ÇORAP ÇEŞİTLERİ (RESİMLİ)

coraplar
Tarafından | 30 Aralık 2019

Çorap, ayağa giymek için örülen giysi diye tanımlarız. Elde ve yuvarlak örme makinesinde örülür. Yuvarlak örgü makineleri iki çeşit olup, tek silindirli ve çift silindirli diye adlandırılırlar. Tek silindirli bilgisayar teknolojisiyle donatılmış makinelerin çorapları piyasada en çok bulunan çorap çeşididir.

Çorapta Tasarım

Bir çorabı deseninden örme işlemine kadar oluşturarak tüketicinin beğenisine sunma işlemidir. Tasarım esnasında kişi ve toplum, işletmenin fiyat politikası, bir sonraki sezonun moda olacak çizgileri göz önünde bulundurulur. Belirli çorap boy ölçülerine göre seri biçiminde üretilerek toptan ya da tüccar eliyle satılmaktadır.

Çorap Çeşitleri ve Özellikleri

Diz altı çorap: Dizin hemen altına kadar ulaşan çoraplardır. Genellikle bayanlar ve kız çocukları için tasarlanan bu çoraplar, elastik olduğundan bacak kısmından aşağıya doğru kayma yapmaz.

dizalti corap

Diz üstü çorap: Diz üstüne kadar uzanan ve genç kızların çok severek giydiği bu çoraplar, mini şortların ve mini eteklerin altına giyilerek sevimli bir görüntü yaratır.

dizustu corap

Baldır ortası çorap: Çok popüler bayan ve erkek çorabıdır. Bu çoraplar baldırı orta yerden hizalar. Çeşitli renk ve desenlerde üretilebilir.

baldir ortasi corap

Baldır altı çorap: Ayak bilek kemiğini kapatıp baldırın alt kısmına kadar uzanan çorap çeşididir. Genelde günlük ve takım elbise çorabı olmayan çoraplar bu boyda üretilir.

baldiralti corap

Bilekte çorap: Ayak bileğini kapatan çoraplardır. Spor çorabı olarak özellikle tenis sporu ile ilgilenenler arasında çok popülerdir.
bilekte corap

Patik çorap: Ayak bileğinin altına kadar uzanan, çeşitli renk ve ipliklerden imal edilen çoraba verilen isimdir.
patik çorap

(Babet) Çetik çorap: Görünmeyen çorap olarak da adlandırılır. Patikten bile daha küçüktür. Ayakkabı giyildiği zaman çorap, dışarıdan ya hiç görünmez ya da çok az görünür.
çetik-babet çorap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir