PAMUKLU KUMAŞ NASIL ANLAŞILIR?

pamuk yakin e1489395931752
Tarafından | 18 Haziran 2020

Pamuklu Kumaş Nedir?

Pamuklu kumaş, dünyada en yaygın kullanılan kumaş türlerinden biridir. Bu tekstil kimyasal olarak organiktir, yani herhangi bir sentetik bileşik içermediği anlamına gelir. Pamuk kumaş, tohumlar olgunlaştıkça yuvarlak, kabarık bir formda ortaya çıkan pamuk bitkilerinin tohumlarını çevreleyen elyaflardan türetilir.

Pamuklu Kumaş Özellikleri

Pamuklu kumaşlar genellikle iç çamaşırlarında da kullanıldığı gibi çok sağlıklı, rahat ve konforlu kumaşlardır. Nefes alabilirliği yüksek, vücuttaki teri emerek çabucak kurur ve rahatlık verir.

Pamuklu Kumaş Nasıl Anlaşılır?

Pamuklu bir giysinin içeriğindeki pamuk miktarını en basit yöntemle öğrenmek isterseniz her üründe bulunan “yıkama talimatı“na bakabilirsiniz. Eğer böyle bir şansınız yoksa ürünün uygun bir yerinden bir tane ipliği söküp çakmak ile yaktığınızda burnunuza yanık kağıt kokusu gelir. Eğer külü gri kokusu da yanmış kağıt gibi ise bu pamuklu kumaştır. Bazı ürünlerde pamuk ile birlikte farklı elyaflar da kullanılabilir. Bunun için ise aşağıdaki linkten yazımıza göz atabilirsiniz. Detaylı açıklama mevcut.

yakma testi

Bir Kumaşın Pamuklu Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Kumaşın pamuklu olup olmadığını yakma testiyle de anlayabilirsiniz. Yanmaz bir kabın içine bir parça kumaş koyun ve bir köşesinden yakın. Dumanın kokusuna dikkat edin. Pamuklu kumaş, yanan kağıt gibi kokar ve yanığın sonunda bir parlama olur. Kimyasallar veya yanan plastik gibi kokan koyu renkli bir duman kumaşın pamuk/polyester karışımlı olduğunu gösterir.

Soğuduktan sonra kabın içindeki külleri de inceleyin. Pamuk külleri yumuşak ve incedir. Dokunulduğunda toza dönüşür.

Tamamen doğal ve bazı yarı doğal liflerin hepsi örneğin; keten  pamuk gibi yanar. Yani bu testi yaptığınızda aslında elinizdeki kumaşın doğal mı yoksa sentetik mi olduğunu öğrenmiş olursunuz.

Ayrıca bkz: Kumaş türlerini yakarak kontrol etmekle alakalı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir