DOĞAL ELYAFLAR

dogal elyaflar
Tarafından | 17 Mart 2017

Doğal elyaf, bitki, hayvan ve mineral gibi doğal kaynaklardan elde edilen ve çeşitli işlemler uygulanarak iplik, keçe ve kağıt gibi şeylere dönüştürülen ve bu ipliklerden dokuma ve örme tekniğiyle kumaş yapımında kullanılan lif ya da kıl yapısındaki maddelerdir.

Doğal Elyaf Çeşitleri Nelerdir

  1. Doğal Bitkisel Elyaflar; PamukKapokCocoKeten, KenevirRamiJütBambuMuzAbakaSisalViskozKuproModalLiyoselRayonKauçuk gibi liflerdir.
  2. Doğal Hayvansal Elyaflar; İpekYünAnkara TavşanıKaşmirKazeinKolajenTiftik KeçisiAlpakaLamaDevetüyüVikunya gibi bazı hayvanların kıllarından ve kozalarından yapılmaktadır.
  3. Doğal Mineral Lifler ise; Asbest,  Cam Elyafından oluşmaktadır
organic 1

Organik pamuk elyafı

Doğada özellikle pamuk, keten, kenevir gibi bitkisel (selülozlu) doğal elyaf kaynaklarının çok zengin olmasına karşılık, dokuma ve benzeri sanayi dallarında bu ham maddelerin çok az bir bölümü kullanılır.

Bitkisel ya da hayvansal liflerin sanayide kullanılabilmesi, uzunluk, dayanıklılık, bükülgenlik, esneklik ve emicilik gibi özelliklerinin istenilen nitelikte olmasına bağlıdır. Bugün dokuma sanayisinde ya da öbür sanayi dallarında kullanılan doğal liflerin hepsi bütün bu özellikleri taşımasa bile, özellikle dokuma elyafının çoğu ince ve uzun, bükülgen, gerildiği zaman uzayıp, germe kuvvetleri ortadan kalktığında hemen hemen eski uzunluğuna dönebilecek kadar esnek ve dayanıklıdır.

dogal elyaflar 1

Doğal tekstil liflerine örnekler

Doğal Elyafların Endüstriyel Kullanımı

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sentetik liflerin birikmesi doğal elyaf kullanımını önemli ölçüde azalttı. Şimdi, petrol fiyatlarının ve çevresel faktörlerin artmasıyla birlikte, tekstil, bina, plastik ve otomotiv endüstrilerinde doğal elyafın yeniden canlandırılması sağlanıyor. Bu ilgi tarımsal sanayi piyasasındaki gelişim perspektifleri ve yerel imalatlarla güçlendirilerek, ithal edilen malzemelere kıyasla ekonomik kalkınma ve bağımsızlığa izin verir.

Doğal liflerin endüstriyel seviyede kullanılması, inşa edilen parçaların, özellikle de otomotiv pazarındaki çevresel sürdürülebilirliğini arttırmaktadır. İnşaat endüstrisinde, doğal elyafa olan ilgi çoğunlukla ekonomik ve tekniktir; Doğal lifler, mevcut malzemelerden daha yüksek yalıtım özelliklerine izin verir.

bambu elyaf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir