PAMUKLU KUMAŞ NASIL ANLAŞILIR?

Tarafından | 18 Haziran 2020

Pamuklu Kumaş Nedir?

Pamuklu kumaş, dünyada en yaygın kullanılan kumaş türlerinden biridir. Bu tekstil kimyasal olarak organiktir, yani herhangi bir sentetik bileşik içermediği anlamına gelir. Pamuk kumaş, tohumlar olgunlaştıkça yuvarlak, kabarık bir formda ortaya çıkan pamuk bitkilerinin tohumlarını çevreleyen elyaflardan türetilir.

Pamuklu Kumaş Özellikleri

Pamuklu kumaşlar genellikle iç çamaşırlarında da kullanıldığı gibi çok sağlıklı, rahat ve konforlu kumaşlardır. Nefes alabilirliği yüksek, vücuttaki teri emerek çabucak kurur ve rahatlık verir.

Pamuklu Kumaş Nasıl Anlaşılır?

Pamuklu bir giysinin içeriğindeki pamuk miktarını en basit yöntemle öğrenmek isterseniz her üründe bulunan “yıkama talimatı“na bakabilirsiniz. Eğer böyle bir şansınız yoksa ürünün uygun bir yerinden bir tane ipliği söküp çakmak ile yaktığınızda burnunuza yanık kağıt kokusu gelir. Eğer külü gri kokusu da yanmış kağıt gibi ise bu pamuklu kumaştır. Bazı ürünlerde pamuk ile birlikte farklı elyaflar da kullanılabilir. Bunun için ise aşağıdaki linkten yazımıza göz atabilirsiniz. Detaylı açıklama mevcut.

Ayrıca bkz: Kumaş türlerini yakarak kontrol etmekle alakalı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir