bir smokin hareket kabiliyetinizi kısıtlayabilir ve akşam dışarı çıkarken sizin için rahatsız edici bir durum oluşturabilir.  Bu yüzden en ideal bedenlerdeki smokinleri kolayca giyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir